Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jaki filtr na komin wybrać? Rodzaje filtrów kominowych

Robert Gutowski
Filtr na komin - Fot. Shutterstock/chimney filter

Polska wciąż znajduje się na niechlubnym wysokim miejscu jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Bardzo duży wpływ ma na to niska emisja, czyli nieefektywne spalanie w przestarzałych domowych piecach węglowych i lokalnych kotłowniach grzewczych prowadzące do nadmiernego wydzielania pyłów i szkodliwych gazów. Wiele osób nadal jeszcze pali niedozwolonym paliwem, w wielu przypadkach spalane są śmieci. Na szczęście duża część naszego społeczeństwa interesuje się tą problematyką i myśląc o środowisku szuka rozwiązań ograniczających  emisyjność w swoim najbliższym otoczeniu. Jednym z nich są filtry kominowe. Co to jest filtr na komin?

Co to filtr na komin? 

Najprościej rzecz ujmując, filtr na komin to instalacja, która ma chronić przed wydobywaniem się z kominów toksycznych substancji. Zmiany w prawie mające na celu ochronę środowiska nakazują posiadaczom pieców starego typu ich wymianę, w wielu przypadkach dopuszczają także możliwość instalacji filtra, który ma ograniczyć emisję pyłów do akceptowalnego poziomu. Ponieważ wymiana pieca to duży koszt wiele osób decyduje się na filtr. Wśród posiadaczy filtrów są też osoby które korzystają z kominków na drewno, które nie chcą rezygnować z przyjemności palenia w kominku, ale być w zgodzie  naturą.

Na rynku dostępnych jest więc wiele rodzajów filtrów, wybieramy je w zależności od docelowego miejsca montażu oraz instalacji, którą chcemy filtrować.

Dlaczego warto zainwestować w filtr kominowy?

Osoby, które notorycznie obchodzą prawo i palą w piecu czym tylko popadnie ciężko przekonać, natomiast osób świadomych zagrożeń, które powoduje zanieczyszczone powietrze raczej nie trzeba przekonywać. Bo jeżeli wiemy, że  oddychamy tym, co sami wyprodukujemy i ma to kolosalny wpływ na zdrowie nasze i kolejnych pokoleń, będziemy szukać wszelkiego rodzaju rozwiązań, które ograniczą zagrożenia. A jednym z takich rozwiązań jest właśnie filtr na komin domu. Nie jest to bardzo duży wydatek w stosunku do innych instalacji znajdujących się w domach jednorodzinnych, a pozytywne rezultaty działania filtra są warte inwestycji. Cena zakupu takich filtrów w budynkach  jednorodzinnych wraz z montażem waha się w granicach 2000-3000 zł.

Rodzaje filtrów kominowych

Filtry kominowe już od dawna były stosowane w fabrykach i zakładach o wysokiej emisyjności. O jakich filtrach powinni pomyśleć posiadacze domów jednorodzinnych?

Na starych typach kominów i pieców ale i nowo powstałych bardzo często montuje się filtry dymowe. Przykładem są filtry Top Clean, które działają wykorzystując zjawisko jonizacji – filtry jonizują cząsteczki dymu. Ściany przewodu filtra posiadają dodatni ładunek, a cząsteczki zanieczyszczeń przyjmują ujemny ładunek. Dzięki temu szkodliwy pył opada do urządzenia, a dym zostaje oczyszczony, według producentów nawet w 90 %. Montuje się je na poddaszu lub na wylocie z komina. Rozwiązanie tego typu filtra posiada w swej ofercie firma Poujoulat.  Filtry tego typu wymagają regularnego czyszczenia, należy o tym bezwzględnie pamiętać.

Przykładową alternatywą dla ww. filtrów jest urządzenie filtrujące firmy Spartherm. Airbox, bo o nim mowa, montowany jest bezpośrednio zaraz na kolektorze spalin komory spalania. Airbox ma za zadanie wytrącać cząstki sadzy i jednocześnie wychwycić niewidoczne gołym okiem najdrobniejsze cząstki pyłu.

Do filtracji spalin w kotłowniach domowych można stosować również filtry workowe. Są one bardzo efektywne ponieważ  separują nie tylko większe cząsteczki zawieszone w spalinach, ale także zatrzymują nawet najmniejsze ziarna pyłu, które są najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Wykonywane są ze stali i posiadają izolację termiczną, a także dno zgarniakowe. Odpylacz montowany jest na zewnątrz domu, posiada wystarczającą odporność na działanie czynników atmosferycznych. Może filtrować spaliny w wysokiej temperaturze, nawet do 270 º C .

Dobrym rozwiązaniem są również filtry stosowane  wraz z wkładami kominkowymi w systemie dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Filtr montuje się przed turbiną powietrzną, a także w kasetach dolotowych kratek, przez które ciepłe powietrze dostaje się do domu. Tego rodzaju filtry także wymagają regularnego czyszczenia. Na rynku znajdziemy filtry do DGP: skrzynkowe, kasetowe, wysuwane i płaskie. Ich wybór najlepiej skonsultować z fachowcem od DGP, który dostosuje najlepsze możliwości rozwiązań.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pokrycia dachowego?
Te dachy domów inspirują. Jak dach może grać główną rolę w budynku?
Magia rąbka stojącego

Skomentuj:

Jaki filtr na komin wybrać? Rodzaje filtrów kominowych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej