Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Eko nawierzchnia

MP
Eko nawierzchnia Greengo - Fot. Polbruk

Kostki i płyty betonowe dawno już opanowały deptaki, place i parkingi w większości miast, miasteczek i wokół prywatnych posesji. Przede wszystkim dlatego, że są one trwałe i praktyczne. Wyglądają również bardzo estetycznie i są łatwe w utrzymaniu czystości. A przy tym mogą być także przyjazne dla środowiska i ekologiczne.

Eko nawierzchnia wspomaga ekosystem

Producenci prefabrykatów betonowych oferują produkty, które pozwalają na tworzenie powierzchni bioaktywnych. Efekt ten uzyskano, nadając płytom czy kostkom odpowiedni design. W części prefabrykatów powycinano fabrycznie otwory tworzące ażurowe wzory, natomiast w innych na krawędziach zastosowano dystanse wyznaczające szerokość przestrzeni, w której można utworzyć powierzchnię bioaktywną. W jednym i drugim przypadku, aby powierzchnia zyskała miano bioaktywnej „puste” przestrzenie muszą być wypełnione ziemią (w której sieje się trawę) lub grysem. W ten sposób woda deszczowa może swobodnie wsiąkać w warstwy znajdujące się poniżej nawierzchni, co zapobiega przeciążeniom instalacji odprowadzających wodę deszczową, podtopieniu budynków w czasie ulewnych opadów i pozwala zatrzymać wilgoć w glebie. Odpowiednie gospodarowanie wodą opadową jest istotne nie tylko dla roślin, ale również dla mieszkańców, gdyż dzięki temu otaczające człowieka przestrzenie nie staną się „betonową pustynią”. Tego rodzaju nawierzchnie to również sposób na „zielone” strefy. Rozwiązania proekologiczne są obecnie postrzegane jako najlepszy sposób aranżacji zarówno przestrzeni publicznych, jak i komercyjnych oraz przydomowych.

Eko nawierzchnia

Nawierzchnie zbudowane z ażurowych płyt betonowych najczęściej można spotkać na wielkopowierzchniowych parkingach zlokalizowanych w sąsiedztwie centrów handlowych lub biurowych, w strefie śródmiejskiej lub na osiedlowych parkingach domów wielorodzinnych i prywatnych posesjach. Rozwiązaniami dedykowanymi do takich zastosowań są na przykład płyty Polbruk Meba i Polbruk Greengo.

Eko nawierzchnia Greengo - Fot. Polbruk
Eko nawierzchnia Melba - Fot. Polbruk

Eko nawierzchnia - Bioaktywne i prestiżowe

Projektantom przestrzeni publicznych i komercyjnych oraz właścicielom posesji, którzy poszukują bardziej oryginalnych ażurowych rozwiązań,  doskonale sprawdzających się również w reprezentacyjnych lokalizacjach, polecana jest płyta Extrano. Zaskakuje ona swoim niesztampowym i bardzo nowoczesnym designem. Extrano to kwadrat o wymiarach 50x50 cm. Płyta posiada regularne otwory przypinające wyglądem pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. Zastosowana na większych założeniach przestrzennych, takich jak place czy podjazdy, może kojarzyć się z pokładem futurystycznego statku kosmicznego. Jest utrzymana w odcieniach szarości, kolorach:

Doskonale pasuje do modernistycznych budynków. Atutem Extrano jest również jej grubość wynosząca 7 cm, co pozwala na układanie z niej nawierzchni przeznaczonych do ruchu pieszego i kołowego do 3,5 tony. Wspaniale komponuje się ona również z innymi prefabrykatami betonowymi takimi jak: obrzeże Treo, czy L-ka Tigela.

Obrzeże Treo - Fot. Polbruk
L-ka Tigela - Fot. Polbruk
Eko nawierzchnia Ekol - Fot. Polbruk

Bioaktywną nawierzchnię można zbudować również z klasycznej w kształcie i ascetycznej w wyglądzie kostki Ekol. Jej minimalistyczny charakter stanowi doskonałe tło dla nowoczesnej architektury. W odróżnieniu od pozostałych płyt ekologicznych, przestrzeń bioaktywna nie została tu wytyczona w graniach ażurowych otworów, a pomiędzy poszczególnym prefabrykatami. Stworzenie tej przestrzeni umożliwiają specjalne wypustki umieszczone na bokach kostek. Ekol występuje w dwóch klasycznych kolorach: szarym i grafitowym oraz posiada grubość 8 cm, stąd może być stosowany na parkingach. Jest też świetnym wykończeniem chodników.

Bioaktywne nawierzchnie z prefabrykatów betonowych to rozwiązania przyjazne dla środowiska, funkcjonalne i estetyczne, które znajdują zastosowanie praktycznie w każdej przestrzeni.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?

Skomentuj:

Eko nawierzchnia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej