Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Instalacja elektryczna - jakich wymaga zabezpieczeń?

BARTŁOMIEJ JAWORSKI, absolwent wydziału elektrycznego Politechniki Warszawskiej, członek SEP, członek komitetu technicznego SPAE w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji
Instalacje elektryczne - Fot. Shutterstock

Nie jest możliwe funkcjonowanie domu w dzisiejszych czasach bez dostępu do prądu. Lodówka, pralka, płyta indukcyjna, czajnik elektryczny, telewizor, router wifi, komputer, alarm, kocioł, pompa obiegu wody, stacja ładowania auta elektrycznego, pompa ciepła… te wszystkie urządzenia wymagają zasilania. Dlatego, tak istotne jest, aby instalacja elektryczna była sprawna i bezpieczna.

Aby tak było, należy spełniać aktualne wymogi bezpieczeństwa oraz regularnie sprawdzać stan instalacji. W końcu przeglądy i badania techniczne samochodu wykonujemy regularnie, prawda?

Typowe zagrożenia i usterki

Najczęstszymi źródłami awarii w instalacji elektrycznej są m.in. zaniki zasilania, przeciążenia, zwarcia i przepięcia.

Wszelkie urządzenia elektryczne, także zewnętrzne, jak napęd bramy, oświetlenie ogrodu, automatyka nawadniania, powinny mieć swoje osobne zabezpieczenia, znajdujące się w rozdzielnicy elektrycznej w domu.

Dobre zabezpieczenia w instalacji elektrycznej to połowa sukcesu. Bardzo ważne jest, aby dokonywać okresowego jej sprawdzania – co najmniej raz na 5 la - Fot. Shutterstock

Niezbędne zabezpieczenia

Obecnie prawo wymaga prowadzenia osobno przewodu neutralnego i ochronnego oraz by były one wykonane z miedzi, a nie aluminium. Zarówno w nowych instalacjach, jak i starych modernizowanych należy na to zwracać uwagę. Osobne przewody N i PE umożliwiają między innymi zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych, które są podstawą ochrony przed porażeniem prądem.

W głównej tablicy dobrą praktyką jest stosowanie ograniczników typu 1+2, czyli takiego, który ochroni przed skutkami bezpośredniego i pośredniego wyładowania. Stosowanie tańszych aparatów typu 2 nie ma sensu – w końcu liczenie, że nie dojdzie do wyładowania bezpośredniego w nasz obiekt jest ryzykiem, którego nie warto ponosić.

Ponadto warto zastosować rozłącznik izolacyjny, aby móc jednym aparatem bezpiecznie odciąć zasilanie od budynku. Lampka trójfazowa może być wykorzystana do sygnalizowania obecności napięcia w każdej z faz. Obecnie nowym trendem w budownictwie są przeciwpożarowe detektory iskrzenia, które są najskuteczniejszym sposobem ochrony przed iskrzeniem spowodowanym uszkodzeniem izolacji przewodów i w konsekwencji pożarem. Takie urządzenia badają częstotliwość napięcia i jeśli ona wzrośnie, bo wiercąc otwór pod kołek na obraz uszkodziliśmy izolację, bądź mechaniczne działanie spowodowało uszkodzenie izolacji, odłączy konkretny obwód od zasilania. Zwykle mocuje się takie aparaty na obwód dedykowany do sypialni i w pomieszczeniach gospodarczych.

Odbiór techniczny instalacji

Ukończenie prac elektrycznych, czy to nowej, czy też modernizowanej instalacji, powinno być zakończone pomiarami zgodnymi z przepisami. Elektryk z aktualnymi uprawnieniami (np. SEP) dokonuje pomiarów m.in.: rezystancji izolacji przewodów i uziemienia oraz ciągłości przewodów. Sprawdza także ochronę przed porażeniem, poprawność doboru zabezpieczeń, kolejność faz, spadki napięcia. Następnie spisywany jest odpowiedni protokół, w którym musi się znaleźć również data kolejnego badania. Ustawa o prawie budowlanym z roku 1994 wymaga, aby instalacja elektryczna była badana nie rzadziej niż raz na 5 lat. Ponadto rozdzielnica elektryczna powinna mieć opisy, informujące o tym, jaki obwód dane zabezpieczenie chroni. Finalnie powinniśmy otrzymać również schemat elektryczny instalacji jako dokumentację powykonawczą.

Dobór włączników i przewodów do typowych obwodów - Fot. Red.
JAK PRZYGOTOWAĆ INSTALACJĘ ELEKTRYCZNĄ POD „ZIELONĄ ENERGIĘ”? - Fot. Shutterstock

JAK PRZYGOTOWAĆ INSTALACJĘ ELEKTRYCZNĄ POD „ZIELONĄ ENERGIĘ”?

Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż fotowoltaiki lub systemu inteligentnego budynku, bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie całego układu od skutków przepięć i wyładowań atmosferycznych. Panele na dachu są połączone z całą instalacją, ale zazwyczaj bez ochrony przez instalację odgromową. Czujniki smart home są za to wrażliwe na wzrost napięcia. Dlatego ważne jest, aby instalacja była wyposażona w markowe ograniczniki przepięć – typu 1+2 w głównej tablicy, typu 2 przy tablicy z zabezpieczeniami do fotowoltaiki oraz typu 3 przy centralce smart home.

Z kolei przygotowując instalację elektryczną pod stację ładowania samochodu, powinniśmy mieć na uwadze odpowiedni wyłącznik różnicowoprądowy. Stacja podczas ładowania podłączona jest przewodem z baterią takiego pojazdu, a usterka spowoduje wyjątkowo niebezpieczny dla człowieka prąd rażeniowy DC. Dlatego niezbędna jest profesjonalna ochrona, czyli wyłącznik różnicowoprądowy typu A, a w niektórych przypadkach typu B. Ponadto pamiętajmy o tym, że chcąc wykorzystać pełną moc stacji ładowania, musimy mieć przyłącze o odpowiedniej, dostępnej mocy. Przykładowo instalując popularne stacje mocy 22 kW, potrzebujemy ponad 22 kW dostępnej mocy, a standardowe przyłącze ma 15 kW. Możemy zatem albo złożyć wniosek do zakładu energetycznego o zwiększenie mocy przyłącza, albo ograniczyć moc stacji, co wydłuży czas ładowania auta.

Wreszcie, wybierając pompę ciepła lub magazyn energii, powinniśmy mieć na uwadze ochronę przed skokami napięcia. Zbyt wysokie napięcie może uszkodzić wrażliwe elementy, dlatego dla tych urządzeń zalecany jest albo szybki UPS + markowe ograniczniki przepięć, bądź stabilizator napięcia.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Nowe przyłącze elektryczne — ile kosztuje? Formalności
Agregaty prądotwórcze - jak odróżnić podróbkę od oryginału?
Poradnik inwestora - prąd elektryczny

Skomentuj:

Instalacja elektryczna - jakich wymaga zabezpieczeń?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej