Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać?

Redakcja
Villagio - Fot. Entra

Myśleliście nad wymianą drzwi do salonu, kuchni, sypialni czy do pokoju dziecięcego. Podpowiadamy jakie drzwi będą najlepsze do każdego z pomieszczeń i na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Jakie drzwi wybrać?

Wybór drzwi wewnętrznych jest ogromny i dopasowany do naprawdę zróżnicowanych potrzeb. Możemy zdecydować pomiędzy modelami klasycznymi, nowoczesnymi, a nawet bardzo oryginalnymi i niespotykanymi wzorami. W ofercie wielu producentów drzwi znajdziemy zróżnicowany wybór pod względem wykorzystanych materiałów, kolorów, motywów, dostępnych okuć, a także stylów. Jak wiadomo drzwi drzwiom są nierówne, dlatego podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Zanim kupimy drzwi

Decyzję o wyborze drzwi należy zatem rozpocząć od głębokiego przemyślenia i odpowiedzi na następujące pytania.

Odpowiedzi na te pytania pozwolą wstępnie sprecyzować i wyobrazić sobie nasze przyszłe drzwi. To niezwykle ważne, bo gdy wybierzemy się do salonu z drzwiami bez wcześniejszej świadomości własnych oczekiwań z pewnością wyjdziemy z niego zagubieni.

Ważne są wykończenia

Gdy wybór stylu mamy już za sobą, kolejny krok to wybór wykończenia. Możemy zdecydować się na drzwi białe bądź wykończone fornirem. Te z kolei w zależności od zastosowanego drewna i lakieru mogą osiągać inne odcienie niż tradycyjne drewno.
W przypadku drzwi białych, ich wybór powinien być podyktowany odpowiednim dopasowaniem do koloru ram okiennych. W ten sposób będą tworzyć spójny wygląd. Białe skrzydła nadają się głównie do jasnych i przestronnych wnętrz, gdzie dodadzą jeszcze więcej blasku.
Drewniane natomiast świetnie sprawdzą się praktycznie w każdym rodzaju pomieszczenia. Oczywiście uzależnione jest to od rodzaju i odcienia drewna. Pod uwagę weźmy także pozostałe elementy wnętrza, takie jak ramy okienne, podłoga czy drewniane fragmenty dekoracji.

Kolory drewna możemy podzielić na trzy kategorie – jasne, średnie oraz ciemne.

Feng shui pomoże wybrać drzwi

Feng shui to wiedza starożytnego Wschodu dotycząca aranżacji wnętrz. Wyznawcy tej filozofii wierzą, że po wnętrzach krąży życiodajna energia chi, która odpowiednio ukierunkowana zapewnia nam spokój, powodzenie i dobrobyt. Bardzo ważnym elementem nadającym energii odpowiedniego kierunku są drzwi.

Drzwi do salonu

Podstawowe zasady feng shui mówią o tym, że wejścia do pomieszczeń nie mogą być ustawione naprzeciw siebie. Nie zatrzymuje to bowiem życiodajnej energii w pomieszczeniu. Niewskazane są też przestrzenie zupełnie pozbawione drzwi, gdyż wówczas chi nabiera zbyt dużego rozpędu, co może powodować niepokój i rozdrażnienie wśród domowników.

Do salonu idealne będą drzwi których "nie widać . Pasują do nowoczesnych i skandynawskich wnętrz. Zwykle mają konstrukcję bezprzylgową.

Drzwi bezprzylgowe (uznawane za nowocześniejsze) to konstrukcja, w której zamknięte skrzydło i ościeżnica tworzą jedną płaszczyznę, widoczną po stronie otwierania drzwi. W konstrukcjach klasycznych, przylgowych – występuje charakterystyczne przesuniecie płaszczyzn zamkniętego skrzydła i ościeżnicy. Należy pamiętać, że patrząc do strony tzw. głębi ościeża, obie konstrukcje wyglądają tak samo i nie jest możliwe ich rozróżnienie przy zamkniętych drzwiach.

Drzwi bezprzylgowe tworzą minimalistyczną i estetyczną formę. Ich uzupełnieniem jest również płaski zamek magnetyczny, który tworzy jedną płaszczyznę z krawędzią skrzydła. Rozwiązanie to idzie w parze z minimalistyczna formą całego skrzydła i ościeżnicy. Brak ramek przyszybowych i niewidoczne łączenia elementów utrzymują jednolity charakter.

Linate - drzwi ukryte verte - Fot. Entra
Moderno - szara platyna - Fot. Entra

Do salonu dobrze będą również wyglądać dwuskrzydłowe mocno przeszklone. Stanowią jedynie lekką wizualną barierę i wpuszczają dużo światła.

Vinci 1 - Fot. Entra

Drzwi otwierają się do środka

Feng shui mówi, by wszystkie drzwi otwierały się w jedną stronę, zawsze do wnętrza pomieszczenia. Dzięki temu energia przy każdym otwarciu wpływa do pomieszczenia. Należy pamiętać, by nie osadzać ich zbyt blisko przeciwległej ściany, gdyż powoduje to zablokowanie energii. Ewentualnym rozwiązaniem w takich przypadkach, będzie zawieszenie lustra na przeciwległej ścianie, które odbije chi do wnętrza pomieszczenia. Ważnym elementem jest także fakt, by po otwarciu drzwi, naszym oczom ukazywała się przeważająca część pokoju, co wpuszcza większą ilość życiodajnego chi.

Drzwi do łazienki

Wyjątkiem w kwestii sposobu otwierania są drzwi łazienkowe, które zawsze powinny otwierać się na zewnątrz. Wynika to z faktu, że łazienka według nauki feng shui to miejsce, którym energia ucieka z mieszkania. Drzwi otwierające się na zewnątrz zapobiegną więc jej utracie.

Drzwi do pokoju dziecięcego

Małemu dziecku można zamontować drzwi w jaskrawych wesołych kolorach, albo pokryte farbą kredową. Jeśli chcemy by takie drzwi dorastały z naszym dzieckiem warto zainwestować w drzwi lakierowane na biało ( ASILO LINATE lub MODERO od firmy ENTRA jeśli ściany są białe), lub drzwi do samodzielnego wykończenia, których wygląd można zmieniać kilkakrotnie. We wnętrzarskiej modzie króluje mimikra - drzwi mają być niewidoczne na tle ścian.

LINATE ZERO FARBA TRÓJKĄTY - Fot. Entra
Linate Zero Beton - Fot. Entra

Drzwi do sypialni

Sypialnia to najważniejsze miejsce w domu, przeznaczone do odpoczynku i snu. Bardzo ważna jest kwestia ułożenia łóżka względem drzwi sypialnianych. Najlepiej, by łóżko nie znajdowało się na tej samej ścianie co drzwi i okna. Stawiajmy je wezgłowiem do pełnej ściany. Sztuka feng shui kategorycznie zabrania stawiania łóżka nogami do drzwi, gdyż powoduje to niekorzystny przepływ energii, co może negatywnie wpłynąć na samopoczucie i powodzenie życiowe domowników.

Polecamy tu drzwi LINATE ZERO z ościeżnicą ukrytą, do samodzielnego wykończenia. Tutaj ogranicza Was jedynie wyobraźnia. LINATE ZERO można wykończyć w dowolny sposób, stosując przeróżne metody pokrywania powierzchni. Lakier, farba, imitacja tynku czy tapeta – wybór należy do Ciebie. W ten sposób możesz ukryć wejście do sypialni, garderoby czy wejście do spiżarni. Drzwi te to również idealne zwieńczenie wykończenia wnętrza w stylu lat 70tych. Postaw na tapetę z wyraźnymi geometrycznymi wzorami, którą możesz przenieść na drzwi LINATE ZERO.

Drzwi do przedpokoju

Drzwi dyskretne sprawiają, że mieszkania optycznie wydają się większe. Jest to szczególnie przydatne w mieszkaniach, gdzie jest mało miejsca. Wybierając drzwi zlicowane są ze ścianą, unikasz uskoków w ścianach, dając wrażenie scalania przestrzeni. Szczególnie efekt ten widoczny jest w przedpokoju, gdzie wchodzi się do różnych pomieszczeń. Wybierając drzwi z przeszkleniem np. Asilo Pertini 6, z ościeżnicą ukrytą zachowasz wspólną przestrzeń, jednocześnie wpuszczając do przedpokoju naturalnego światła, którego często właśnie w tym miejscu brakuje.

Pertini 6 - Fot. Entra
Pertini 1 -szkło mleczne - Fot. Entra
Teramo - teak - Fot. Entra
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Myjka Kobold VG100+: jedno urządzenie, wiele możliwości
Nowa kolekcja mebli Tone od Tylko
Głośniki Beosound A5 i Beosound 2 Riva Edition od RIVA i BANG & OLUFSEN

Skomentuj:

Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej