Ekstrawagancja pod kontrolą - mieszkanie w Warszawie
Aranżacja 80-metrowego apartamentu w Warszawie sprytnie łączy w sobie motywy klasyczne i industrialne z nowoczesnym wzornictwem. Pozornie niepasujące do siebie elementy, takie jak sztukaterie, wzór marmuru, cegła czy akrylowe lampy, tworzą intrygujące kontrasty. Dodają mieszkaniu indywidualnego charakteru.
Zadanie, przed jakim stanęli projektanci Magdalena Iwanicka i Maciej Pertkiewicz, polegało na przeobrażeniu deweloperskiego układu pomieszczeń przeznaczonych dla rodziny z dziećmi w wygodne mieszkanie dla 30-letniego mężczyzny z opcją częstego goszczenia znajomych i rodziny. Ale to była najłatwiejsza część pracy, której się podjęli. Trudność polegała na harmonijnym pogodzeniu różnych stylistycznie wymagań młodego inwestora.
Położony na warszawskim osiedlu Służewiec apartament na początku przedstawiał tradycyjny układ oparty na kilku zamkniętych pokojach połączonych korytarzem. Projektanci, aby dopasować plan mieszkania do trybu życia właściciela, zaczęli prace projektowe od otwarcia kuchni, do której pierwotnie wchodziło się wprost z korytarza. Wyburzenie ściany pomiędzy salonem a kuchnią znacząco powiększyło przestrzeń strefy dziennej i pozwoliło gospodarzowi na swobodne poruszanie się po tej części lokum i nie tylko.
Część dzienna z otwartą kuchnią miała stanowić największą powierzchnię, dlatego dodatkowo włączyliśmy do niej korytarz, w którym wyburzyliśmy wcześniej istniejącą tu małą łazienkę. Zaproponowaliśmy tu miejsce na ekspozycję książek i do pracy. Najbardziej lubię właśnie ten fragment mieszkania, gdzie strefa wejściowa zaciera się ze strefą dzienną i korytarzem. Zazwyczaj przy wejściu mamy wąski, niedoświetlony hol, który jest zawsze jakąś stratą przestrzeni do zagospodarowania, a tu, dzięki zgodzie właściciela na odważne rozwiązania, udało się w korytarzu stworzyć ciekawą przestrzeń o nietypowej funkcji.
W części wypoczynkowej klasyczne rozwiązania w postaci sztukaterii, wspaniałej, drewnianej podłogi ułożonej we francuską jodełkę i ciężkich, welurowych zasłon w ciemnym, morskim kolorze współgrają ze współczesnymi meblami. Mamy tu fotel, narożnik, stoliki i stół z krzesłami, okraszony oryginalną lampą – wszystkie o tradycyjnych funkcjach, ale w zupełnie nowoczesnych formach, kolorach i materiałach. Zwłaszcza intensywnie żółte krzesła Kler oraz akrylowe, niebieskie wiszące i stojące lampy marki Kartell robią niesamowite wrażenie kreatywnego łączenia nowego z dawnym – znane, klasyczne wzory we współczesnych materiałach i barwach. Do tego fragment ściany ze starej, rozbiórkowej cegły kontra nowoczesna zabudowa kuchni na tle kolejnej kontry – klasycznego wzoru marmuru. Nowoczesność swobodnie miesza się tu z tradycją.
Sztukateria ścienna z salonu, malowana w kolorze muru na szaro, płynnie przechodzi do strefy holu wejściowego, zdobiąc po drodze nieprzerwanie fronty szaf wnękowych, a nawet drzwi wejściowe do mieszkania, które stają się przez to niewidoczne. Powierzchnia z dekoracyjnymi listwami kończy się na lustrze rozpiętym od podłogi do sufitu. Lustro powiększa optycznie przestrzeń korytarza i doświetla go poprzez odbite w nim światło padające z okien salonu. Użycie sztukaterii ściennej w korytarzu, wykonanej według tych samych podziałów co w salonie oraz odbicie w lustrze salonu to zabiegi architektoniczne, które wciągają hol w przestrzeń strefy dziennej.
Idąc w głąb korytarza, wchodzimy w część mieszkania o charakterze industrialnym, przeznaczoną do pracy i ekspozycji książek. Na ceglanej ścianie korzystnie prezentuje się stalowo-drewniany czarny, ażurowy regał na książki ze sklepu Cattelan Italia. Ścianę naprzeciwko zdobi w podobnym, loftowym klimacie fototapeta od Rebelwalls. Trzecią, pionową płaszczyznę tego zakątka, widoczną zaraz po wejściu do mieszkania, zdobią grafitowe lustra. Ich ciemne tafle skrywają umieszczone tu drzwi do łazienki i idealnie komponują się z bocznymi ścianami wykończonymi w błyszczącym, czarnym MDF-ie. Czarne, boczne ściany, podobnie jak te lustrzane, kamuflują istniejące tu drzwi, prowadzące do sypialni gospodarza i do pokoju gościnnego. Całość – lustra i czarna płyta MDF – tworzą monolityczną powierzchnię kolorystyczną.
Sypialnia gospodarza nawiązuje klasyczną aranżacją do salonu. Szarą ścianę naprzeciwko łóżka dekorują sztukaterie. Druga ścianę pokrywają pionowe wałki tapicerowane granatowym welurem. Tuż przy łóżku stolarz wykonał otwarty regał na książki. Plecy regału pokryte są na zmianę lustrem i tapicerowanymi panelami, wykonanymi z tej samej co zagłówek łóżka tkaniny. W łazience, która miała być na początku spokojna, biało-szara, zdecydowano się na mocniejsze akcenty. Ton aranżacji nadaje zastosowany na ścianie przy wannie oraz na blacie szafki umywalkowej i w strefie prysznica spiek kwarcowy z intensywnym wzorem marmuru. Dynamiczne, ciemne użylenia tych powierzchni rozświetlają liczne lustra i dużo punktów świetlnych. W mieszkaniu są planowane nowe, designerskie dodatki. W salonie, w jednej z płycin ściennych utworzonych przez sztukaterię zawiśnie niebawem lustro Rondo znanego projektanta Oskara Zięty – prezentujemy je w butiku na końcu artykułu.
Tworzymy wnętrza skrojone na miarę potrzeb klienta. Lubimy niekonwencjonalne rozwiązania, zabawę formą, kolorem i fakturą. W naszych projektach nie przywiązujemy się do konkretnego stylu, każdy projekt to wypadkowa naszego doświadczenia i pomysłów, potrzeb i upodobań klienta oraz funkcjonalności. Dopełnieniem wnętrza zawsze powinien być zadowolony klient.
Ekstrawagancja pod kontrolą - mieszkanie w Warszawie. Prezentacja wnętrz
Meble i dodatki dobrane do wystroju wnętrza są nowoczesne i dużo się w nich dzieje. Zwłaszcza w kolorystyce, fakturze i doborze materiałów wykończeniowych. Idealną bazą do tak różnorodnej kompozycji stało się ponadczasowe, klasyczne tło w postaci parkietu ułożonego w jodełkę francuską i jasnoszarych ścian zdobionych sztukaterią.
Klasyczne listwy sztukaterii na ścianach nawiązują do tradycyjnych form niebieskich lamp marki Kartell i fotela Sits ze sklepu NAP. Dobrze znane dawne wzory: lampy z abażurem oraz fotela typu uszak uwodzą nowoczesnymi materiałami, z których zostały wykonane. Współczesne akcenty dekoracyjne wprowadzają do wnętrza poduszki z motywem obrazów Picassa (kupione w NAP) oraz podręczny stolik od Kare Design.
Błyszczące powierzchnie elementów mebli, gresów, lamp, luster czy delikatnie połyskujące zasłony tworzą we wnętrzu klimat elegancji. Nadają przestrzeni dodatkowy wymiar, subtelnie ją powiększając i rozświetlając.
Kolorowe lampy, krzesła i dywan ożywiają wnętrze. Są to ważne elementy dekoracyjne, które dodają swobody i wprowadzają radość do aranżacji. Kontrastują z klasycznymi motywami wystroju wnętrza.
Na podłodze przy wejściu do mieszkania, na prośbę inwestora, ze względów praktycznych projektanci zaplanowali gres. Jednak umiejscowione tu kominy uniemożliwiły wpasowanie w sensowny sposób regularnej płaszczyzny płytek, bez wchodzenia z nim do salonu. Dlatego ceramiczna powierzchnia w finezyjny sposób została wpasowana w obrys parkietu ułożonego w jodełkę (deski Charme Parquet A-2 130 x 13 mm).
Strefa wejścia jest niewątpliwie wizytówką mieszkania i zapowiedzią ciekawych niespodzianek aranżacyjnych. Znajdziemy tu między innymi wielkoformatową tapetę od rebelwalls.com, która idealnie wpisuje się w loftowy wystrój korytarza.
Korytarz, do którego wchodzi się zaraz po wejściu do mieszkania zyskał nietypową funkcję miejsca do pracy i przechowywania książek. Zaskakującą rolę przypisaną pomieszczeniu podkreśla oryginalna aranżacja. Każda ze ścian została tu wykończona w ciekawy, przemyślany sposób. Lustrzana ściana kryje drzwi do łazienki. Boczne, czarne, błyszczące ścianki zawierają drzwi prowadzące do sypialni i pokoju gościnnego. Zachwyca też ściana z cegły i ta z naprzeciwka, wykończona fototapetą.
Użyta na ścianach korytarza i na ścianie kominowej w salonie cegła (sklep starecegly.com) nawiązuje do elewacji budynku, w którym znajduje się mieszkanie i jest odpowiedzią na potrzeby gospodarza, który bardzo lubi odniesienia industrialne. Tradycyjne wykończenie ściany dobrze prezentuje się w zestawieniu z nowoczesnym, lekkim, czarnym regałem na książki.
Przytulną atmosferę sypialni zapewnia tapicerowany zagłówek, wykonany z ułożonych pionowo wałków. Przyjemna w dotyku, granatowa, welurowa tkanina zdobi również fragmenty ściany, przy której umieszczono regał na książki. W pomieszczeniu pojawiają się złote akcenty w lampach Loretto z firmy Kutek.
W eleganckiej łazience prym wiedzie wyrazisty wzór kamienia w postaci spieku kwarcowego marki Marazzi, płyta Grande Marble Look z kolekcji Capraia – zakupiony w sklepie Internity Home. Dopełnieniem bazowej, szarej kolorystyki wnętrza jest czarno-biała umywalka i wolno stojąca wanna producenta Villeroy&Boch. Pomieszczenie oświetlają listwy LED-owe oraz lampy z motywem dekoracyjnym w barwach złota, srebra i bieli.
Drzwi do łazienki ukryto w ścianie wyłożonej grafitowymi lustrami. Lustrzane powierzchnie mają za zadanie powiększać i rozświetlać przestrzeń niedużego korytarza, w którym się znajdują. Taką samą rolę pełnią lustra użyte w łazience: te nad umywalką i pod nią – jako wykończenie szuflady szafki – oraz wolno stojąca tafla umieszczona naprzeciwko wanny. Dzięki lustrom szara, monochromatyczna łazienka wydaje się jaśniejsza.
Eleganckie, z elementami loftowymi wnętrze, choć czerpie ze skrajnie różnych inspiracji, to wygląda interesująco. Jest estetyczne, nowoczesne, a przy tym żywe. Uwodzi wielością starannie dobranych i dopasowanych do siebie materiałów wykończeniowych.
Skomentuj:
Ekstrawagancja pod kontrolą - mieszkanie w Warszawie