Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jakie grzejniki do pompy ciepła sprawdzą się najlepiej?

AI/red.
Grzejnik niskotemperaturowy - Fot. Shutterstock/Alena Ozerova

Dziś, przy rosnących cenach energii, wiele osób chce przestawić swoje domy na ogrzewanie za pomocą pompy ciepła. Często pojawia się w tym kontekście pytanie, czy pompę ciepła można zintegrować z istniejącym systemem grzewczym.

Jak dobrać grzejniki do pompy ciepła?

Pompy ciepła to instalacje niskotemperaturowe, dlatego potrzebują odpowiedniego odbiornika ciepła, który jest w stanie przy takim zasilaniu ogrzać daną powierzchnię.

Każdy system podgrzewania wody składa się z czterech elementów:

Źródłem ciepła może być kocioł na gaz, olej napędowy, drewno, węgiel, pellet lub dowolny inny podgrzewacz wody. Nośnikiem ciepła jest woda, która krąży w sieci (rurach) i oddaje ciepło do urządzeń grzewczych. Grzejniki, konwektory, nawiewy, klimakonwektory, system ogrzewania podłogowego itp. mogą pełnić funkcję urządzenia grzewczego. Grzejnik bezpośrednio ogrzewa pomieszczenie. Zasada systemu podgrzewania wody czyni go uniwersalnym. Zwykle przy wymianie źródła ciepła, np. poprzez zmianę kotła gazowego na kocioł elektryczny, nie ma potrzeby wymiany płynu chłodzącego, przewodów i urządzeń grzewczych. Jednak każdy system ma swoje własne zalety i wady.

Dlaczego tradycyjne grzejniki to nie jest dobre rozwiązanie?

Aby właściwie zaprojektować instalację grzewczą, należy wziąć pod uwagę straty ciepła budynku. W wyniku tych obliczeń dla każdego pomieszczenia uzyskuje się liczbę - ilość ciepła, którą należy dostarczyć do urządzeń grzewczych w pomieszczeniu (na godzinę), aby utrzymać komfortową temperaturę (na przykład 22 stopni), przy szacowanej temperaturze zewnętrznej. Załóżmy, że straty ciepła w pomieszczeniu wynoszą 1,4 kW (1400 W). Oznacza to, że grzałka/urządzenia powinny wytwarzać 1,4 kW ciepła + procent rezerwy (ok. 1600 W). Moc grzejnika (ilość ciepła, którą może oddać) zależy od jego wielkości i zakresu temperatury.

Pompa ciepła zwykle nie może podgrzać wody do temperatury powyżej 65-70 stopni. Ograniczenie to jest nieodłącznie związane z zasadą działania pompy ciepła i obiegiem Carnota. Ale nawet w trybie podgrzewania do temperatury 65 stopni, pompa ciepła zużywa więcej energii niż w trybie podgrzewania do temperatury 45 stopni. Dlatego też, aby uniknąć nadmiernego zużycia energii elektrycznej, instalacje grzewcze oparte na pompach ciepła projektuje się jako niskotemperaturowe. Oznacza to, że krzywa temperaturowa instalacji grzewczej nie powinna przekraczać 45/35. Ten tryb ogrzewania jest najbardziej energooszczędny.

Grzejniki niskotemperaturowe - co warto o nich wiedzieć?

Grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła to wszystkie grzejniki pracujące w niskotemperaturowych systemach grzewczych. Są to instalacje, w których czynnik chłodniczy (najczęściej woda) ma tzw. niski parametr, tj. temperatura zasilania nie przekracza 55 o C. W tym sensie grzejnikiem niskotemperaturowym mogą być grzejniki płytowe, aluminiowe, sekcyjne, grzejniki kanałowe, a także wodne systemy -ogrzewanie podłogowe lub ścienne, pod warunkiem, że będą pracować w niskiej temperaturze.

Z określeniem „grzejnik niskotemperaturowy” możemy spotkać się również, przeglądając oferty i katalogi producentów grzejników. Tak nazywają się modele grzejników o specjalnej konstrukcji i stosunkowo dużej powierzchni wymiany ciepła w stosunku do swoich rozmiarów, czasem także ze wbudowanymi wentylatorami, które wymuszają obieg powietrza w przestrzeni grzejnika. Są one przeznaczone wyłącznie do zastosowań w niskich temperaturach.

Instalacje niskotemperaturowe coraz częściej spotyka się w domach prywatnych. Wynika to z popularności stosowania kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła jako źródeł ciepła. Połączenie pompy ciepła? Obydwa te urządzenia najskuteczniej pracują w instalacjach słabo eksploatowanych, gdzie temperatura zasilania wynosi maksymalnie 55 o C. Czasami projektowane są na jeszcze niższe parametry - nawet 40-45 o C. Mniejsza różnica temperatur między czynnikiem grzewczym w instalacji a powietrze w pomieszczeniu, zapewnia większy komfort termiczny. Jednocześnie niska temperatura wody krążącej w układzie sprawia, że aby uzyskać odpowiednią moc grzejnika, musi on mieć znacznie większą powierzchnię niż w przypadku układów pracujących z wyższymi parametrami.

Grzejnik niskotemperaturowy a pompa ciepła - jak dopasować?

System ten sprawdzi się bardzo wydajnie w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia, jednak istnieje szereg czynników, które decydują o tym, jaki sprzęt wybrać:

Wybierając grzejnik niskotemperaturowy do domu, należy przede wszystkim dopasować produkt do swoich potrzeb i wymagań. Warto także zwrócić uwagę na zalecenia producenta systemu grzewczego czy specjalisty, który prowadził montaż instalacji. Ceny grzejników wahają się od 150, a kończą na 2 000 złotych.

Generalna zasada mówi, że im niższa temperatura wody grzewczej, tym pompa ciepła zużywa mniej prądu

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak wybrać instalatora do montażu pompy ciepła?
Piec kondensacyjny gazowy - rodzaje
Nowa pompa ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie – jak rozwiązać problem?

Skomentuj:

Jakie grzejniki do pompy ciepła sprawdzą się najlepiej?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej