Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Dla obfitych zbiorów kluczowe jest dobre przycinanie roślin

Materiały prasowe
Sekator nożycowy X-series, L - Fot. Fiskars

Regularne, coroczne przycinanie jest niezbędne, aby zapewnić zdrowy wzrost roślin i obfite plony z naszego ogrodu. Przycinanie wykonuje się w celu usunięcia uszkodzonych pędów i doświetlenia koron. Dzięki temu rośliny będą się lepiej prezentować i zwiększą swoje plony. Odpowiedni sekator zapewni Ci przyjemne warunki pracy.

Gatunek drzewa określa najlepszy czas na przycinanie. Idealny czas na przycinanie jabłoni i grusz to okres przed wiosną. Pędy jabłoni i grusz są jeszcze zielone, więc łatwiej jest ocenić wygląd korony i określić, które gałęzie należy usunąć. Z kolei brzoskwinie, wiśnie i śliwy lepiej znoszą ten zabieg latem.

Różne rodzaje przycinania

Właściwe sekatory

Najważniejszą rzeczą przy wyborze sekatora jest rodzaj rośliny i grubość gałęzi. Do cięcia pędów o grubości do 2 cm idealny będzie sekator jednoręczny. Sekatory dwuręczne są lepsze, gdy trzeba przyciąć grubsze gałęzie. Poradzą sobie one z pędami o średnicy do 5 cm. Istnieją dwa rodzaje sekatorów. Do cięcia młodych pędów dobrze sprawdzają się modele nożycowe. Dwa ostre ostrza znajdują się bardzo blisko siebie i można nimi usunąć pędy lub nowe gałązki. Modele kowadełkowe przetną gałąź, gdy tępo zakończone ostrze zetknie się z ostrym. Najlepiej używać ich do twardych, suchych gałęzi.

Świetnym rozwiązaniem są sekatory jednoręczne Fiskars. Występują w najbardziej zaawansowanej linii X seriesTM. Są mocne i wytrzymałe. Innowacyjny mechanizm PowerGearTM trzykrotnie zwiększa siłę cięcia w stosunku do standardowych mechanizmów. Unikalna obrotowa rękojeść pozwala na łatwiejsze wykorzystanie całej dłoni, zapewniając jednocześnie maksymalną wydajność i zmniejszając obciążenie.

Sekator dwuręczny to świetny wybór w przypadku grubszych gałęzi. Długie ramiona znacznie ułatwiają cięcie dzięki efektowi dźwigni. Uchwyty powinny być jak najlżejsze i wygodne, aby maksymalnie ułatwić operowanie sekatorem. Przykładem może być sekator L38 SingleStepTM. Tnie on gałęzie o grubości do czterech cm i ma lekkie uchwyty z tworzywa sztucznego. Sekatory dwuręczne PowerGearTM, X zapewniają najlepszą wydajność cięcia. Można nimi ciąć gałęzie o grubości do 4 cm.
5,5 cm.

Sekator nożycowy, hook L38 SingleStep 2 - Fot. Fiskars
Sekator dźwigniowy, nożycowy (L) LX98 PowerGear-1 - Fot. Fiskars

Sekator dźwigniowy, nożycowy (L) LX98 PowerGear

Przycinanie drzew to trudne zadanie, jeśli trzeba sięgać do ziemi

W trudno dostępnych miejscach zadanie to można wykonać za pomocą teleskopowego sekatora uniwersalnego Giraffe UPX86, który ma zasięg do 6 m. Można nim sięgać na szczyty drzew bez konieczności wchodzenia na drabinę. Wyróżnia go unikalny mechanizm zwiększający siłę cięcia. Może obracać się aż o 230deg, wyposażony jest w pomarańczowy wskaźnik.
Wyposażona jest w pomarańczowy wskaźnik, który pomoże Ci dotrzeć do precyzyjnie wybranego miejsca. Rękojeść wykonana jest z lekkiego, odpornego na warunki atmosferyczne aluminium. Rękojeść wykończona jest SoftGripTM, ergonomiczną powłoką, która zapewnia pewny chwyt i zapobiega wyślizgiwaniu się z dłoni.

Teleskopowy sekator uniwersalny Żyrafa UPX86 - Fot. Fiskars

Piła to doskonałe narzędzie do cięcia gałęzi o średnicy większej niż 5 cm. Fiskars oferuje teraz model składany SW69, który jest idealny do szybkiego cięcia grubych gałęzi i konarów.

Piła składana SW69 - Fot. Fiskars

Cięcie drzew nie owocowych

W  przypadku większości drzew nie owocowych zabieg cięcia wykonuje się znacznie rzadziej, czyli gdy korona jest zbyt gęsta, bądź trzeba usunąć chore lub uszkodzone gałęzie. Ważne jest bezpieczeństwo. Podczas silniejszych wiatrów sucha gałąź może uszkodzić mienie.
Kiedy najlepiej przycinać? Wszystko zależy od rośliny, którą chcemy przyciąć. Najlepszym czasem na przycinanie większości gatunków jest późna zima, kiedy minęły już największe mrozy, a pąki pozostają w stanie uśpienia. Na przykład przycinanie klonów tuż przed rozpoczęciem sezonu to zły pomysł. Spowoduje to, że z ran po cięciu wycieknie dużo soku. Najlepiej jest przycinać drzewo po pełnym rozwinięciu liści.

Narzędzia do cięcia - Fot. Fiskars
Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Kolekcja Artemide Outdoor 2024 dla natury i ogrodu
Pielęgnacja ogrodu zimą
Jakie grabie sprawdzą się w ogrodzie?

Skomentuj:

Dla obfitych zbiorów kluczowe jest dobre przycinanie roślin

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej