Dokarmianie ptaków - 7 najważniejszych zasad dokarmiania
Dokarmianie ptaków zimą jest bardzo ważne. Nie możemy zimą zapomnieć, które zimę spędzają w Polsce. Jeśli zdecydujemy się na powieszenie karmnika nie zapominajmy o regularnym go wypełnianiu. Ptaki zapamiętają nasz ogród balkon jako stołówkę i będą regularnie przylatywać. Latem nie zapomną o nas i pomogą nam pozbyć się niechcianych insektów.
Dokarmianie ptaków: zawsze i regularnie lub wcale
Jeśli decydujesz się pomagać ptakom dokarmiając je, pamiętaj, że to długotrwałe zobowiązanie! Ptaki przyzwyczają się do tego miejsca i będą liczyły na Twoje wsparcie w najbardziej mroźne poranki! Wówczas – to czasem kwestia życia i śmierci.
Zapamiętają też pory dnia, w których uzupełniasz karmnik i tak też opracują swoje dzienne wędrówki.
Nie zawiedź ich!
Dokarmianie ptaków zimą w ogrodzie i na balkonie
Dokarmianie ptaków zimą tylko naturalnym pokarmem
- Nie wiesz co smakuje ptakom? Zacznij od słonecznika. Może być łuskany, lub w łupienie. Ważnie, żeby nie był solony, ani w żaden inny sposób przyprawiony. Dotyczy to nie tylko słonecznika, ale każdego rodzaju pokarmu podawanego ptakom.
- Ptakom można podawać każdy rodzaj ziarna (sezam, siemię lniane,
tłuczone orzechy), płatki owsiane. - Jabłka, gruszki , banany, rodzynki, też znajdą swoich amatorów.
- Słonina (niewędzona, niesolona) również jest przysmakiem wielu gatunków ptaków.
Dokarmianie ptaków chlebem?
Nigdy pieczywem! (szczególnie tym kupowanym, które zawiera mnóstwo soli, wzmacniaczy i innych substancji szkodzących nawet nam).
Porządek i czystość w karmniku
Każdy karmnik wymaga regularnego czyszczenia i wymiany pokarmu. Im cieplejsza zima, tym należy robić to częściej. Przy dodatnich temperaturach i dużej wilgotności pokarm szybko się psuje, co może poważnie zagrozić ptakom.
Dokarmianie ptaków w mieście - uwaga na szyby
Karmnik umieść bezpośrednio na szybie/parapecie, lub w dużej odległości od okien (im dalej, tym lepiej). Najgorsze możliwe rozwiązanie to centralne umiejscowienie karmnika w odległości 2-3 metrów od dużego okna np. balkonowego. Spłoszone przez drapieżnika ptaki uciekają z karmnika w bezpieczne miejsce, czyli w gęste krzewy lub drzewa.
Rozpędzony ptak, który próbuje schronić się w odbijających się w szybach drzewach, często nie przeżywa kolizji z szybą.
Dokarmianie ptaków - uwaga na koty
Jeśli nie chcesz żeby Twój karmnik stał się łatwą „stołówką” dla kotów i innych drapieżników zainstaluj go w miejscu dla nich niedostępnym.
Karmnik powinien być zlokalizowany raczej na otwartym terenie, żeby ptaki odpowiednio wcześniej zauważyły skradającego się kota.
Jednak w okolicy warto też zadbać o gęste krzewy, żeby ptaki mogły się w nich bezpiecznie schronić w przypadku niebezpieczeństwa, obserwować okolicę i „dolatywać” wygodnie do karmnika.
Nie tylko jedzenie ale i picie
Nie samym słonecznikiem ptaki żyją, dlatego pamiętaj o wystawieniu obok karmnika poidełka z wodą.
Dlaczego jest to tak ważne szczególnie zimą?
Zimowa dieta ptaków to głównie ziarna, które nie zawierają tyle płynów co soczyste pędraki i owady królujące w diecie letniej. Poidełko z (zawsze czystą i świeżą!) wodą uzupełni te braki i zapewni ptakom zdrową zimę.
Czytaj więcej na:
Zapraszamy również na:
Skomentuj:
Dokarmianie ptaków - 7 najważniejszych zasad dokarmiania