Drzwi spójne ze stylem wnętrza
Szeroki wybór drzwi wewnętrznych sprawia, że możemy bez problemów znaleźć taki model, który w naszym mieszkaniu sprawdzi się najlepiej. Dopasujemy je zarówno do stylu klasycznego, jak i loftowego. Różnorodna kolorystyka dodatkowo ułatwia stworzenie harmonijnego, a zarazem ciekawego wystroju.
Drzwi wewnętrzne przeważnie występują jako jednoskrzydłowe, choć w większych apartamentach można wykorzystać też dwuskrzydłowe. Oprócz klasycznych modeli uchylnych, otwieranych na prawą lub lewą stronę, można także spotkać drzwi łamane i harmonijkowe. Ciekawym wyborem są też drzwi przesuwne, które sprawdzą się w pomieszczeniach o mniejszym metrażu. Drzwi przeważnie wykonane są z drewna lub materiałów drewnopochodnych. Zapewnia im to dużą trwałość, wytrzymałość, a także mniejszą wagę od np. drzwi stalowych. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu dopasujemy je do stylu aranżacji wnętrza. Niektóre modele są przeznaczone do określonych pomieszczeń, np. do łazienki. W ich przypadku w dolnym fragmencie montuje się otwory wentylacyjne lub wykonuje się podcięcie.
Klasyka nie wychodzi z mody
Styl klasyczny charakteryzuje się dbałością o wykonane na drzwiach płytowych oraz kasetonowych detale w postaci wałków, dodatkowych listew, a także fazowanych przeszkleń, nierzadko z ornamentem. Drzwi w stylu klasycznym, pomimo że, jak się wydaje, powinny być wizytówką tradycyjnie wyposażonych wnętrz z rzeźbionymi, drewnianymi meblami, wysokimi cokołami czy kryształowymi żyrandolami, są głównie wykończone w sposób nowoczesny. Rzadko malowane farbą, częściej wykonywane są z modnej, lakierowanej płyty MDF, laminowane lub wykończone drewnianym fornirem. Takie drzwi to produkt ponadczasowy, zawsze modny, polecany osobom lubiącym ciepłe, ale przy tym eleganckie, dostojne i precyzyjnie zaprojektowane wnętrza, najczęściej w ponadczasowym stylu. Chociaż nie tylko, mogą być bowiem świetnym uzupełnieniem pomieszczeń z domieszką śmiałej nowoczesności w stylu glamour, eklektycznych lub vintage, a także w stylu skandynawskim czy prowansalskim.
Styl loft lubi minimalizm
Styl loft cieszy się bardzo dużą popularnością. Liczy się przestrzeń, prostota aranżacji, zastosowanych materiałów i minimalizm. Jeśli chodzi o wnętrza loftowe, ich ważnym elementem są także widoczne materiały konstrukcyjne, przede wszystkim beton, drewno i cegła. Możemy tu pozostawić także odkryte rury oraz grzejniki. Skrzydła drzwi w stylu loftowym nie tylko dopełniają wnętrze, ale również stanowią ważny element dekoracyjny. Mogą być niewidoczne, zlicowane ze ścianą albo wykonane z identycznych materiałów jak inne elementy wnętrza, tak aby aranżacja była spójna. Jeśli zdecydujemy się na cieplejszy loftowy styl, w którym mamy elementy drewna, betonu i czerni, możemy wybrać skrzydło drzwiowe wykończone dekorem drewnopodobnym. Dobrym wyborem są też modele z dekorem imitującym beton. Loftowy charakter mają także wykorzystywane w drzwiach czarne opaski, ościeżnice oraz czarne klamki.
Od bieli do czerni
Biel to ponadczasowa barwa, która poprzez doskonałe łączenie się z innymi tonacjami wprowadza do wnętrza harmonię. Skrzydła lakierowane w tej tonacji rozświetlają wnętrze i optycznie je powiększają. Doskonale sprawdzają się zatem w małych lub niewystarczająco doświetlonych przestrzeniach. Ale oczywiście nie tylko - na każdym metrażu stanowią subtelną dekorację, doskonale wkomponowując się w wystrój. Drzwi w czerni i ciemnym brązie tworzą zupełnie odwrotny efekt - wysuwają się na pierwszy plan, stanowiąc główny punkt dekoracyjny. To rozwiązanie dla odważnych, ale nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Przypadną do gustu wielbicielom czerni, którzy nie boją się jej nawet w wersji total look. Pamiętajmy jednak, że czerń pochłania światło, więc konieczne jest odpowiednie wyeksponowanie okien i montaż dodatkowego sztucznego oświetlenia. Drzwi mogą też stać się ciekawym kontrastem na tle białej ściany (warto wtedy postawić na dodatki również w czerni).
Pełne czy przeszklone?
Drzwi pełne zazwyczaj montowane są w pomieszczeniach, które wymagają całkowitego oddzielenia od pozostałych wnętrz lub wyciszenia. Najczęściej jest to sypialnia, gabinet i pokój dziecka. Największą ich zaletą jest przede wszystkim gwarancja prywatności. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, które nie wymagają nasłonecznienia lub tych, których wnętrze chcemy skutecznie ukryć. Modele z przeszkleniami też mają wiele walorów. Zapewniają wrażenie lekkości i przestronności, dzięki czemu nawet gdy są zamknięte, wnętrza nie są klaustrofobiczne. Dostępne są przeszklenia, które pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenia z zachowaniem prywatności. Idealny przykład stanowi tu szyba matowa, która, przepuszczając światło, rozmazuje sylwetki postaci za nią ukrytych. Dostępne jest też szkło ornamentowe, mleczne, mrożone, piaskowane. Jeśli wnętrze jest niewielkie, sprawdzą się też drzwi z lustrem. Zwłaszcza gdy na samo lustro nie ma miejsca na ścianie.
Trudno je zauważyć
Drzwi ukryte idealnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Dzięki zlicowaniu ściany ze skrzydłem drzwiowym osiągniemy efekt optycznie większego wnętrza. Dodatkowym atutem jest to, że możliwości wykończenia takich drzwi są ogromne. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest pomalowanie skrzydła w kolorze ścian, nałożenie tapety lub forniru. Oprócz kwestii estetycznej, drzwi z ukrytą ościeżnicą lepiej tłumią hałas niż standardowe drzwi wewnętrzne. Wynika to z tego, że skrzydło ukryte jest grubsze. Drzwi ukryte są dostępne w wersji bezprzylgowej oraz z odwrotną przylgą, czyli rewersyjne.
Jak drzwi wpływają na funkcjonalność pomieszczeń?
Odpowiednio dobrane drzwi zwiększą funkcjonalność pomieszczeń w mieszkaniu. Rozświetlony salon zaprasza do wspólnego spędzania czasu i wypoczynku. Dzienne światło wprowadzi do wnętrza nową energię i wprawi w dobry nastrój. Dzięki dużym przeszkleniom światło swobodnie przemieszcza się po domu, a wnętrza są jaśniejsze. Pokryte naturalną okleiną skrzydła i podwyższona ościeżnica wypełniają aranżację harmonią. Pięknie komponują się z jasnymi kolorami ścian i mebli, tworząc lekką kompozycję. Praca w domowym biurze może być bardziej przyjemna i efektywna w sprzyjających ku temu warunkach. Zagospodarowanie ustronnego miejsca z dala od domowego zgiełku oraz wyposażenie w wygodne meble nie zawsze wystarcza. Aby skutecznie wydzielić strefę pracy, potrzebne są też odpowiednie drzwi. Skrzydła z wypełnieniem płytą wiórową otworową będą skuteczną barierą przed dźwiękami, które już nie zakłócą pracy.
Urządzając łazienkę, warto zadbać zarówno o estetykę wnętrza, jak i jego właściwe wyposażenie. Pełne skrzydła zagwarantują komfort oraz intymność, a dzięki funkcjonalnemu i estetycznemu podcięciu wentylacyjnemu zapewnią właściwą cyrkulację powietrza. Modele z przeszkleniem dodadzą wnętrzu światła, dobrze jednak, by szkło zapewniało też prywatność.
Skomentuj:
Drzwi spójne ze stylem wnętrza