Jesteś właścicielem domu? Sprawdź poradnik, w którym poznasz rekomendowane rozwiązania izolacyjne
Każdy dom potrzebuje ocieplenia. Materiały izolujące termicznie muszą znaleźć się przynajmniej na wszystkich zewnętrznych przegrodach budynku, ale najlepszy efekt energetyczny daje izolacje wszystkich przegród. Wymogi dotyczące dopuszczalnej przenikalności cieplnej części obiektów mieszkalnych są zawarte w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Materiał, który najlepiej sprawdza się do izolowania przegród domu, począwszy od podłogi na gruncie, to wełna skalna. Wyrób ten nie tylko ogranicza przenikanie ciepła przez części budynku stykające się z otoczeniem, ale także poprawia komfort i poziom bezpieczeństwa użytkowania domu.
Z czego wynikają wymogi dotyczące izolacji termicznej domu?
Miarą efektywności energetycznej zewnętrznych przegród budynku jest współczynnik przenikania ciepła. Parametr ten jest obliczany z uwzględnieniem wszystkich warstw tworzących daną przegrodę. Decydujący wpływ na wartość wskaźnika zawsze ma zastosowany materiał ociepleniowy. Wymogi dotyczące dopuszczalnych wielkości współczynnika przenikania ciepła są zawarte w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Wielu inwestorów na etapie planowania i realizacji budowy zadaje sobie pytanie, czym ocieplić dom. Odpowiedź na to pytanie w większości przypadków może być tylko jedna – wełną skalną. Dlaczego? Otóż przede wszystkim ze względu na to, że ten wyrób jest najbardziej funkcjonalny spośród dostępnych na rynku materiałów termoizolacyjnych.
Wełna skalna – popularny wybór w zakresie izolacji domu
Wełna skalna to materiał charakteryzujący się bardzo niską przewodnością cieplną, przekładającą się na minimalizację współczynnika przenikania ciepła danej przegrody. Wyrób ten jest także zdolny do pochłaniania dźwięków i wibracji oraz tłumienia drgań. Dzięki temu izolacja oprócz ocieplenia wpływa na osiągnięcie w domu komfortowych warunków akustycznych. Niepalność wełny skalnej z kolei wyraźnie podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowania budynku. Z kolei paroprzepuszczalność ma kolosalne znaczenie dla wewnętrznego klimatu domu i w konsekwencji samopoczucia oraz zdrowia użytkowników.
Wełna skalna idealnie nadaje się do izolowania części budynków, począwszy od podłogi na gruncie.
Płyty z wełny skalnej są zróżnicowane m.in. ze względu na gęstość. Z tego względu elementy te nadają się do ocieplania przegród o różnej budowie i funkcji. Sprężyste płyty bardzo dobrze sprawdzają się jako izolacja umieszczona między elementami konstrukcyjnymi. Ocieplenie tego typu jest stosowane m.in. do zabezpieczania więźb dachowych. Twarde i wytrzymałe elementy płytowe mogą być wykorzystane do izolowania części budynków narażonych na większe obciążenia ściskające, np. płaskich dachów i podłóg na gruncie.
Ogólnie rzecz ujmując, wełna skalna może być zastosowana jako ocieplenie dachów, podłóg, stropów oraz ścian zewnętrznych.
Skomentuj:
Jesteś właścicielem domu? Sprawdź poradnik, w którym poznasz rekomendowane rozwiązania izolacyjne