Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak zakotwić ogrodzenie, altankę lub pergolę bez użycia betoniarki

Materiał prasowy
Pergola zamocowana przy pomocy webertec nomix marki Weber - Fot. Weber

Lato to idealny czas na prace w ogrodzie, kiedy nasze działania nabierają tempa. Oprócz regularnych zadań, takich jak podlewanie i nawożenie roślin, usuwanie chwastów czy przycinanie krzewów, często zajmujemy się również budową funkcjonalnych i dekoracyjnych elementów, takich jak ogrodzenia, altany czy pergole. Jak zamocować je w gruncie, aby były stabilne przez długie lata, bez konieczności używania betoniarki?

Najprostszą metodą jest wbicie elementu w ziemię lub umieszczenie go w wąskim dołku i zasypanie kruszywem. Jednak takie rozwiązanie jest mało stabilne. Drewno w kontakcie z wilgotnym podłożem szybko gnije, a metal ulega korozji. Dlatego najczęściej stosuje się betonowanie, które choć skuteczne, ma swoje wady. Nie każdy ma miejsce na składowanie piasku i cementu w ogrodzie, a ręczne mieszanie betonu w taczce może być męczące.

Kotwienie elementów bez użycia betoniarki

W takich przypadkach warto skorzystać z gotowych mieszanek do zamocowań, które są prostą, szybką i wygodną alternatywą dla tradycyjnego betonowania. Oto krok po kroku, jak to zrobić na przykładzie mieszanki webertec nomix marki Weber:

Przygotowanie dołka

Wykop dołek dostosowany do wielkości i obciążenia kotwionego elementu. Zachowaj 10-25 cm wolnej przestrzeni między ściankami wykopu a kotwionym elementem.

Wykop dołek dostosowany do wielkości i obciążenia kotwionego elementu. Zachowaj 10-25 cm wolnej przestrzeni między ściankami wykopu a kotwionym elementem. - Fot. Weber

Ustawienie elementu

Ustaw montowany element centralnie w wykopie. Powierzchnia elementu musi być czysta, bez oleju czy tłuszczu. Wlej wodę do połowy głębokości dołka, równomiernie polewając przy tym ściany wykopu.

Ustaw montowany element centralnie w wykopie. Powierzchnia elementu musi być czysta, bez oleju czy tłuszczu. Wlej wodę do połowy głębokości dołka, równomiernie polewając przy tym ściany wykopu. - Fot. Weber

Wsypanie mieszanki

Suchą mieszankę wsyp powoli i równomiernie wokół montowanego elementu, aż do całkowitego wypełnienia wykopu. Nie trzeba jej wcześniej mieszać z wodą. Jeśli woda mocno wsiąka w grunt, zwilż wykop, wsyp trochę materiału, wlej wodę i powtarzaj ten proces do wypełnienia wykopu.

Suchą mieszankę wsyp powoli i równomiernie wokół montowanego elementu, aż do całkowitego wypełnienia wykopu. Nie trzeba jej wcześniej mieszać z wodą. Jeśli woda mocno wsiąka w grunt, zwilż wykop, wsyp trochę materiału, wlej wodę i powtarzaj ten proces do wypełnienia wykopu. - Fot. Weber

Wygładzenie wierzchu

Polej wierzch mieszanki wodą i wygładź powierzchnię np. kielnią.

Polej wierzch mieszanki wodą i wygładź powierzchnię np. kielnią. - Fot. Weber

Kontrola ustawienia

Sprawdzaj ustawienie elementu. Już po 10-15 minutach osadzony element jest stabilny, a po 1-2 godzinach można go wstępnie obciążać, np. montując przęsła ogrodzeniowe do osadzonych słupków.

Sprawdzaj ustawienie elementu. Już po 10-15 minutach osadzony element jest stabilny, a po 1-2 godzinach można go wstępnie obciążać, np. montując przęsła ogrodzeniowe do osadzonych słupków. - Fot. Weber

Dzięki gotowym mieszankom kotwienie elementów w ogrodzie staje się prostsze i mniej czasochłonne, bez potrzeby użycia betoniarki czy skomplikowanych narzędzi.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Termodrewno: nowe oblicze świerku i sosny
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?
Pergola jako ciekawy element ogrodowej architektury

Skomentuj:

Jak zakotwić ogrodzenie, altankę lub pergolę bez użycia betoniarki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej