Jak urządzić salon vintage i zbudować klimat wnętrza? Retro wzory i meble vintage
Fascynacja stylem vintage nie mija. Świetnie sprawdzi się tu kompozycja starych przedmiotów, którą uzupełnią geometryczne wzory na dodatkach. Zobacz, jak wprowadzić styl vintage w salonie. Na jakie wyposażenie stawiają miłośnicy vintage?
Jak wprowadzić klimat vintage do wnętrz?
W tym stylu bardzo ważne jest, by nie odwzorowywać jeden do jednego ówczesnych wnętrz, tylko skupić się na kilku przedmiotach i umiejętnie połączyć je z nowoczesnym wzornictwem. Wybór pięknych, uznanych za kultowe, przedmiotów jest ogromy. To miedzy innymi zasługa polskich artystów i projektantów ubiegłego wieku, m.in. Romana Modzelewskiego, Józefa Chierowskiego, Teresy Kruszewskiej, Aleksandra Kuczmy, czy Bogusławy i Czesława Kowalskich (słynnych dzięki projektowi meblościanki do małych mieszkań). Jeszcze od czasu do czasu można znaleźć oryginały mebli z tamtych czasów.
Warto ich poszukać na plich targach, internetowych platformach sprzedażowych lub zamówić w pracowni zajmującej się renowacją starych mebli. Alternatywą dla oryginalnych przedmiotów z tamtych lat są nowe – np. reedycje starych projektów. Tworzenie klimatu vintage warto zacząć od jednego z takich mebli i wokół niego budować klimat retro dodając dekoracje podobne do tych, które mieli w swoich domach nasi dziadkowie Warto tu sięgnąć po kryształy, naczynia z kamionki, plakaty. Wspomnieć też należy, że w tamtych czasach modne były przedmioty z tworzywa sztucznego, które wówczas wcale źle się nie kojarzyło, wręcz przeciwnie – było tanią i bardzo łatwą w obróbce alternatywą dla drewna. Sięgali po nie nawet wielcy projektanci, np. wspomniany już Aleksander Kuczma.
Wzory i kolory stylu vintage
Chcąc stworzyć klimat vintage, warto też sięgnąć po tkaniny i tapety w duże, geometryczne wzory, które królowały w połowie XX w. Dobrze, gdy będą utrzymane w ówczesnej kolorystyce – odcieniach brązu, ciemnej zieleni, stonowanej czerwieni i żółci, a także nieodzownej pary – bieli i czerni. Jednak we współczesnym wnętrzu w stylu vintage trzeba zachować umiar, ciemne kolory nie powinny go zdominować, a duża ilość wzorów przytłoczyć, dlatego niech bazą będą białe ściany, tylko w części ozdobione tapetą oraz podłoga z jasnego drewna, najlepiej ułożona w szachownicę lub jodełkę.
Salon w stylu vintage - niepowtarzalny charakter aranżacji
Słowo vintage odnosi się do całego wachlarza mebli i mniejszych elementów wyposażenia pochodzących z dawnych czasów. Wnętrze w neutralnych barwach powinno być pełne jedynych w swoim rodzaju dodatków, które podkreślą charakter aranżacji. Inspiracje możemy czerpać z domów naszych rodziców i dziadków.
Tworząc ten styl w pokoju dziennym, warto wprowadzić kilka elementów z poprzedniej epoki. Idealnie byłoby, gdyby udało ci się zdobyć oryginalny mebel z tamtych lat – komodę lub sofę na cienkich nóżkach, niski stolik kawowy albo meblościankę (tu warto wybrać wcześniejsze modele, przypominające projekt Kowalskich z 1961 r., meble z lat 80. i 90. bardzo się od niego różniły i wciąż uchodzą za niemodne). Aranżację wzbogacą też wyszukane w babcinej szafie dodatki – ładna wzorzysta tkanina lub kryształowy wazon. Gratką jest też sprzęt audio z kolekcją płyt winylowych. Klimat retro można również stworzyć nowymi meblami i dodatkami, które stylistyką nawiązują do przedmiotów z XX w. Na szczęście moda na vintage spowodowała, że wielu współczesnych projektantów inspiruje się swoimi poprzednikami.
Wnętrza w stylu vintage - charakterystyczne meble
Stara komoda lub stoliki kawowe o obłych kształtach znalezione na pchlich targach będą świetnie pasowały do stylu vintage wnętrza. Charakterystyczne dla tej estetyki są meble na wysokich nóżkach - nie tylko szafki czy komody na wysoki połysk, ale i kanapy. W klimacie vintage "odnajdą się" też fotele uszaki i mniejsze, z siedziskami na drewnianej konstrukcji.
Dekoracje w stylu vintage
Wyraziste wzory, jak na przykład motywy kwiatowe, są tym, czego nie może zabraknąć w aranżacji vintage. Świetnie sprawdzą się plakaty na ścianach (szczególnie, jeśli we wnętrzu są gładkie ściany). Wśród obowiązkowych dodatków nie może zabraknąć lamp ze szklanym kloszem. Lampy stojące mogą mieć podstawy z drewna, z którymi będą się komponowały drewniane krzesła przy stole.
Skomentuj:
Jak urządzić salon vintage i zbudować klimat wnętrza? Retro wzory i meble vintage