Dom wolny od ciężaru sezonu grzewczego – dlaczego warto postawić na prefabrykaty?
Nadchodzi zima, a wraz z nią widmo wysokich rachunków za ogrzewanie. Koszty paliw grzewczych, takich jak gaz czy węgiel, osiągają rekordowe poziomy, a to sprawia, że utrzymanie komfortu cieplnego staje się wyzwaniem dla wielu gospodarstw domowych. Problem ten skutecznie odwodzi także od marzeń o budowie własnego domu, którego utrzymanie może wydawać się zbyt kosztowne. Jak się jednak okazuje – niesłusznie. Istnieje bowiem rozwiązanie, które może odmienić sytuację tych, którzy chcą uciec z zabudowy wielorodzinnej, a przy tym uniknąć drenażu portfela w sezonach grzewczych. Mowa o domach prefabrykowanych.
Domy prefabrykowane – inwestycja na miarę czasów
W sezonie grzewczym koszty ogrzewania mogą pochłaniać znaczną część dochodów rodziny. Problemem jest nie tylko wysoki koszt paliw grzewczych, ale także nieefektywność starszych budynków, które szybko tracą ciepło. Aktualne Warunki Techniczne narzucają na nowe inwestycje restrykcyjne wymagania m.in. z zakresu izolacyjności cieplnej, które muszą zostać bezwarunkowo spełnione, by takie budynki zostały dopuszczone do użytku. Zatem budując dziś dom, będzie miał on zapewniony odpowiedni standard energetyczny. Decydując się na technologię prefabrykacji, która stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod budowlanych, możemy jednak sięgnąć po jeszcze większe oszczędności.
Domy prefabrykowane to rozwiązanie przyszłościowe. Potencjalnie, mogą pozwalać inwestorom oszczędzać nawet od pierwszego sezonu grzewczego. Jest to zasługa kilku aspektów: precyzyjnego wykonania – szczelna konstrukcja ogranicza straty ciepła, wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, które gwarantują doskonałe parametry cieplne oraz efektywności energetycznej spełniającej wspomniane standardy określone w Warunkach Technicznych.
Ale po kolei.
Jak powstają domy prefabrykowane?
Domy prefabrykowane powstają w kontrolowanych warunkach fabrycznych. Dzięki temu jakość wykonania poszczególnych elementów jest wysoka i pozwala eliminować błędy czy niedokładności, z którymi nierzadko możemy mieć do czynienia w trakcie tradycyjnej budowy na działce. Kluczowe etapy powstawania domu – od przygotowania ścian i stropów w fabryce po montaż prefabrykatów na placu budowy – są nadzorowane przez tego samego producenta. Tutaj nie może być miejsca na ewentualne nieszczelności czy mostki termiczne, przez które ciepło będzie „uciekać” na zewnątrz, gdyż wszystkie części budynku muszą być do siebie precyzyjnie dopasowane. Dodajmy, że montaż paneli na placu budowy trwa od kilkunastu godzin do kilku dni, co dodatkowo zmniejsza wpływ warunków atmosferycznych na jakość wykonania budynku. Szczelna konstrukcja domów prefabrykowanych sprawia, że ich ogrzewanie wymaga znacznie mniej energii, co przekłada się na realne oszczędności na rachunkach. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają również stosowane materiały budowlane.
Prefabrykaty – z czego buduje się domy prefabrykowane?
Wszystkie przegrody domów prefabrykowanych, takie jak ściany, strop i dach, mają konstrukcję szkieletową, która może być wykonana z certyfikowanego drewna KVH lub stal. Następnie przegrody są wypełniane kolejnymi warstwami materiałów budowlanych – między innymi wełną mineralną, płytami g-k czy folią paroizolacyjną, które podnoszą izolację termiczną i akustyczną przegród, zapewniając przy tym utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku podczas sezonu grzewczego.
Warto dodać, że domy prefabrykowane są często wyposażane w okna z szybami niskoemisyjnymi oraz ciepłymi ramami, a także drzwi o wysokiej izolacyjności termicznej.
Od stycznia 2021 roku budynki mieszkalne muszą spełniać zaostrzone wymagania dotyczące efektywności energetycznej, określone w Warunkach Technicznych. Domy prefabrykowane nie tylko wpisują się w te wytyczne, ale często je przewyższają, przy odpowiednim projekcie umożliwiając osiągnięcie także standardów budynków pasywnych czy niskoenergetycznych
Dzięki temu właściciele takich domów mogą liczyć nie tylko na oszczędności na ogrzewaniu, ale także na obniżenie kosztów związanych m.in. z użytkowaniem energii elektrycznej czy klimatyzacji.
Skonfiguruj swój wymarzony dom
Ważną rolę w optymalizacji energetycznej budynku odgrywa także jego usytuowanie na działce. Budowa domu zgodna z kierunkami świata to kwestia, którą należy przemyśleć już na etapie wyboru projektu. Z odpowiedniego ustawienia domu możemy bowiem czerpać dodatkowe korzyści.
Podanie dokładnej lokalizacji działki budowlanej na etapie konfiguracji modelu domu przez naszą platformę umożliwia już na wstępie zoptymalizowanie przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Salon zaprojektowany od strony południowej pozwala maksymalnie wykorzystać ciepło słoneczne w miesiącach zimowych, choć należy równocześnie pamiętać o uwzględnieniu ochrony przed przegrzewaniem w miesiącach letnich. Natomiast pomieszczenia, które nie wymagają dużej ilości światła dziennego, warto ulokować od północy, co dodatkowo wpłynie na obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Jeśli pojawiają się wątpliwości co do optymalnego rozmieszczenia pomieszczeń na działce, warto skonsultować to z naszymi specjalistami. Dzięki ich wsparciu można w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje technologia prefabrykacji.
Uwzględnienie lokalizacji działki i orientacji domu względem stron świata to nie jedyne atuty konfiguratora dostępnego na domum.pl. Przede wszystkim można go polecić osobom, które startując „od zera” mogą nie tylko wybrać projekt najlepiej spełniający oczekiwania co do powierzchni, rozkładu pomieszczeń i dodatkowych elementów, jak taras, antresola czy wiatrołap, ale też spersonalizować wygląd, wyposażenie i stopień wykończenia domu, cały czas mając wgląd w realną wycenę dokonywanych wyborów. Kto ceni sobie możliwości sztucznej inteligencji – zamiast wybierania z dostępnych projektów może skorzystać z okna „OPISZ, CZEGO SZUKASZ”, a platforma zasugeruje najbardziej trafne projekty z oferty od czołowych polskich producentów dostępnej na domum.pl
Nowoczesne systemy grzewcze – oszczędzaj więcej na rachunkach
Kolejnym atutem nowoczesnych domów prefabrykowanych jest możliwość instalacji zintegrowanych, energooszczędnych systemów grzewczych, które nie tylko zmniejszają koszty zużycia ciepła, ale także zapewniają komfort termiczny przez cały rok. Wśród najbardziej efektywnych rozwiązań możemy wyróżnić pompy ciepła – technologię, która zdobywa coraz większą popularność, mimo że wciąż bywa otoczona mitami.
Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują energię cieplną z otoczenia (powietrza, gruntu czy wody) i przekształcają ją na energię do ogrzewania budynku. Dzięki temu są nie tylko bardziej ekologiczne, ale także wydajne. W przeciwieństwie do tradycyjnego pieca czy kotła, pompa ciepła nie spala paliwa, co eliminuje koszty zakupu drewna, węgla, gazu czy oleju opałowego. W sprzyjających warunkach, pompy ciepła mogą znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie w porównaniu do konwencjonalnych metod, przy czym rzeczywiste oszczędności zależą od wielu czynników, takich jak izolacja budynku czy lokalne warunki klimatyczne. Kluczem do sukcesu jest też odpowiedni dobór systemu do projektu domu. Przy wyborze urządzenia należy wziąć pod uwagę:
- metraż budynku – większy dom wymaga pompy o większej mocy, aby zapewnić odpowiednią ilość ciepła w całym budynku;
- liczbę domowników – im większa rodzina, tym większe zapotrzebowanie na ogrzewanie czy ciepłą wodę użytkową, a to wpływa na wybór rodzaju pompy;
- typ ogrzewania – pompy ciepła doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym, które działa na niższych temperaturach zasilania. W przypadku tradycyjnych grzejników wymagane jest urządzenie o wyższej wydajności.
Wiele modeli pomp pełni funkcję zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia, co czyni je rozwiązaniem całorocznym. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się stałym komfortem cieplnym w każdych warunkach pogodowych.
Dom w równowadze ze środowiskiem
Nowoczesne systemy ogrzewania stosowane w domach prefabrykowanych, szczególnie w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak instalacje fotowoltaiczne, mogą również obniżyć ślad węglowy gospodarstwa domowego. To rozwiązanie, które pozwala na oszczędności nie tylko finansowe, ale także środowiskowe.
Na etapie wyboru projektu domu prefabrykowanego nasi klienci otrzymują informację na temat potencjalnych oszczędności na ogrzewaniu budynku w skali roku. Podobnie mogą dowiedzieć się, ile CO₂ zaoszczędzi dzięki temu ich dom w porównaniu do tradycyjnego budynku zbudowanego zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi. Konfigurator projektów na naszej platformie pełni rolę kalkulatora korzyści finansowych oraz środowiskowych, ponieważ wiemy, jak ważne dla większości inwestorów są dzisiaj obie te kwestie.
Domy prefabrykowane - to się opłaca!
Minimalizacja strat ciepła poprzez stosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych o najlepszych parametrach technicznych oraz możliwość zastosowania dodatkowych systemów wspomagających, takich jak pompy ciepła czy systemy rekuperacji, sprawia, że domy prefabrykowane charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Tym samym ich zapotrzebowanie na energię grzewczą będzie niższe. Zamiast martwić się rachunkami w sezonie grzewczym, można cieszyć się domem, który pracuje na nasz komfort cieplny i wielowymiarowe oszczędności.
Skomentuj:
Dom wolny od ciężaru sezonu grzewczego – dlaczego warto postawić na prefabrykaty?