Podłączenie do prądu. Formalności, terminy, koszty
Jeśli chcesz zacząć budowę, ale na Twoja działka nie jest podłączona do prądu, musisz jeszcze się wstrzymać. Aby możliwe było prowadzenie prac, konieczny jest dostęp do prądu, a to oznacza, że trzeba złożyć wniosek o przyłącze energetyczne.

W tym miejscu musimy wyraźnie zaznaczyć, że media są doprowadzane do domu na podstawie umów z poszczególnymi gestorami, ale tylko do granicy naszej działki. Umowy te podpisujemy na etapie uzyskiwania zgłoszenia/pozwolenia na budowę. Natomiast przyłącza na terenie działki wykonujemy już sami. W przypadku każdego z nich procedura i formalności wyglądają nieco inaczej. W tym wydaniu ŁD zajmiemy się instalacją elektryczną.
Jak wygląda procedura przyłączenia?
Zaczynamy od złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia prądu do budynku w zakładzie energetycznym, który obsługuje nasz rejon (odpowiedni formularz możesz pobrać na stronie internetowej dostawcy lub pobrać go bezpośrednio w jego lokalnym oddziale). We wniosku o należy określić:
- moc przyłączeniową,
- dane techniczne urządzeń,
- roczną prognozę zużycia elektryczności oraz
- szacowany termin rozpoczęcia dostawy prądu.
Do wniosku najprawdopodobniej będziemy musieli dołączyć mapę geodezyjną z naniesioną działką i jej położeniem w stosunku do sieci energetycznej oraz tytuł własności działki lub budynku (np. akt notarialny).
Uwaga! Warto zawyżyć parametry mocy/urządzeń, dzięki temu będziesz mieć pewność, że instalacja nie wywoła awarii ze względu na podwyższony pobór prądu.
Po przyjęciu wniosku, operator wydaje nam warunki przyłączenia do sieci wraz z projektem umowy, w którym podany jest wspomniany wyżej termin wykonania przyłącza. Ten fragment sieci „kończy się” w miejscu dostarczenia
energii elektrycznej – złącza kablowo-pomiarowego. To znana nam dobrze szafka z bezpiecznikami i licznikiem ustawiana na granicy nieruchomości w linii ogrodzenia. Kiedy przyłącze jest gotowe, pora na poprowadzenie wewnętrznej linii zasilającej, czyli połączenia złącza z budynkiem i instalacją domową. To już musimy zrobić sami, a konkretnie firma, która ma do tego uprawnienia. Tego wymaga prawoTakże wykonanie instalacji przez specjalistę w budynku to obowiązek inwestora. Dopiero, kiedy jest gotowa, możemy podpisać stałą umowę na odbiór prądu.
Jakie są rodzaje przyłączy energetycznych?
Przyłącza energetyczne różnią się od siebie w zależności od sposobu doprowadzenia zasilenia, ale i liczby faz czy też poziomu napięcia. Ogólny podział wyróżnia:
napowietrzne przyłącze energetyczne – w tym przypadku mowa o liniach elektroenergetycznych napowietrznych, czyli urządzeniach przeznaczonych do przesyłania energii elektrycznej;
przyłącze elektryczne kablowe – linie kablowe stosuje się głównie tam, gdzie prowadzenie linii napowietrznych jest niemożliwe bądź dostarcza wielu trudności. Układa się je w gruncie od najbliższego słupa napowietrznej linii elektroenergetycznej.
Do budynków mieszkalnych przeznaczone są przyłącza niskiego napięcia. Ze średnich napięć korzystają m.in. zakłady przemysłowe.
Przyłącze energetyczne – zgłosić czy nie?
Wybór należy do nas – jeśli nie mamy pewności, czy wszystko w uzbrojeniu naszej działki jest zgodne z prawem i nie chcemy mieć potem problemów z odbiorem i ewentualną legalizacją instalacji, lepiej wybrać zgłoszenie. Ale możemy też tego nie robić (przepis art. 29 ust. 1 pkt. 20 Prawo budowlane zwalnia nas bowiem z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych, niezależnie od tego, czy są związane z jakimś obiektem budowlanym czy prowadzą do niezabudowanych działek).
Zgłoszenie. Wymaga wizyty we właściwym organie administracji architektoniczno-budowlanej. W zgłoszeniu określamy rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Zgłoszenia należy dokonać przed terminem rozpoczęcia robót. Do ich wykonywania można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni właściwy organ nie wniesie, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
Bez zgłoszenia. Jak wspomnieliśmy prawo daje inwestorowi możliwość realizacji przyłączy bez zgłoszenia. Zobowiązuje nas jednak do wykonania na odpowiedniej mapie planu sytuacyjnego przyłącza.
Przedstawione powyżej możliwości realizacji budowy przyłączy zostały wprowadzone do ustawy w celu ułatwienia ich budowy, a także poprawy sytuacji inwestora w relacji z przedsiębiorstwami energetycznymi, gazowniczymi i wodno-kanalizacyjnymi.
Jaki jest koszt przyłącza energetycznego?
Wysokość opłaty za przyłączenie do zależy od mocy przyłączeniowej, rodzaju przyłącza oraz jego długości przyłącza. Wysokość opłaty za przyłączenie jest określona w umowie o przyłączenie. Każdy operator/zakład energetyczny ustala swoje stawki. Przykładowo za przyłącze elektryczne o długości do 200 m (standardowe) będziemy zmuszeni zapłacić – od 150 do 200 zł za każdy 1 kW mocy przyłączeniowej. Zwykle dla domu jednorodzinnego potrzeba 12 kW. Jak łatwo obliczyć całość wyniesie powyżej 2 tys. złotych. Ta kwota dotyczy przyłącza kablowego, nieco taniej wychodzi przyłącze napowietrzne. W tym przypadku powinniśmy się „zmieścić” w 2 tys. złotych.
Co to jest prąd budowlany?
To inaczej prąd tymczasowy - konieczny do prowadzenia wielu prac na budowie. Zasadniczo można to robić bez prądu, ponieważ zamiast energii elektrycznej czerpanej z przyłącza można korzystać z agregatów prądotwórczych, które wytwarzają energię z benzyny, oleju napędowego czy gazu. Warto jednak wskazać, że agregaty prądotwórcze nie zawsze dobrze sprawdzają się na budowie, ponieważ po pierwsze - wytwarzają dużo hałasu, po drugie - wymagają regularnych dostaw paliwa, po trzecie wreszcie - nie nadają się do zasilania dużych maszyn budowlanych.
Wracając do prądu budowlanego, musimy wiedzieć, że pod tym terminem znajduje się rodzaj taryfy elektrycznej, w ramach której odbywa się dostarczanie energii elektrycznej w celu prowadzenia prac na placu budowy.
Przyłącze energetyczne na czas budowy można wykonać w dwóch wariantach – jako przyłącze docelowe albo tymczasowe. Przyłącze tymczasowe wykonuje się na czas trwania budowy, natomiast potem, by korzystać z prądu już podczas użytkowania budynku, przechodzi się na przyłącze docelowe. Takie przyłącze zwykle wykonywane jest w terminie do 2 miesięcy.
Przyłącze docelowe z kolei przeznaczone jest do użytkowania zarówno w trakcie prac budowlanych, jak i po oddaniu budynku do użytkowania. Jest to korzystniejszy wybór, ponieważ w tym przypadku procedurę przyłączeniową przechodzi się tylko jeden raz, natomiast czas oczekiwania na jego wykonanie może być dłuższy i może wynieść nawet ponad 12 miesięcy. Wszystko zależy od warunków pogodowych, obciążenia pracowników zakładu energetycznego, a także od lokalnych warunków technicznych.
- Więcej o:
Podłączenie do prądu. Formalności, terminy, koszty
Bezpieczeństwo instalacji elektrycznych - Dlaczego jakość kabli ma znaczenie?
Ciemno wszędzie… Jak poradzić sobie z brakiem prądu?
Co z tym prądem? Skuteczne sposoby na oszczędzanie energii
Jak podłączyć gniazdko elektryczne szeregowo? Instrukcja
Nowoczesna instalacja elektryczna
Nowe przyłącze elektryczne — ile kosztuje? Formalności
Agregaty prądotwórcze - jak odróżnić podróbkę od oryginału?