Jaki metraż domu wybrać?
Jedną z głównych kwestii związanych z wyborem projektu jest wielkość przyszłego domu. Niezależnie od metrażu musi on być funkcjonalny i dopasowany do stylu życia rodziny. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu tej ważnej decyzji.
Poszukiwania wymarzonego domu trzeba rozpocząć od dokładnego przeanalizowania potrzeb wszystkich mieszkańców. Dom budujemy na długie lata i dlatego musimy wziąć pod uwagę nie tylko aktualną sytuację, ale również przewidzieć, co może zmienić się w naszej rodzinie w przyszłości. Ważne, aby nasz przyszły dom nie był ani za mały, ani za duży. W pierwszym przypadku będziemy narzekać na ciasnotę, a w drugim – może się okazać, że utrzymanie go jest po prostu zbyt kosztowne lub jego część niewykorzystana.
O wielkości domu decyduje jego program użytkowy. Określa on liczbę, powierzchnię i przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń oraz ich rozlokowanie względem siebie. Ważne też, aby był podzielony na strefy: dzienną i nocną, komunikację oraz część gospodarczo-techniczną. Wszystkie strefy funkcjonalne muszą być logicznie rozmieszczone w budynku, aby umożliwić mieszkańcom wspólne spędzanie czasu oraz zapewnić miejsce do prywatności i wypoczynku.
Jak oszacować optymalną wielkość domu?
Wystarczy każdemu domownikowi przydzielić odpowiedni metraż (powierzchnię sypialni) oraz dodać wszystkie pomieszczenia użytkowane wspólnie – kuchnię, jadalnię, salon, łazienki, garderobę, komunikację czy klatkę schodową. Trzeba również pamiętać o zapleczu techniczno-gospodarczym oraz garażu. Suma wszystkich pomieszczeń wskaże nam przybliżoną wielkość domu.
Jeżeli taką wstępną przymiarkę przeprowadzamy po raz pierwszy, możemy posłużyć się przeciętnymi wielkościami pomieszczeń, które są wystarczające do zapewnienia w miarę wygodnego życia. Sypialnie dziecięce nie powinny być mniejsze niż 10-12 m2 każda, natomiast małżeńska 12-15 m2. Na rodzinną łazienkę warto przeznaczyć 5-7 m2. Im większa, tym wygodniejsza. Ta dla gości może być już mniejsza – wystarczy 3-4 m2. Jeżeli chodzi o strefę dzienną to salon z jadalnią mniejszy niż 30 m2 nie będzie bardzo komfortowy. Do tego dochodzi kuchnia – ok. 10 m2. W nowoczesnym domu warto zaplanować również garderobę o powierzchni 3-4 m2, pomieszczenie gospodarcze – 4-6 m2 oraz ewentualnie spiżarnię – 2-3 m2 i pralnię – 3-4 m2. Dla części rodzin będzie ważny dodatkowy pokój o powierzchni ok. 10 m2, który może pełnić funkcję gabinetu, pokoju gościnnego czy rekreacyjnego. Na komunikację – wiatrołap, hol, korytarz i schody trzeba przeznaczyć ok. 10-15 procent ogólnej powierzchni budynku.
Oczywiście liczbę i wielkość pomieszczeń trzeba dostosować do swoich potrzeb, pamiętając, że wraz z wielkością domu będą rosły koszty jego budowy. Często w domach decydujemy się jednak na większe pomieszczenia, które dają więcej komfortu i możliwości aranżacji wnętrz.
Komfortowe małe domy
Małe domy do 150 m2 są bardzo popularne wśród inwestorów planujących budowę. Powodów takiego wyboru jest wiele. Każdy metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej kosztuje, więc im mniejszy dom wybierzemy, tym będzie tańszy w budowie. Działki w atrakcyjnych miejscach są coraz droższe, więc często decydujemy się na niewielkie. Zdajemy sobie także sprawę, że koszty energii z roku na rok są coraz wyższe, więc nie chcemy słono płacić za ogrzewanie zbyt dużej powierzchni.
Jednak współczesny mały dom różni się od tego budowanego jeszcze kilkanaście lat temu. Przede wszystkim inwestorzy są bardziej wymagający, oczekują większego komfortu i nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Oprócz przestronnej części mieszkalnej z otwartą strefą dzienną coraz chętniej wybierają dodatkowe pomieszczenia takie jak spiżarnia, dodatkowa garderoba czy wydzielona pralnia. Poszukują też domów, w których jest zaplanowane miejsce do przechowywania rowerów, kosiarki do trawy, grilla ogrodowego czy narzędzi ogrodniczych.
Jak w praktyce rozmieścić wszystkie strefy funkcjonalne i znajdujące się w nich pomieszczenia, aby na niewielkim metrażu każdy mieszkaniec mógł komfortowo wypocząć, a wszyscy mieli wygodny dostęp do części wspólnej? W domach z poddaszem użytkowym nie ma problemu z oddzieleniem części dziennej od prywatnej. Sypialnie znajdują się na górnej kondygnacji, dzięki czemu są w sposób naturalny odizolowane od hałasów dobiegających z salonu i kuchni. Natomiast w domach jednokondygnacyjnych lokuje się część prywatną jak najdalej od salonu. Zwykle do tej części prowadzi oddzielny korytarz. W zależności od preferencji może on być zamykany lub niezamykany. Istotna jest również lokalizacja pomieszczeń technicznych. Powinny być łatwo dostępne, ale oddzielone od salonu pomieszczeniem buforowym, np. wiatrołapem.
Duży dom na większe potrzeby
Współczesne domy oprócz funkcji typowo mieszkalnej coraz częściej pełnią również inne funkcje. Wszystko zależy od pomysłu właścicieli, ich stylu życia i zasobności portfela. Osoby pracujące w domu zazwyczaj potrzebują dodatkowego pomieszczenia na biuro, gabinet lub inną działalność gospodarczą. Pasjonaci aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia decydują się na dom z pomieszczeniem rekreacyjnym, w którym mogą urządzić domową siłownię lub zainstalować niewielką saunę. Panie domu zamiast klasycznej łazienki wybierają domy z obszernymi pokojami kąpielowymi, które pełnią rolę domowego SPA. Pomysłów na inne funkcje domu jest wiele, natomiast ich realizacja często wiąże się z koniecznością wyboru projektu z dodatkowymi pomieszczeniami, które powiększają metraż całego domu. Innym podejściem do wielkości domu są projekty z dużymi pokojami i dużą strefą dzienną. Mogą być one wyposażone w antresole i dwukondygnacyjne przeszklenia, które potęgują wrażenie przestronności. Układ funkcjonalny takich domów jest bardziej rozbudowany niż w małych. Strefa dzienna w dużych domach ma często powierzchnię około 60 m², natomiast sypialnie 20 m2, dzięki czemu wnętrza są bardzo komfortowe.
Dużym domem może stać się również budynek parterowy, o mniejszej powierzchni, w którym zdecydujemy się zagospodarować przestrzeń pod dachem na cele mieszkaniowe. Zyskamy wtedy dodatkowe pomieszczenia, w których można urządzić strefę rekreacyjną i dodatkowe sypialnie. W ten sposób bez powiększania bryły domu będziemy mogli cieszyć się dodatkową przestrzenią.
Dom dopasowany do działki
Zanim zdecydujemy się na zakup działki budowlanej powinniśmy określić powierzchnię i gabaryty przyszłego domu. Pamiętajmy, że jeżeli wybierzemy zbyt małą działkę dla dużego domu, będzie on wyglądał jakby był w nią wciśnięty, dopiero większa, o odpowiednich rozmiarach będzie mogła wyeksponować jego walory. Przyszły dom musi być również zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub z Warunkami Zabudowy (WZ). Dopasowując dom do działki, trzeba zachować określone w prawie budowlanym minimalne odległości od granic działki. Standardowo wynoszą one
4 metry, jednak w pewnych przypadkach można bardziej przybliżyć się do jej granic. Warto uważnie przeanalizować oferowane przez działkę możliwości, najlepiej we współpracy z biurem projektowym, aby później wybrać projekt idealnie pasujący do naszej działki.
Koszty budowy
Ważnym kryterium wyboru metrażu domu są koszty budowy. Zdajemy sobie sprawę, że ich całościowe oszacowanie jest bardzo trudne. Dlatego warto skorzystać z przydatnego narzędzia – szczegółowego kosztorysu inwestorskiego, przygotowywanego do każdego projektu katalogowego. Z kosztorysu dowiecie się, jakie będą koszty budowy poszczególnych etapów ,na stanie deweloperskim kończąc. Trzeba pamiętać, że taki kosztorys zawiera średnie ceny krajowe zakupu materiałów budowlanych, robocizny i sprzętu i trzeba go dostosować (przeliczyć) do cen obowiązujących w miejscu planowanej budowy. Znając przybliżone wydatki, będzie można zadecydować, na jaką wielkość domu pozwolą posiadane fundusze.
Skomentuj:
Jaki metraż domu wybrać?