Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kominek z płaszczem wodnym

Beata Zielińska

Korpus tego kominka tym różni się od tradycyjnego wkładu, że ma podwójne ścianki, pomiędzy którymi przepływa woda. Odbiera ona ciepło ze spalin oraz paleniska, a potem przekazuje do instalacji grzewczej - mogą to być grzejniki (stalowe, aluminiowe lub żeliwne), ogrzewanie podłogowe bądź system mieszany. W tym ostatnim rozwiązaniu na parterze może być podłogówka, a na piętrze w sypialniach - grzejniki.

Aquario
Aquario
www.kratki.pl

Płaszcz wodny kominka jest zazwyczaj wytwarzany z wysokiej jakości blachy kotłowej. Aby ograniczyć straty ciepła i zapobiec nagrzewaniu się obudowy wkładu, trzeba go dobrze zaizolować termicznie. Dzięki temu unikniemy też kłopotów z wykraplaniem się pary wodnej na elementach znajdujących się wewnątrz urządzenia.

Kominek wodny może współdziałać na przykład z kotłem, kolektorami słonecznymi i pompą ciepła (raczej powietrzną niż gruntową, której koszty zakupu i montażu są wyższe). Zdaniem fachowców, jeśli kominek w sezonie grzewczym będzie pracował kilka godzin dziennie, koszty ogrzewania domu gazem ziemnym mogą być niższe co najmniej o 30%. Jeszcze więcej zyskamy, gdy stosujemy drogie paliwa, czyli gaz płynny lub olej opałowy. Jeśli natomiast planujemy współpracę wkładu z powietrzną pompą ciepła, to będzie on wykorzystywany podczas srogich mrozów, gdy spada moc i sprawność pompy.

Ważnym elementem instalacji grzewczej, w której działa kominek, jest sterownik. Umieszcza się go w pobliżu wkładu, zwykle na bocznej ścianie obudowy. Jego zadaniem jest kontrola temperatury wody w płaszczu urządzenia, aby nie dochodziło do jej przegrzewania. Polega to na dostosowaniu ilości powietrza do palącego się drewna. Jeśli temperatura w płaszczu wodnym osiągnie ustawioną wcześniej przez użytkownika wartość, do komory spalania napływa mniej powietrza. Ponadto sterownik czuwa nad działaniem pomp zamontowanych w systemie grzewczym. Oprócz tego automatyka kieruje współpracą kominka z drugim urządzeniem grzewczym, na przykład kotłem na gaz. Gdy palimy w kominku, kocioł jest wyłączony.

Kiedy warto wybrać kominek z płaszczem wodnym


Urządzenie to, podobnie jak model z DGP, polecane jest dla tych użytkowników, których domy nie są podłączone do sieci gazowej. Wówczas do wyboru mają droższe od drewna paliwa (gaz płynny, olej opałowy, prąd) albo stosunkowo drogą w zakupie pompę ciepła bądź kocioł na paliwa stałe, który wymaga codziennej obsługi. W tym pierwszym rozwiązaniu kominek z płaszczem wodnym umożliwia znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania.

Doświadczenia użytkowniczki


Kominek od wielu lat jest urządzeniem, którym ogrzewamy dom. Zanim budynek został rozbudowany i ocieplony, kominek miał rozprowadzenie gorącego powietrza. Wykonano je w czasach, gdy technologia ta raczkowała i okazało się ono mało skuteczne. Po rozpaleniu w kominku, w salonie, w którym znajdowało się urządzenie i przylegającej do niego kuchni, było bardzo gorąco. Tymczasem w odleglejszych pomieszczeniach panował rześki chłód. Postanowiliśmy więc usprawnić instalację, montując nawiew, który "przepchnąłby" ogrzane powietrze do pokoi oddalonych od kominka. Niestety, okazało się, że tylko nieznacznie poprawiło to sytuację.

Dalszych eksperymentów z DGP zaniechaliśmy, bo dom został poddany modernizacji i zmienił się system grzewczy. Głównym źródłem ciepła miał być kocioł na gaz płynny, z kominka chcieliśmy w ogóle zrezygnować, aby korzystać z bezobsługowego ogrzewania. Jednak pierwszy sezon, kiedy to przyszła dość mroźna zima, zrewidował nasze oczekiwania. Koszt ogrzewania niewysuszonego do końca budynku był astronomiczny. Ponieważ trwały jeszcze prace wykończeniowe, postanowiliśmy zamontować jednak kominek, tyle że był to sprzęgnięty z grzejnikami model z płaszczem wodnym. Został tak wpasowany w instalację, by kocioł włączał się, gdy ogień w palenisku przygasał, a temperatura wody w płaszczu spadała poniżej 40oC.

Kominek z płaszczem wodnym w tandemie z kotłem na gaz sprawdzał się znakomicie. A z czasem - gdy zimy stawały się coraz łagodniejsze (choć potrafi dobrze ogrzać pomieszczenia nawet, kiedy jest siarczysty mróz) - stał się głównym źródłem ciepła.

ANNA K., Jeżewice, woj. mazowieckie

Skomentuj:

Kominek z płaszczem wodnym