Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ile zapłacimy za pokrycie z blachy trapezowej?

Artykuł sponsorowany
Ile zapłacimy za pokrycie z blachy trapezowej? - Blachy Pruszyński

Szacowanie kosztów jest nieodłącznym elementem każdej inwestycji. Nie inaczej jest w przypadku tworzenia pokrycia dachowego. Dziś sprawdzimy, ile średnio musimy zapłacić za najnowszy dach, powstały przy pomocy blachy trapezowej.

Dach stanowi naprawdę szeroką inwestycję. Proces jego powstawania wiąże się z wieloma kosztami. Nowe pokrycie to nie tylko kwoty, które przyjdzie nam zapłacić za materiał, ale również koszty związane z montażem, tworzeniem konstrukcji oraz instalacją orynnowania. Każdy z tych aspektów projektu musi zostać uwzględniony w bilansie kosztów. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, gdy zaczynamy realizować nasz wymarzony dach?

Wszystkie składowe kosztorysu

W tej części artykułu przeanalizujemy wszystkie składniki kosztorysu. Postanowiliśmy podzielić wydatki na te, które musimy mieć na uwadze jeszcze przed montażem blachy trapezowej oraz na te, które dotyczą już bezpośrednio samej instalacji pokrycia dachowego.

Wydatki przed samym montażem:

  1. Warstwa wstępnego krycia

Koszty zmieniają się w zależności od tego, czy zapadnie decyzja o pełnym deskowaniu czy nie. Znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem okazuje się membrana dachowa, którą można zastosować przy niemal każdym projekcie. Membrana pozwala na spore oszczędności, dlatego powszechność jej zastosowania jest bardzo dobrą wiadomością dla inwestorów. Pełne deskowanie jest niezbędne tylko w sytuacji, gdy nasze lokum powstaje na terenie, gdzie codziennością są opady śniegu oraz potężne wiatry.

  1. Podkonstrukcja dachu

Podkonstrukcja dla nowego pokrycia dachowego tworzona jest przy pomocy łat oraz kontrłat. Bardzo ważny jest ich właściwy dobór, ponieważ to właśnie te elementy znacząco wpływają na proces wentylacji. Najpopularniejszymi łatami oraz kontrłatami są te o wymiarach 40x50 mm oraz 40x60 mm. Co jeszcze warto mieć na uwadze podczas wybierania podkonstrukcji na dach? Na pewno surowiec, z którego kupowane elementy są wykonane. Osobiście rekomendujemy nabycie kontrłat oraz łat z zaimpregnowanego drewna w klasie C24. Taki typ elementów niesie za sobą całą masę zalet, od wilgotności na niskim poziomie, poprzez właściwą nośność, aż do stałości wymiaru. Takie łaty oraz kontrłaty to nie tylko gwarancja wysokiej funkcjonalności, ale również nietuzinkowej estetyki.

  1. Typ oraz wykończenie blachy trapezowej

Jesteśmy coraz bliżej montażu nowego pokrycia dachowego. Ostatnim przystankiem jest wybór samego materiału pokryciowego. W naszym artykule chcemy skupić się na blasze trapezowej, dlatego ta część analizy zostanie poświęcona tylko i wyłącznie pokryciu tego rodzaju.

Pierwszym aspektem, na który zwracamy uwagę przy wyborze blachy trapezowej, jest jej profil. Kluczowe jest wybranie odpowiedniej jego wysokości, w innym wypadku dach może nie spełniać swojej funkcji. Przedział wysokości trapezów dla dachów domów jednorodzinnych zaczyna się na 14 mm, a kończy na 60 mm. Profile niższe od 14 mm są domeną elewacji oraz ogrodzeń. Z kolei profile powyżej 60 mm są przeznaczone dla projektów na monumentalną skalę.

Blacha trapezowa - Blachy Pruszyński

Jak przedstawiają się ceny konkretnych modeli blachy trapezowej od firmy Blachy Pruszyński?

Na cenę pokrycia dachowego z blachy trapezowej wpływa jeszcze kilka czynników. Jednym z ważniejszych jest rdzeń blachy, który stanowi jej konstrukcyjną oś. Jego grubość oddziałuje na finalny koszt pokrycia dachowego. Koszty całego projektu może podnieść również decyzja o zastosowaniu powłoki antykondensacyjnej.

Wydatki związane z montażem:

  1. Instalacja pokrycia

Blacha trapezowa należy do jednych z bardziej przystępnych materiałów do montażu. Z tego powodu cena za jej instalację nie jest wygórowana. Koszty pracy tego rodzaju zaczynają się od 50 zł/m2, a kończą na 80 zł/m2. Niższe kwoty dotyczą montażu trapezu na prostszej połaci, zaś wyższe bardziej złożonej.

  1. Obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie stanowią swoiste dopełnienie dachu. To właśnie w ich skład wchodzą elementy odpowiedzialne m.in. za skuteczne odprowadzenie wody z połaci. Drogi do powstania obróbek są dwie. Dekarz może wykonywać je samodzielnie. Wtedy płacimy wykonawcy od metra, a cena waha się od 50 do 110 zł. Istnieje również możliwość skorzystania z gotowych obróbek, które są bardzo nowoczesnymi elementami. Gotowe obróbki to redukcja kosztów oraz czasu pracy, ponieważ nie trzeba się martwić o precyzję zagięć oraz tracić energii na wymagające działanie.

Blacha trapezowa - Blachy Pruszyński

Co jeszcze wpływa na cenę pokrycia dachowego? Bez wątpienia fakt, czy decydujemy się na remont połaci czy stworzenie jej od podstaw. Znacznie więcej wydatków niesie za sobą remont dachu, ponieważ oprócz montażu nowego pokrycia, konieczne jest również zutylizowanie starego. Pozbyć musimy się nie tylko materiału pokryciowego, ale również elementów znajdujących się głębiej, włączając w to ocieplenie czy folię dachową.

Wpływ na kształt kosztorysu ma również stopień skomplikowania projektu. Jeśli postawimy na klasyczny dwuspadowy dach, to możemy być pewni, że koszty nie będą wygórowane. Cena dachu zaczyna rosnąć, gdy decydujemy się na zakup dużej ilości elementów ozdobnych, na czele z lukarnami. Jeśli marzy nam się duży i bardzo złożony dach, to musimy być przygotowani na to, że budżet takiej realizacji będzie naprawdę wysoki.

Na finalny koszt wpływa również decyzja o tym, czy kupimy pokrycie w pakiecie z montażem, czy zaczniemy od kupna materiałów, a dopiero potem poszukamy wykonawcy. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na pakiet, ponieważ dekarze mają za sobą szkolenia z tymi konkretnymi pokryciami dachowymi, co zapewnia skuteczność wszelkich montażowych praktyk oraz przygotowanie pod kątem zasobów niezbędnych do zainstalowania całości.

Pamiętajmy, że z wyceną naszego projektu najlepiej pomogą nam doświadczenie dekarze. Pomoc oferują również punkty handlowe, które nigdy nie zostawia inwestora bez odpowiednich informacji. Taka pomoc zawsze ułatwia nam sprawę, ponieważ mamy pewność, że na nasze plany zerknęli ludzie, którzy cały czas są aktywni w branży dekarskiej.

Blacha trapezowa - Blachy Pruszyński

Rzecz o dodatkowych kosztach podczas realizacji pokrycia dachowego

Za koszt dodatkowy podczas realizacji pokrycia dachowego na pewno uznamy niestandardowe obróbki. Przykładem takiej obróbki może być elewacja zrealizowana przy pomocy blachy trapezowej. W tym przypadku musimy uwzględnić koszty nie tylko materiału, ale również prace przy cokole oraz oknach.

W akapicie poświęconym kosztom warto napisać kilka słów odnośnie VAT-u, który jest dynamiczny przy realizacjach dekarskich. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na kupno materiałów wraz z montażem, możemy liczyć na obniżoną stawkę podatku w postaci 8%. Taki obniżony VAT dotyczy jednak budynków, których całkowita powierzchnia nie przekracza 300 m2. Na szczęście, jeśli nasze lokum będzie odznaczać się finalną powierzchnią na poziomie 350 m2, to wyższy VAT obejmie tylko te 50 m2 nadwyżki.

Jak widać, dach wiąże się z wieloma kosztami. Istnieją jednak sposoby, by uniknąć wielu przepłaceń za produkty. Jednym z takich sposobów jest wybór blachy trapezowej na pokrycie dachowe. Materiał ten jest nie tylko jakościowy, ale również wizualnie ciekawy. To właśnie przy jego pomocy powstało wiele ciekawych projektów i bez wątpienia będą powstawać kolejne.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Kiedy warto wymienić okna w domu? 5 sygnałów, że czas na zmianę
Gdzie znaleźć prawdziwe skarby dla swojego domu? Z pomocą przychodzą profesjonalne giełdy antyków
Jakie dachówki wybrać do projektu nowoczesnego domu z dachem dwuspadowym?

Skomentuj:

Ile zapłacimy za pokrycie z blachy trapezowej?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej