Jak dbać o trawnik podczas upalnego lata?
Upalne lato z temperaturami 30 stopni C i powyżej są w naszej szerokości geograficznej stresogenne dla roślin. Taka aura jest prognozowana na drugą połowę lipca i sierpień, i prawdopodobnie będzie to w skali świata najbardziej gorące lato w historii pomiarów. Na palące promienie słońca jest narażona przede wszystkim trawa, a chodzi o odsłonięte trawniki pełniące funkcję centrum rekreacyjnego w strefie domowej i te znajdujące się w strefie silnego nasłonecznienia. Nikt nie ma wątpliwości, że wymagają nawadniania i wzmocnienia nawozami zawierającymi potas, ale co z koszeniem w takich warunkach?
Kosić trawnik w upał czy nie?
W okresie upałów trawa rośnie wolniej, ale nadal rośnie, bo celem roślin jest zakwitanie i wytworzenie nasion. Takie są prawa natury. Ten proces wymaga od trawy sporego wysiłku, co ją dodatkowo osłabia. Natomiast celem koszenia jest niedopuszczenie trawy do zakwitania. – Koszenie wpływa na zagęszczanie się trawy, dlatego zaleca się jednak koszenie w okresie gorącego, suchego lata. Można ją kosić rzadziej, na przykład raz na 7-10 dni, i na pewno nieco wyżej, ponieważ zbyt niskie koszenie w tych warunkach zniszczy trawę, a wówczas cały dotychczasowy wysiłek włożony w pielęgnację trawnika pójdzie na marne. Przed każdym koszeniem koniecznie należy sprawdzić naostrzenie noża. Nie lekceważmy tej czynności, bo stępione noże strzępią źdźbła trawy. W konsekwencji zwiększa się powierzchnia cięcia, trawa silniej transpiruje i traci więcej wilgoci, słabnie, wysusza się i zamiera. Dodatkowo, warto ją kosić w dni upalne rano lub wieczorem, gdy temperatury są nieco niższe i zachowywać naprzemienność koszenia. – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów prowadzącą firmę wykonawczą Zielony Salon.
W upalne lato wysokość koszenia ma jeszcze większe znaczenie. Przede wszystkim nie należy kosić zbyt blisko podłoża, ponieważ trawa zacznie obumierać wskutek przesuszenia. Właśnie w tym celu nowoczesne kosiarki zostały wyposażone w systemy regulacji wysokości koszenia, by opiekun trawnika mógł bez wątpliwości ustawić noże adekwatnie do warunków. Im więcej stopni regulacji, tym większa precyzja w doborze wysokości koszenia. Dobrym przykładem są kosiarki Honda z rodziny HRX, spalinowe i najnowsza opcja – akumulatorowa, które posiadają 7-stopniowy system regulacji wysokości noży w zakresie 25-79 mm (HRX 476) /19-101 mm (HRX 537), dostosowany do zasad sztuki koszenia. Dodatkowym udogodnieniem jest centralne ustawianie wysokości systemu tnącego - jednym przyciskiem dla 4 kół.
Zachowanie systematyczności w cyklu koszenia, również w przypadku rzadszego koszenia w gorące i suche lato, zapewnia lepszą kontrolę kondycji trawy i pomaga jej przetrwać kryzysowy dla niej czas. Zaniechanie koszenia, a następnie skoszenie wyrośniętych roślin za jednym podejściem jest bardzo stresujące dla trawy i osłabia jej kondycję. Jeśli dopuściliśmy do tego, że trawa urosła ponad miarę, należy ją kosić etapami.
Ze względu na jakość i precyzję koszenia, warto zwrócić uwagę na konstrukcję systemu tnącego kosiarki. Wyjątkowo skutecznym i dokładnym systemem jest układ podwójnych noży w kosiarkach spalinowych Honda HRX. Ta innowacja została wprowadzona do konstrukcji kosiarek 20 lat temu, więc jej skuteczność jest potwierdzona w wieloletniej praktyce. Ten system polega na tym, że nóż górny wykonuje cięcie podstawowe, zaś nóż dolny rozdrabnia pokos. Dzięki temu trawa jest dobrze skoszona, a kosz może pomieścić o 30% więcej pokosu w porównaniu z kosiarkami z jednym nożem. Dodatkową zaletą tego systemu jest duży stopień rozdrobnienia pokosu co ma kluczowe znaczenie w przypadku włączenia opcji mulczowania.
W elektryczny system ustawiania wysokości koszenia są wyposażone niektóre roboty koszące, jak Honda Miimo 3000 Live. W tym konkretnym przypadku wysokość koszenia można ustawić za pomocą aplikacji Mii-monitor zainstalowanej w telefonie komórkowym lub w tablecie. Ten robot komunikuje się z sieciami GPS i GSM, dzięki czemu można go kontrolować i nim sterować z dowolnego miejsca, nawet będąc na wakacjach daleko od domu. W ten sam sposób można również zmienić harmonogram koszenia, by dostosować go aktualnych warunków. Jedno spojrzenie na ekran aplikacji wystarczy, by wiedzieć co w danej robot robi, ponieważ różne kolory tła są przypisane do poszczególnych czynności.
W upalne lato należy również koniecznie przestrzegać pory dnia koszenia. Jest rzeczą oczywistą, że nie można kosić trawy w pełnym słońcu. Najlepiej jest to zrobić rano lub wieczorem ze wskazaniem na późne godziny popołudniowe, ponieważ rano trawa może być obciążona rosą i wilgotna, a skoszona pod wieczór ma całą noc na regenerację sił.
Woda i potas
W letnim skwarze trawa nie ma łatwego życia. Skutki działania promieni słonecznych i braku wody szybko stają się widoczne, bo trawa żółknie, wysycha, powstają plamy wyschniętej gleby. Oczywistą koniecznością jest systematyczne nawadnianie trawnika, najlepiej drobną kroplą. W warunkach standardowego lata, bez ekstremalnych temperatur, rośliny potrzebują średnio 4-5 l wody na metr kwadratowy w ciągu doby. W upalne lato to zapotrzebowanie jest większe. Wskazane jest obserwowanie kondycji trawnika i dostosowywanie intensywności nawadniania.
W upalne dni warto podlewać trawnik dokładnie i obficie. Chodzi o ty, by woda dotarła do warstwy korzeniowej, na głębokość 10-15 cm, i dobrze ją nawodniła. Najlepszą porą na podlewanie jest poranek, gdy otaczające powietrze jest chłodniejsze po nocy co zapewnia zachowanie podobnej temperatury wody i roślin. W efekcie ograniczamy parowanie wody. Pomocną w nawadnianiu ogrodu jest lekka, przenośna pompa spalinowa Honda WX10 służąca do pompowania wody z dostępnych naturalnych zbiorników wody. Jest to pompa dużej wydajności – w minutę pompuje do 120 litrów wody, i wytwarza wysokie ciśnienie umożliwiające podanie wody na wysokość do 37 m. Jej parametry są dostosowane do zasilania w wodę systemów zraszania, a nawet kilku jednocześnie. Jej atutem jest też 4-suwowy silnik, który ma obniżony poziom emisji spalin - o 85% niższy od tego emitowanego przez silnik 2-suwowy.
Kolejną ważną czynnością chroniącą trawę przed ekstremalnymi warunkami jest nawożenie. Jedną z form odżywiania trawnika jest mulczowanie, które dodatkowo ogranicza parowanie wody z trawy i podłoża. Elementem prawidłowego mulczowania jest sucha trawa i wysoki stopień rozdrobnienia pokosu, by szybko przekształcał się w materię organiczną. I w tym przypadku skutecznym i przyjaznym dla trawy jest system podwójnych noży w połączeniu z systemem mielenia zmiennego w jaki są wyposażone kosiarki Honda HRX. Podwójne noże produkują mikro pokos, zaś za pomocą systemu mielenia zmiennego Versamow można samemu decydować o tym jaka ilość pokosu pozostanie na trawie, a ile
trafi do kosza. Podczas upałów warto też wspomóc trawę nawozami zawierającymi potas, który zwiększa odporność roślin na suszę. Wzmacnia korzenie trawy, ogranicza parowanie i jednocześnie przygotowuje trawę do jesieni i zimy.
Skomentuj:
Jak dbać o trawnik podczas upalnego lata?