Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Innowacyjne rozwiązania Somfy na rzecz klimatu i efektywności energetycznej

mat. prasowe
Fabryka Somfy w Niepołomicach - mat. prasowe

W walce ze zmianami klimatu kluczowym aspektem staje się efektywność energetyczna budynków. Według naukowców z Copernicus Climat Change Center 2024 rok był najcieplejszym w historii pomiarów - średnia temperatura wzrosła o ponad 1,5°C, wzrosła też emisja gazów cieplarnianych. Jak zminimalizować negatywny wpływ na środowisko? Odpowiedzią mogą być automatyczne osłony przeciwsłoneczne.

Z wykorzystaniem automatyki okiennej budynki mogą zużywać mniej energii na chłodzenie latem i ogrzewanie zimą, co wygeneruje realne oszczędności i zmniejszy ślad węglowy. Somfy rozwija i ułatwia dostęp do innowacji, które pozwalają użytkownikom aktywnie uczestniczyć w budowaniu bardziej zrównoważonej przyszłości. Rozwiązania marki produkowane są między innymi w Polsce – w Niepołomicach.

Rolety zewnętrzne a poprawa energetycznej efektywności budynków

Skutki globalnego ocieplenia coraz częściej widzimy w postaci skrajnych warunków pogodowych. W 2024 roku odnotowano najwyższą średnią temperaturę globalną (15,10°C) od początku pomiarów w 1850 roku, przewyższając wynik z 2023 roku o 0,12°C. Jednocześnie 2024 był też rokiem z rekordowym poziomem emisji gazów cieplarnianych[1]. W świetle tych wyzwań większego znaczenia nabiera sektor budowlany, który w Unii Europejskiej odpowiada za około 40 proc. zużycia energii i ponad 1/3 emisji z nią związanych. Wobec pogarszającej się sytuacji klimatycznej, Unia Europejska zaostrza wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków. Zgodnie z dyrektywą EPBD od 20230 roku wszystkie nowe obiekty mają spełniać normy niemal zerowego zużycia energii. Nie mniej kluczowe jest dostosowanie istniejącej infrastruktury mieszkaniowej do obecnych standardów energetycznych. Z danych Fali Renowacji wynika, że około 70 proc. z blisko 6,9 mln budynków mieszkalnych w Polsce wymaga termomodernizacji. Odsetek nowych budynków z roletami zewnętrznymi pozostaje natomiast niski – to raptem 10 proc. Dla porównania - we Francji jest to 75 proc., a w Czechach 38 proc. Przykład naszych sąsiadów pokazuje, że warto do kwestii efektywności energetycznej podejść systemowo. Program „Nová zelená úsporám” oferuje wsparcie finansowe m.in. na panele fotowoltaiczne czy produkty do zacienienia. W Polsce na chwilę obecną automatyczne rolety zewnętrzne nie są uwzględnione w programach finansowania.  

Niezbędna jest kompleksowa edukacja rynku odnośnie roli osłon zewnętrznych w poprawie efektywności energetycznej budynków. Istotne jest też wprowadzenie programów dotacji publicznych wspierających inwestorów w podejmowaniu świadomych i przystępnych cenowo wyborów, włączając automatyczne osłony zewnętrzne jako element termomodernizacji budynków i standard w rozwiązaniach dla budownictwa. Zwiększy to również konkurencyjność lokalnych firm z branży stolarki okiennej, co dodatkowo rozwinie rynek.

Skuteczna termomodernizacja wymaga kompleksowego podejścia. Nie ogranicza się jedynie do wymiany źródła ciepła, ale obejmuje modernizację całego budynku. Kluczowe znaczenie ma prawidłowe wykonanie prac, w tym zapewnienie szczelności fasad, montaż odpowiedniej stolarki otworowej oraz instalacja osłon przeciwsłonecznych.

Fabryka Somfy w Niepołomicach - mat. prasowe

Oszczędność energii dzięki inteligentnym rozwiązaniom

Okna pełnią kluczową rolę w bilansie energetycznym budynków. Przepuszczają średnio 500 W/m2 światła i mają największy wpływ na temperaturę wnętrz w poszczególnych porach roku. Eksperci wskazują, że przez drzwi i okna możemy stracić nawet od 20 do 30 proc. ciepła lub energii chłodniczej, dlatego kluczowe jest zwrócenie uwagi na stan ich izolacji. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest montaż inteligentnie sterowanych osłon zewnętrznych, które pozwalają efektywnie zarządzać strumieniem energii.

Napędy do osłon zewnętrznych od Somfy zagwarantują poprawę komfortu użytkowania. Po integracji urządzenia z centralą TaHoma switch®, za pomocą programu „komfort termiczny”, osłony otworzą się automatycznie w ciągu dnia, aby wykorzystać ciepło słoneczne i ogrzać dom. Następnie zamkną się o zmroku, aby zachować ciepło wewnątrz pomieszczenia. Takie działanie pozwala zredukować od 10 do 30 proc. kosztów zużycia energii cieplnej[3]. Natomiast podczas gorących dni, za sprawą automatyki do osłon zewnętrznych, możemy efektywnie obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń o 4 do 7°C[4].

Innowacyjna fabryka Somfy w Niepołomicach 

Przełomowe rozwiązania Somfy powstają w Polsce – w Niepołomicach. To jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych, który dostarcza produkty do odbiorców z całej Europy Środkowo-Wschodniej oraz do krajów Azji Środkowej. Somfy Niepołomice jest też największym producentem napędów do żaluzji fasadowych na świecie z roczną liczbą ponad miliona wyprodukowanych napędów.

[1] Global Climate Highlights 2024
[2] Rynek okien w Polsce, edycja 2024, Centrum Analiz Branżowych
[3] Symulacje Somfy realizowane przy wsparciu Carbone 4, niezależnej firmy konsultingowej, specjalizującej się w strategii niskoemisyjnej i adaptacji do zmian klimatu. Wyniki różnią się w zależności od wielkości domu, jego geolokalizacji, roku budowy i wyposażenia okien (rolety, zewnętrzne żaluzje).
[4] Badanie TBC dla Francuskiej Federacji Budowlanej: Analiza Wkładu Energetycznego Rolet Okiennych Opracowanie normatywne i regulacyjne. TBC INNOVATIONS jest firmą badawczo-doradczą z 25-letnim doświadczeniem na rynku deweloperskim. Wyniki mogą się różnić w zależności od wielkości budynku, jego lokalizacji geograficznej, roku budowy, wyposażenia okien (roleta, osłona przeciwsłoneczna, żaluzja).
Fabryka Somfy w Niepołomicach - mat. prasowe

Somfy - co warto wiedzieć o marce?

Firma powstała w 1969 roku w Cluses we Francji i jest światowym liderem w zakresie automatyki domowej i kluczowym dostawcą rozwiązań smart home do sterowania w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Marka stawia na ekologię i zrównoważony rozwój, oparty na efektywnym korzystaniu ze źródeł energii. Międzynarodowy zasięg działalności obejmuje 125 oddziałów na całym świecie, zatrudniając ponad 9000 pracowników. W Polsce spółka funkcjonuje od 1996 roku.

Fabryka Somfy w Niepołomicach

W 2014 roku powstała należąca do Somfy fabryka Somfy Niepołomice. Oprócz jednostki produkcyjnej oraz Działu Badań i Rozwoju funkcjonuje tam również Wschodnioeuropejska Platforma Dystrybucyjna, która dostarcza produkty do odbiorców z całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Zakład zajmuje 85 000 m2, z czego 36 600 m2 to sam budynek (produkcja, R&D i laboratorium), a 17 500 m2 – centrum logistyczne. Fabryka działa zgodnie z założeniami systemu Industry 4.0 - integruje inteligentne maszyny, systemy i zmiany w procesach produkcyjnych w celu zwiększania wydajności wytwarzania oraz wprowadzania możliwości elastycznych zmian asortymentu.

W Niepołomicach powstają:

  1. Napędy do rolet zewnętrznych RS100.
  2. Nowość - napędy do żaluzji weneckich J4 i J4S.
  3. Komponenty do napędów.
  4. Napędy do krat sklepowych w rozwiązaniach komercyjnych.
  5. Czujniki, przełączniki ścienne i piloty.

Dział Badań i Rozwoju

Dział Badań i Rozwoju w Niepołomicach funkcjonuje od lipca 2016 roku. Rozwija rozwiązania software’owe i technologiczne. Głównym celem jest rozwój linii automatycznych napędów do żaluzji – J4 i J4S. Ten drugi - nowy, cichszy model - zaprojektowany tu w całości, będzie produkowany i dostarczany do państw europejskich.

Dział obejmuje też laboratorium, w którym odbywają się testy wytrzymałościowe, klimatyczne czy szczelności, często znacznie bardziej restrykcyjne niż wymagają tego normy czy rynek. Wszystkie produkty muszą być sprawdzone pod względem kwestii prawnych, bezpieczeństwa i funkcjonalności. Przykładowo - standardowy test wytrzymałościowy napędu do rolet zewnętrznych obejmuje 10.000 cykli pełnego otwarcia i zamknięcia. Oznacza to, że zakładając 4 pełne cykle dziennie służyłyby one nam na 6-7 lat. W komorach klimatycznych produkty testowane są w warunkach -20 stopni C oraz +70 stopni. Badamy również warunki specyficznego zasolenia umożliwiające weryfikacje odporności na korozję.

Laboratorium wyposażono w elektromagnetyczną komorę, w której na co dzień sprawdzane są urządzenia pod kątem czystości sygnału i zakłóceń. W laboratorium Somfy znajduje się również park maszyn – drukarek 3D, umożliwiających szybsze testowanie powstających rozwiązań i innowacji. 

ACT FOR GREEN

Produkty Somfy, zaprojektowane z myślą o ekologii, są oznaczone logo ACT FOR GREEN, które gwarantuje:

Przełącznik ścienny Amy® io

To przełącznik ścienny z czujnikiem temperatury wewnętrznej i wbudowanymi procesorami, przewidującymi szczyty ciepła i automatycznie uruchamiającymi funkcje, które zapewniają komfortową temperaturę w domu. Zasila centralę TaHoma® switch, aby zoptymalizować komfort cieplny i poprawić efektywność energetyczną, oferując jednocześnie wszystkie korzyści płynące z łączności. Po połączeniu z systemem TaHoma umożliwia skonfigurowanie scenariusza obniżającego osłony przeciwsłoneczne w celu utrzymania chłodu w domu podczas lata. Zimą pomaga w pełni wykorzystać energię słoneczną. Użytkownik ma do dyspozycji wiele opcji personalizacji, pozwalających dostosować system do potrzeb. Można np. zmodyfikować próg temperatury oraz spersonalizować szybkość zamykania osłon przeciwsłonecznych.

Flagowe napędy Somfy - RS100 i RS100 SOLAR

Napęd do rolet RS100 io od Somfy z dwukierunkową komunikacją radiową io-homecontrol® gwarantuje poprawę komfortu użytkowania domu. Posiada dwie prędkości: standardową i dyskretną, która zapewnia niższy pobór energii. Możliwe jest także wykorzystanie funkcji miękkiego startu i zatrzymania, chroniącej rolety przed uszkodzeniem. Jego inny wariant to RS100 Solar io, zasilany energią solarną dzięki wbudowanemu panelowi słonecznemu. Napęd nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej domu, umożliwiając nieinwazyjny montaż, który nie będzie ingerował we wnętrze. Nie ma drugiego takiego produktu na rynku konkurencji.

Napędy J4S

Niepołomice są wyłączonym producentem napędów J4 i J4S. Platforma J4 jest to światowy bestseller wśród napędów do żaluzji fasadowych, charakteryzujący się perfekcyjną precyzją działania i wysoką niezawodnością oraz elastycznością zastosowania.

J4S to nowa wersja dobrze znanego klasyka, udoskonalona pod względem nowych trendów oraz wymogów rynkowych: klientów marki, użytkowników przesłon okiennych oraz właścicieli budynków.

Nowe napędy gwarantują wysoką wydajność produktów końcowych, a w szczególności zapewniają:

Silniki zostały zaprojektowane z myślą o gotowości do podłączenia. Cała gama umożliwia komunikację z szerokim spektrum urządzeń za pośrednictwem protokołu io lub połączeń przewodowych.

Somfy, jako pierwsza firma w branży, chce odejść od dotychczasowej technologii, w której mózgiem napędu były złożone układy bazujące na kołach mechanicznych, zastępując je mikroprocesorami, czyli płytkami z elektronicznymi sterownikami. Innowacja pozwala na rezygnację ze skomplikowanych mechanicznych układów sterowania. W ten sposób Somfy jest gotowe na wyzwania przyszłości, dzięki prostszemu implementowaniu usprawnień napędu, w postaci aktualizacji software’a zapisanego w „mózgu” nowego silnika.

Do końca 2027 roku marka planuje wyposażyć wszystkie napędy platformy J4S w sterowanie mikroprocesorowe. Wprowadzenie ich umożliwia zastosowanie dodatkowych funkcjonalności dla użytkowników końcowych, takich jak zabezpieczenie przed oblodzeniem, dostępne nawet w podstawowych wersjach napędu J4S, czy automatyczną korektę położenia lameli.

Fabryka Somfy w Niepołomicach - mat. prasowe
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Ile kosztuje projekt kuchni? Gdzie i jak zrobić projekt kuchni?

Polecane

Innowacyjne rozwiązania Somfy na rzecz klimatu i efektywności energetycznej
Segregacja ubrań w świetle nowych przepisów
Przechowywanie bożonarodzeniowych dekoracji – poradnik na cały rok

Skomentuj:

Innowacyjne rozwiązania Somfy na rzecz klimatu i efektywności energetycznej

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej