Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak oświetlić salon? Porady i inspiracje

mat. prasowe Labra
Projekt i realizacja KAMA MUCHA - mat. prasowe

Salon to miejsce relaksu, wspólnych chwil w gronie najbliższych – słowem wielofunkcyjna przestrzeń. Ponieważ pełni tak różnorodne funkcje, nie sposób wyposażyć go w jeden rodzaj oświetlenia. Aby podkreślić jego walory i za pomocą właściwie dobranych punktów świetlnych wydzielić w nim poszczególne strefy, warto zainwestować w więcej niż jedną lampę. Jaką? Podpowiada Kama Mucha – projektantka wnętrz.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat podejście do projektowania salonu uległo zmianie. Z klasycznego pokoju telewizyjnego stał się pomieszczeniem wielozadaniowym. Często zostaje otwarty na kuchnię i jadalnię, a ostatnio coraz częściej połączony z domowym biurem. Tu odpoczywamy po pracy, oglądamy filmy, bawimy się z dziećmi, czytamy. Dlatego oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, aby uwzględniało wszystkie aktywności, podnosząc tym samym nasz komfort i intuicyjność użytkowania. Co więc należy wziąć pod uwagę, projektując oświetlenie do salonu? Ilość naturalnego światła? Metraż? Wysokość?

Przede wszystkim potrzeby i tryb życia domowników. W drugiej kolejności kwestie wynikające z architektury pomieszczenia i elementów w nim zaprojektowanych. Usytuowanie mebli, użyte faktury, kolory, ilość światła dziennego - wszystko to ma znaczenie. Użycie określonej lampy jest wynikową cech, które reprezentuje.

tłumaczy Kama Mucha, projektantka wnętrz.

Moc, barwa światła, kąt wiązki światła, możliwość ściemniania, wskaźnik jakości oddawania barw – to najważniejsze elementy, o których nie można zapominać, planując oświetlenie. Sam kształt lamp czy opraw to kwestia stylistyki wnętrza, ale gabaryty muszą wynikać z ergonomii. 

Bogatsi o wiedzę dotyczącą możliwości, jakie dają nam lampy, oczekiwań i upodobań przyszłych domowników oraz wizję światła w przestrzeni, możemy świadomie ją rozplanować i dobrać odpowiednie typy oświetlenia. Zanim jednak padnie pytanie: gdzie powiesić lampę, warto dokładnie poznać wnętrze, wyznaczyć poszczególne strefy, rozplanować ustawianie mebli i innych elementów wyposażenia. Dlatego zawsze, jeśli tylko to możliwe, najpierw zaplanujmy projekt, a potem wykonanie instalacji.

Jeśli jednak mamy do czynienia z remontem i ingerencja w instalację jest niemożliwa lub mocno ograniczona, korzystajmy z rozwiązań uniwersalnych. Dla mnie do takich należą systemy liniowe, do których potrzebujemy tylko jednego punktu elektrycznego. Systemy smart home w starych instalacjach są niemożliwe, ale tutaj z pomocą przychodzą nam oprawy wyposażone w moduł casambi. To taki rodzaj kompromisu, który umożliwia nam sterowanie oświetleniem z poziomu smartfona. Zatem rozwiązuje problem kucia ścian i prowadzenia nowej instalacji.

wyjaśnia projektantka.

Punkt po punkcie

Obowiązkowe punkty, które musimy zaplanować w salonie, to:

Triki stosowane przez projektanta wnętrz pomagają oszukać oko, czyli wyeksponować rzeczy warte uwagi, a ukryć to, co ma pozostać niewidoczne. Mały salon można powiększyć optycznie, malując ściany i sufit na jasne barwy oraz dobierając właściwe oświetlenie. Pomaga w tym stosowanie lamp o szerokim strumieniu światła i ustawienie ich w taki sposób, aby możliwie jak największa powierzchnia ściany została oświetlona. Można też stosować podświetlanie ścian umieszczając wzdłuż nich szeregi punktów lub linii świetlnych. W dużych salonach, ale nie tylko, jeśli chcemy stworzyć spokojny i przytulny nastrój intymności, można zastosować lampy z węższymi snopami światła, słabsze i o ciepłej barwie, które oświetlą tylko wybrane miejsca, takie jak fotel, kanapa czy stolik. Podobny efekt dają lampy stojące ustawione przy tych miejscach. W takiej scenerii warto wygasić lampy oświetlające mocno ściany i sufit.

Charakter wnętrza a oświetlenie

We wnętrzach nowoczesnych nie musimy przejmować się ograniczeniami związanymi z charakterem i stylem. Tu wachlarz nowoczesnych lamp o bardzo różnorodnych parametrach oświetleniowych jest ogromny. We wnętrzach rustykalnych, glamour i historycznych trudniej dobrze dopasować światła do otoczenia. Często stylizowane lampy są piękne, mają wyszukane kształty, ale niezbyt dobrze oświetlają przestrzeń i mają bardzo ograniczone możliwości. Warto wtedy połączyć nowoczesne oświetlenie architektoniczne z tymi charakteryzującymi się dopasowaną do stylu formą.

tłumaczy Kama Mucha.

Wrażenia estetyczne związane z formą i kształtem realizujemy stylowymi lampami, a światłem z nowoczesnych lamp architektonicznych wzbogacamy przestrzeń i realizujemy naszą wizję światła we wnętrzu. Doskonale sprawdzą się oprawy oświetleniowe – architektoniczne, które wtapiają się w otoczenie i nie przyciągają wzroku.

Rozjaśnić ciemny salon, doświetlić niski

Każdy salon ma swój unikatowy kształt, nie zawsze wymarzony pod względem metrażu czy wysokości. Ale i ten problem rozwiąże właściwe oświetlenie. We wnętrzach z małą ilością okien lub mocno zacienionych, ze względu na usytuowanie względem stron świata czy wysokie drzewa za oknem, warto zastosować takie moce i sekcje oświetlenia, aby zrekompensować brak światła nawet w jasnych częściach dnia. W salonie, który ma deficyt światła dziennego, warto pamiętać o podziale na sekcje, tak zwane obwody elektryczne - oraz o możliwości ściemniania. Podział na sekcje da nam elastyczność dobierania światła i dostosowywania go do aktualnych potrzeb. Starajmy się o wydzielenie sekcji, która odpowiada za światło akcentujące, zapewniające spokojny, dyskretny nastrój. Druga sekcja odpowiada za rozświetlenie ścian i narożników w pomieszczeniu. To ona da optyczne powiększenie przestrzeni i dobrze sprawdzi się podczas wizyt gości, zabaw z dziećmi czy sprzątania. Trzecią sekcją możemy zapewnić odpowiednie światło podczas niedoboru światła dziennego. Kolejne sekcje mogą odpowiadać za strefę kuchenną.

Barwa światła ma znaczenie

Wystarczy poznać złotą zasadą i się nią kierować, by efekt był satysfakcjonujący. Światło o ciepłej barwie sprzyja naturalnym biologicznym procesom związanym z relaksem i odpoczynkiem, a światło o chłodnej barwie pobudza, aktywizuje organizm do pracy i zabawy. Lampy o ciepłej barwie to te z oznaczeniem 2700 K – 3000 K. Posiadając tą wiedzę, możemy świadomie stosować i dobierać barwy do miejsc i funkcji z nimi związanych.

Jeśli klientom trudno się zdecydować, zawsze polecam do salonu barwę 2700 K, która jest najbardziej zbliżona do ciepłego światła starych żarówek i halogenów. Na rynku obecne są już technologie, które wychodzą naprzeciw aktywnemu dostosowaniu barwy w czasie za pomocą jednej lampy. To np. technologia nazywana z ang. Dim To Warm lub Tunable White.

dodaje projektantka.

KAMA MUCHA – projektantka wnętrz i właścicielka studia projektowego KAMA MUCHA (www.instagram.com/kamamucha) oraz brand coordinator LABRA, odpowiedzialna za wszystkie projekty stoisk targowych marki. Na co dzień pracuje ze światłem w przestrzeniach prywatnych i publicznych.

O firmie Labra. Labra to polska, rodzinna firma, specjalizująca się w produkcji architektonicznych opraw oświetleniowych. Wyznacznikiem marki jest techniczny perfekcjonizm w połączeniu z minimalizmem formy i przemyślanym designem. Labra stosuje w swoich oprawach zaawansowane technologicznie diody LED pozwalające dostosowywać moc, barwę światła czy kąt jego padania. Filozofią firmy jest Light Thinking – myślenie światłem, czyli postrzeganie go jako podstawowego składnika dobrze zaprojektowanego wnętrza, zmieniającego się wraz z rytmem czynności i porą dnia.

Projekt i realizacja KAMA MUCHA - mat. prasowe
Projekt i realizacja KAMA MUCHA - mat. prasowe
Projekt i realizacja KAMA MUCHA - mat. prasowe
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Nowoczesny salon z kominkiem - inspiracje
Nowoczesne i oryginalne stoliki kawowe
Stylowe fotele wypoczynkowe

Skomentuj:

Jak oświetlić salon? Porady i inspiracje

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej