Biokominki, czyli kominek dla każdego. Wybraliśmy najciekawsze
W mieszkaniu w bloku, w domku letniskowym, a nawet na tarasie - biokominek można postawić wszędzie. Na dodatek nie trzeba go podłączać do przewodu kominowego.
Nie bez powodu biokominki są nazywane kominkami ekologicznymi. Zamiast drewna wykorzystuje się w nich bowiem biopaliwo, czyli płynną lub żelową substancję, która podczas spalania wytwarza jedynie parę wodną i dwutlenek węgla. Właśnie brak dymu, sadzy i popiołów to główna zaleta biokominków. Można je postawić w każdym miejscu (umieszczone na zewnątrz powinny mieć odpowiednią obudowę), a nawet przenosić, gdy zajdzie taka potrzeba. We wnętrzu pamiętajmy o dobrej wentylacji (na przykład o rozszczelnieniu okien) i częstym wietrzeniu, bo od tego zależy bezpieczeństwo domowników. Oczywiście nie bez znaczenia jest jakość paliwa – zawsze należy wybierać takie, które ma atest Państwowego Zakładu Higieny. Litr biopaliwa dobrej jakości spala się w czasie od 2 do 5 godzin (zależnie od wielkości płomienia).
Biokominki małe i duże, stojące i wiszące
Biokominek składa się z paleniska (najczęściej ze stali nierdzewnej) i obudowy. Tę ostatnią wykonuje się z różnych materiałów, m.in. ze stali, szkła, betonu, ceramiki, płyty MDF. Równie zróżnicowane są kształty tych urządzeń, a także ich wielkość – od małych, które można postawić na stół lub stolik kawowy, do ogromnych palenisk przeznaczonych do dużych przestrzeni. Niektórzy producenci wykonują też biokominki na zamówienie, wówczas możemy wybrać niestandardowy rozmiar i kształt.
Różny może też być sposób montażu. Do wybory mamy modele wolno stojące albo wiszące (montowane na ścianie lub na suficie).
Kominkowe dodatki
Większość biokominków jest wyposażona w regulator wysokości płomienia. Cześć z nich ma dodatkowo zbiornik na olejki eteryczne lub nawilżacz powietrza. Dostępne są również dekoracyjne akcesoria (na przykład ceramiczne imitacje polan, kamienie), a nawet specjalne włókna, które podczas spalania skwierczą jak prawdziwe drewno. ?
Źródło ciepła w biokominku
Wbrew obiegowej opinii biokominek może być używany do ogrzewania, zwłaszcza małych wnętrz. Płonie w nim prawdziwy ogień (bez dymu), który wytwarza ciepło. Brak przewodu kominowego powoduje, że całe ciepło jest przekazywane do otoczenia, a nie – jak w przypadku tradycyjnych kominków – częściowo do komina. Oczywiście aby ogrzać wnętrze, biokominek musi być duży, niewielkie modele sprawdzają się tylko jako dekoracja.
Skomentuj:
Biokominki, czyli kominek dla każdego. Wybraliśmy najciekawsze