Jak zabezpieczyć ściany attykowe?
Attyki to ściany zewnętrzne wystające ponad dach, powinny więc być właściwie zaizolowane termicznie oraz zabezpieczone przed wilgocią i wpływami atmosferycznymi.
Attyki pozwalają nadać kubistyczny charakter bryle budynku i przy okazji ukryć pokrycie oraz kominy i inne elementy – wentylacyjne, a także instalacji solarnej i fotowoltaicznej czy antenowej – wyprowadzone ponad pokrycie dachowe. Dobrze wykonane i zaizolowane będą zapewniać właściwą termoizolację górnych partii ścian zewnętrznych.
Zachowanie ciągłości termoizolacji
Ściany zewnętrzne wystające ponad stropodach wymagają zachowania ciągłości termoizolacji nie tylko ścianami zewnętrznymi, ale i ze stropodachem. Dzięki temu ściany attykowe nie staną się liniowymi mostkami cieplnymi. Warstwa termoizolacji powinna otulać ściany attykowe od strony zewnętrznej, od góry oraz od strony wewnętrznej. Niekiedy zapomina się o ociepleniu górnych powierzchni ścian attykowych. Jeśli od góry nie ma termoizolacji attyk, strumień ciepła przenika w górę ścian i powstaje wówczas mostek liniowy po obwodzie budynku.
Zabezpieczenie attyk przed wilgocią
Attyki są narażone na działanie warunków atmosferycznych od góry, od wewnątrz (czyli od strony stropodachu) i od zewnątrz (czyli od strony zewnętrznej powierzchni ścian zewnętrznych). Dlatego osłania się je z trzech stron. Od zewnątrz zabezpiecza się je przed wilgocią za pomocą hydrofobowych wypraw (najczęściej tynków) lub innych tynków elewacyjnych. Od strony wewnętrznej zazwyczaj również są otynkowane. To najprostsza metoda zabezpieczenia ścian attykowych przed wpływami atmosferycznymi. Wyprawy tynkarskie są wówczas wykonane na ociepleniu w pełnym systemie ETICS.
Górne powierzchnie ścian attykowych zabezpiecza się przed działaniem opadów i wilgoci z zalegającego śniegu za pomocą obróbki blacharskiej. Pod obróbką nie musi być ułożona siatka z klejem.
Obróbka blacharska powinna być zakończona po obu stronach kapinosami, które będą powodować odrywanie się kropel wody i swobodne spływanie po pionowej powierzchni ściany attykowej. By nie tworzyć zacieków na elewacji, spadki obróbek blacharskich ścian attykowych powinny być skierowane do wewnątrz, w kierunku stropodachu. Powierzchnia stropodachu zaś powinna mieć ukształtowane spadki do lejów odpływowych odprowadzających wodę opadową z dachu do rur spustowych.
W miejscach, w których działanie wilgoci może być większe, np. przez zbieranie się wody opadowej, powstawanie worków śnieżnych, a więc w dolnych partiach attyk od strony stropodachu, ściany attykowe powinny być zabezpieczone dodatkowo hydroizolacją, która powinna zachowywać ciągłość z hydroizolacją stropodachu.
Zamocowanie obróbki blacharskiej
Ponieważ na górnej powierzchni ścian attykowych wykonuje się obróbkę blacharską, ważne jest jej prawidłowe zamocowanie. Działają na nią bowiem obciążenia wskutek ssania wiatru, który się zawija przy krawędziach budynku. Wówczas powstają dosyć duże siły powodujące odrywanie obróbki blacharskiej od górnej powierzchni attyki. Najlepiej, jeśli do niej przytwierdzi się wodoodporną płytę OSB zamocowaną na łatach ułożonych na górnej powierzchni muru łat. Łaty mocuje się w odległościach co 50-60 cm, ocieplając równocześnie przestrzeń między nimi styropianem lub polistyrenem XPS.
Mocowanie obróbki blacharskiej powinno zapewniać odkształcanie się jej wskutek między innymi ruchów spowodowanych działaniem wysokiej i niskiej temperatury.
Skomentuj:
Jak zabezpieczyć ściany attykowe?