Jak stworzyć na ścianach oryginalne dekoracje?
Ściany w naszym mieszkaniu nie muszą być nudne. Zamiast pokryć je klasycznymi, gładkimi farbami, warto postawić na wzory, kolory i ciekawe faktury wyczarowane nie tylko za pomocą pędzla. Podpowiadamy, jak stworzyć na ścianach oryginalne wzory, by uzyskać efekt, który zaskoczy największych koneserów nietypowych rozwiązań.
Jeśli zastanawiamy się nad zmianą dekoracji w mieszkaniu i wykorzystaniu niestandardowych metod dekoracji ścian, można wybrać dowolne z pomieszczeń. To, czy udekorujemy w ten sposób kuchnię, salon, czy przedpokój, zależy tylko od nas.
Na początku trzeba zdecydować, czy wzory mają się znaleźć na jednej wybranej płaszczyźnie, czy też na wszystkich ścianach. Decyzja powinna być uzależniona od liczby dodatków oraz rodzaju wyposażenia. W minimalistycznych wnętrzach możemy być odważni i poddać metamorfozie wszystkie powierzchnie. Jeśli jednak boimy się nadmiaru bodźców i barw, bezpiecznie jest wybrać jedną lub dwie ze ścian.
Obrazy z płytek
Jeśli zdecydujemy, że nasze ściany ozdobią płytki ceramiczne, mamy do wyboru różne rozmiary. Płyty w wielkich formatach pozwalają tworzyć imponujące wnętrza. Płytki wielkoformatowe są materiałem uniwersalnym – można je stosować na wiele różnych sposobów. Dzięki możliwości tworzenia na ich powierzchni grafik odwzorowujących kamień i inne materiały stały się bardzo atrakcyjnym elementem aranżacji wnętrz.
W przypadku płytek o niewielkich wymiarach, można ograniczyć ich użycie do jednej, niezbyt dużej płaszczyzny. W tej kategorii prym wiodą mozaika, płytki heksagonalne czy jodełka. Wybór struktur i wzorów też przyprawia o zawrót głowy. Oferowane w wielu nowoczesnych i atrakcyjnych kolorach, wzorach, a nawet trójwymiarowych fakturach wspaniale wzbogacają aranżacje. Najmniejsze płytki to rodzaj okładziny, który prezentuje się bardzo efektownie. Subtelnie lśni, pięknie dekoruje i, co bardzo ważne, doskonale nadaje się do wykańczanie półek, wnęk, rozmaitych schowków. Jest też idealna do wydzielania stref, układania ozdobnych pasów czy wykańczania obłych powierzchni.
Wiekowa cegła
Cegła to solidny, trwały i piękny materiał z charakterem, którego kameralna uroda i bezpretensjonalność nie przeminie przez wiele kolejnych sezonów. . Różnorodność jej kształtów i tekstur staje się wątkiem przewodnim niejednej realizacji, nieoczywiste rozwiązania zaś nadają współczesnym pomieszczeniom nową świeżość i dodają energii.
Uniwersalność cegły przejawia się nie tylko w możliwości wykorzystania jej w różnych stylach i metrażach, ale przede wszystkich w tym, że możemy ją zastosować w praktycznie w każdym pomieszczeniu.
W przypadku cegły mamy do wyboru głównie ciepłe żółcie, pomarańcze, czerwienie, beże oraz brązy, eleganckie biele, szarości, grafity i czernie, a także granaty, zielenie oraz wyroby niejednorodne (cieniowane). Rzadziej spotykane są kolory takie jak niebieski, różowy czy fioletowy, ale i takie można znaleźć wśród cegieł glazurowanych. Cegły umożliwiają wykończenie jednej płaszczyzny różnymi barwami. Można to zrobić, mieszając dowolną liczbę kolorów i typów cegieł na jednej ścianie.
Dekoracje pełne odwagi
Od XIX wieku ludzie używali tapet, aby uczynić swoje domy najpiękniejszymi miejscami na świecie. Tapeta to sprawdzony sposób na niebanalne wykończenie wnętrz lub ich odświeżenie. Może zdobić każdą ze ścian, tylko jedną ścianę lub jej fragment. To, w jaki sposób zostanie wykorzystana, zależy od pomysłu urządzającego pomieszczenie. Tapeta jest na tyle charakterystycznym dodatkiem, że nie potrzeba wiele, by wyczarować ciekawą stylizację. To do tapety dobieramy kolejne dekoracje i elementy wystroju wnętrz. Nowoczesne tapety nie przypominają tych sprzed lat. Mnogość wzorów botanicznych, geometrycznych, 3D, motywów związanych z architekturą i zupełnie abstrakcyjnych sprawia, że na pewno wybierzemy coś pasującego do naszego wnętrza. Dzięki tapecie podkreślimy jego charakter, a przy okazji dobór grafiki może sporo powiedzieć o naszych zainteresowaniach.
Wertykalny parkiet
Drewniane okładziny ścian już dawno przestały kojarzyć się nam z wszechobecną niegdyś boazerią. Coraz chętniej sięgamy po takie rozwiązania, jak wykończenie ściany deską, która wykorzystana została również na podłodze, lub wstawki wykonane z mozaiki drewnianej.
Podstawę wnętrza stanowią podłoga i ściany. Wykorzystanie naturalnych materiałów do ich wykończenia dodaje ciepła i przytulności, stwarza przyjazny mikroklimat i podnosi poczucie komfortu. Drewno na ścianie jest rozwiązaniem świeżym i niebanalnym, a jego wybór otwiera prawdziwy róg obfitości: można przebierać w dostępnych gatunkach drewna, bogactwie jego kolorystyki, czy wreszcie sposobach montażu.
Deski podłogowe mogą być przymocowane do ściany pionowo, poziomo lub po skosie, w zależności od efektu, jaki pragniemy uzyskać. Deski ułożone w orientacji pionowej optycznie podnoszą pomieszczenie. Ich poziome rozmieszczenie powoduje pozorne wydłużenie ściany, natomiast orientacja skośna wprowadzi intrygującą asymetrię. Z kolei mozaiką drewnianą możemy pokryć całą powierzchnię ściany lub wykonać z niej wstawkę na jej fragmencie. Przełamie ona monotonię płaszczyzny, urozmaici ją oraz podkreśli rangę wybranej części pomieszczenia. W nowoczesnym czy klasycznym wydaniu, drewniane ściany pozwalają nam poczuć więź z naturą i na nowo odkryć aranżowane wnętrze. Rezultat takiego zabiegu niewątpliwie zaskoczy każdego.
Na fragmencie ściany znakomicie prezentują się lamele. Dzięki fakturze drewna mogą pojawić się w klasycznych wnętrzach, a także na ścianach mieszkań urządzonych w stylu rustykalnym. Dostępne są również takie, które łączą piękno naturalnego drewna ze skutecznym pochłanianiem dźwięków (właściwościami akustycznymi klasy A zapewnianymi przez skalną wełnę mineralną).
Superefekt osiągniemy też dzięki panelom 3D. Są to zwykle cienkie płytki gipsowe, wzmacniane włóknem szklanym lub tworzone na bazie prasowanych włókien kokosowo-palmowych. Motywy dekoracyjne wypukłych paneli miewają bardzo różne formy.
Wykończenie ścian drewnem jest koncepcją coraz bardziej popularną w zagranicznych inwestycjach; na naszym rynku natomiast nie straciła ona jeszcze świeżości i niezmiennie przykuwa uwagę.
Z budowy na salony
Beton architektoniczny w nowoczesnym wnętrzu może być tłem dla nietuzinkowej aranżacji. Ma wygląd niewymagający tynkowania ani malowania.
Zamiast skomplikowanego procesu wykonania elementów z surowego betonu można użyć gotowych modułowych płyt betonowych, które są stosowane jako okładzina ścian. Płyty mogą być gładkie, z ramką lub charakterystycznymi otworami (celowo wyglądającymi jak otwory montażowe w grubych nośnych płytach z betonu prefabrykowanego). Można je przyklejać, kotwić lub mocować specjalnymi śrubami. Są dostępne w kolorze jasnoszarym albo ciemniejszym - antracytowym. Dzięki takim płytom ściany uzyskują regularny rysunek.
Producenci oferują też indywidualnie zaprojektowane elementy z betonu architektonicznego i niestandardowe wzorów płyt odlewanych na zamówienie.
Poza okładzinami płaskimi, które można dowolnie indywidualizować poprzez wybór faktury, sposobu wykończenia czy koloru betonu (od bieli, poprzez całą skalę szarości i czerń, aż po dowolne kolory betonów barwionych w masie), na rynku znajdziemy wyjątkowe wzory trójwymiarowych płyt ściennych,
Szczególną metodą indywidualizowania betonowych płyt jest fotobeton. To innowacyjna technologia modelowania, dająca możliwość odwzorowania niemalże każdego dwuwymiarowego obrazu w płycie betonowej 3D.
Komfort ciszy z wyrazistym designem
Akustyczne panele dają możliwość tworzenia elastycznych przestrzeni. Asortyment obejmuje panele ścienne, przegrody wiszące i stojące. Są dostępne w wielu wymiarach, również na życzenie, aby idealnie pasować do koncepcji architekta.
Wysoki poziom indywidualnego dostosowania zapewnia nie tylko dowolność wymiarów, ale też design płótna. Może ono mieć jeden z 34 kolorów z palety „Colours of Wellbeing” lub dowolny nadruk, np. grafikę czy zdjęcie. Dzięki opcji wymiany płótna w łatwy sposób można odświeżyć design wnętrza. Odpinane płótno można prać w pralce, odkurzać lub dezynfekować antybakteryjnymi chusteczkami.
Na ścianie można też zawiesić panele akustyczne wykonane z organicznych materiałów, pachnących alpejskich kwiatów łąkowych, traw i liści, oddają piękno natury. Asortyment paneli takich paneli obejmuje pięć naturalnych powierzchni:
- Moss (mech) – to symbol lasu przeniesiony na panel akustyczny, który emituje bardzo lekki zapach i kieruje nasze myśli na leśne ostępy;
- Liberty – to luźno ułożone, naturalne materiały z czerwonych i niebieskich chabrów, róż i mchu nadające powierzchni radosny wygląd;
- Alpine – to pachnące siano alpejskie ścinane ręcznie na wysokości 1700 metrów w górach Tyrolu zmieszane z płatkami arniki, bławatka, wrzosu, róży i stokrotek oraz margerytek wraz z łodygami;
- Bloom – to pachnąca alpejska trawa i niebieskie płatki bławatka, które doskonale się uzupełniają, tworząc tę cudownie podnoszącą na duchu powierzchnię;
- Leaves – to delikatna tekstura przywołująca wspomnienia jesieni i spadających liści.
Skomentuj:
Jak stworzyć na ścianach oryginalne dekoracje?