Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak urządzić ogród w stylu greckim?

Red.
Ogród grecki - fot. Adobe Stock/Carlos

Grecja – wakacje, słońce. Każdy, kto lubi takie klimaty może zdecydować się na stworzenie kompozycji ogrodowej w stylu greckim. Ogród w śródziemnomorskim stylu z pewnością zaprezentuje się wykwintnie oraz będzie inspiracją do stworzenia ciekawych aranżacji.

Grecka stylistyka ogrodowa

Do istotnych elementów greckiej stylistyki zalicza się: bielone ściany o nierównej strukturze, niebieskie okna, drzwi i okiennice, naturalne materiały takie jak glina, drewno, kamień, marmur, len i żelazo, a także proste i funkcjonalne meble. Nie można też zapominać o ceramicznych dodatkach ozdobionych kwiatami i mozaikami. Ogród z greckimi inspiracjami może wydawać się trudny do odtworzenia w polskich warunkach.

Aczkolwiek, jest to możliwe do zrobienia. Warto zrobić to estetycznie i gustownie, aby uniknąć efektu sztuczności i tandety. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą elementów stylu rodzimego i południowego. Greckie patio zastąpi zadaszony taras, wzbogacony o kamienną posadzkę, bielone ściany i błękitne okiennice. Idealnie współgra to z domami w stylu rustykalnym. Meble, jakie pojawią się w greckim ogrodzie powinny być surowe w formie, pomalowane na biało lub na niebiesko. Blat tarasowego stolika można ozdobić mozaiką z resztek kafli, co nadaje całości południowego charakteru. Grecki ogród można też przyozdobić wiklinowymi dodatkami: białymi poduszkami, prostymi latarenkami, pergolami porośniętymi winoroślą, czy glinianymi dzbanami i donicami z kwiatami postawionymi na stopniach schodów wejściowych lub wzdłuż ogrodowych ścieżek.

Ogród, jaki zainspirowany jest stylem greckim to doskonałe miejsce do wypoczynku. Królują w nim biel i błękit. Uzupełnieniem są starannie dobrane dodatki oraz rośliny. Idealnie sprawdzają się winorośle, tuje oraz okwiecone krzewy. Podczas aranżowania greckiego ogrodu należy też pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Miejsce to powinno współgrać stylistycznie z domem.

Ogród grecki - fot. Adobe Stock/Olga

Kompozycje z roślin w ogrodzie greckim

Greckie zabudowania z błękitem i bielą są najlepszym tłem dla roślinności. Na jasnych ścianach świetnie prezentuje się pnącze o intensywnej amarantowej barwie, czyli bugenwilla. Roślina ta wyróżnia się barwnymi liściami przykwiatowymi, jakie okrywają drobne białe kwiaty właściwe. Mogą mieć one kolor intensywnie różowy albo pomarańczowy.

W polskich warunkach bugenwilli nie da się hodować w gruncie, jednak można ją zasadzić w doniczkach i ustawić w ogrodzie lub na tarasie. Elementem kojarzącym się z greckim klimatem jest drzewko oliwne. Także można je zasadzić do donicy i spodziewać się, że będzie się bardzo dobrze prezentowało. Bardziej drzewiastą formą jest oliwnik wąskolistny. Doskonale znosi on polskie warunki klimatyczne, a w dodatku jego kwiaty pięknie pachną wiosną.

Wyspiarski klimat można osiągnąć bez trudu, jeśli tylko odpowiednio dobierze się roślinność. Można stworzyć ciekawe, różnobarwne kompozycje z kwiatów, aromatycznych ziół oraz warzyw. Poza roślinami warto zwracać uwagę na detale. W greckim ogrodzie będą to przede wszystkim te elementy, w jakich sadzi się rośliny: gliniane misy, kosze lub kolorowe puszki. Można w nich sadzić pięknie kontrastujące z bielą ścian: czerwone pelargonie, różowe petunie, bakłażany i różnobarwne papryki. Z ziół warto zasadzić: rozmaryn, oregano lub cząbr.

Przykładowe rośliny, jakie mogą znaleźć się w ogrodzie greckim to:

Wykorzystując je, na pewno można będzie wprowadzić grecki klimat do ogrodu. Dodatkowo, można też spodziewać się świetnych efektów, jeśli wystylizujemy cały ogród w kolorystyce greckiej i poszczególnych akcentach. Ogród grecki wprowadzi lekkość do terenu przydomowego. Naturalne barwy i roślinność pozwolą się zrelaksować i stworzyć przyjemny klimat. I chociaż stworzenie greckiego klimatu może być nieco czasochłonne to efekty końcowe będą godne poświęcenia każdej chwili. Można będzie cieszyć się idealnymi wakacjami na własnej posesji.

Ogród grecki - fot. Adobe Stock/#moreideas
Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Zaproś do ogrodu przyrodę: polne kwiaty, motyle, owady i ptaki
Czy warto postawić na drewniane wyposażenie ogrodowe?
Hektar - ile to arów? 1 ar ile to m2?

Skomentuj:

Jak urządzić ogród w stylu greckim?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej