Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kolejny odcinek cyklu „Buduj z Formee!”

sponsorowany
Lilianna Bugaj Strachowska – Dyrektor Handlowy Formee sp. z o.o. - Fot. Formee sp. z o.o.

Z prefabrykatem szybciej i wydajniej !

Lilianna Bugaj Strachowska – Dyrektor Handlowy Formee sp. z o.o. 

- W poprzednim odcinku dowiedzieli się Państwo jak rozpocząć inwestycję od podpisania umowy, projektu oraz uzyskania pozwoleń na budowę. W tym natomiast zdradzimy tajniki produkcji.

Nasza firma Formee jest jednym z najnowszych, a zarazem najbardziej zautomatyzowanych linii do produkcji elementów prefabrykowanych w Polsce. Dzienne możliwości produkcyjne w naszym zakładzie to do 100m3 elementów prefabrykowanych tzn., że w ciągu doby jesteśmy w stanie wyprodukować mniej więcej trzy domy parterowe. Największy element jaki jesteśmy w stanie wykonać może ważyć maksymalnie 30 ton. Przeciętna waga produkowanych elementów waha się w granicach 6-8T.

Główne zalety prefabrykacji:

 

Prefabrykat - Fot. Formee sp. z o.o.

Nasze prefabrykaty pozwolą Państwu szybko wybudować dom, halę lub inny budynek. O ich produkcji opowie Łukasz Karolak – kierownik działu produkcji w zakładzie prefabrykacji betonowej i keramzytobetonowej FORMEE Sp. z o. o.

- Od czego zaczynamy produkcję?

- Projektanci wraz z inżynierami analizują projekt prefabrykatów i w oparciu oto dokonujemy dopasowanie form, surowców oraz metody produkcji. Generalnie na tym etapie zatwierdzamy projekt.

Projekt prefabrykatów - Fot. Formee sp. z o.o.

- Kiedy mamy to gotowe to …

- Rusza proces przygotowania form. W zależności od wymaganego prefabrykatu forma może być metalowa, drewniana lub ze tworzyw sztucznych. Są one przygotowywane bezpośrednio na stole produkcyjnym. Monterzy form ustawiają z bardzo dużą dokładnością gabaryty elementów oraz wszelkie detale, takie jak otwory drzwiowe, okienne, bruzdy, puszki elektryczne oraz inne akcesoria do wbudowania w element.

- Czy formy są w jakiś sposób zabezpieczone, aby beton nie przylegał zbyt ściśle do form a potem elementy mogłyby się oderwać w czasie wyciągania z formy?

- Nasi klienci mogą spać spokojnie, gdyż przed wypełnieniem form betonem, jej wnętrze jest pokrywane specjalnym środkiem oddzielającym (płynem antyadhezyjnym), który zapobiega przyleganiu betonu do formy. To ułatwia późniejsze demontowanie formy i zabezpiecza przed ewentualnym uszkodzeniem prefabrykatu podczas wyjmowania.

Forma - Fot. Formee sp. z o.o.

- Niebagatelną rolę w procesie prefabrykowania odgrywa zbrojenie. Jak ten proces wygląda w Formee sp. z o.o.?

- Na podstawie przekazanej dokumentacji, operatorzy specjalnych maszyn przygotowują zbrojenie.  Poprzez cięcie i gięcie prętów stalowych uzyskują odpowiednie kształty i wymiary zgodne z projektem prefabrykatu. Dzięki automatyzacji zgrzewanie siatek zbrojeniowych na zgrzewarce pozwala na znaczne skrócenie czasu przygotowania zbrojenia. Dzięki temu mamy oszczędności materiału oraz zapewnienie spójności i wytrzymałości łączeń, co przekłada się na lepszą jakość i niezawodność prefabrykatów betonowych.

- Kolejnym etapem jest uzbrojenie formy…

- Przygotowane pręty stalowe są starannie wstawiane do formy, tak aby tworzyły odpowiednią strukturę i wzmacniały prefabrykat. Podczas wstawiania zbrojenia dbamy o odpowiednią odległość między prętami i ich stabilne umocowanie, aby uniknąć przemieszczeń podczas wypełniania betonem lub mieszanką keramzytobetonową. W trakcie montażu zbrojenia, zespół kontrolujący jakość sprawdza, czy wszystkie pręty są odpowiednio ustawione i czy spełniają wymagania projektu (otuliny, klasę stali itp.). Kontrola jakości jest kluczowym elementem, aby zapewnić, że zbrojenie jest poprawnie zamontowane w formie i spełnia normy bezpieczeństwa i wytrzymałości prefabrykatu.

Zbrojenie - Fot. Formee sp. z o.o.

- Chyba potem najważniejsza operacja, czyli …

- Nie tak szybko . Trzeba przygotować mieszankę w mieszalniku , który znajduje się na terenie naszej firmy. Ma to na celu uzyskanie jednorodnej oraz odpowiednio zagęszczonej i napowietrzonej mieszanki.

- Kolejnym etapem jest wypełnianie form...

-  Gotowy beton jest układany za pomocą rozściełacza do odpowiednio przygotowanych form znajdujących się na stołach produkcyjnych. Płaska powierzchnia stołów zapewnia nam uzyskanie tynków III klasy. Następnie wibrujemy beton i szlifujemy go.  Ma to na celu uzyskanie gładkiej i jednolitej powierzchni oraz usunięcie ewentualnych nierówności lub innych niedoskonałości prefabrykatu.

Szlifowanie płyt - Fot. Formee sp. z o.o.

- Czekamy i …

-  Po odpowiednim czasie wiązania formy są demontowane, a prefabrykat jest gotowy do załadunku.

Prefabrykat jest gotowy do załadunku - Fot. Formee sp. z o.o.

- A potem wyjazd …

- Nie. Chwila prawdy, czyli kontrola jakości. Każdy prefabrykat przechodzi przez proces kontroli jakości, w którym są sprawdzane jego geometria, akcesoria, wytrzymałość, wykończenie oraz zgodność z projektem i specyfikacjami. Nie możemy sobie pozwolić, aby klient był niezadowolony z produktu.

- I tu pozwolimy sobie na puentę.

- Wszystkie etapy produkcji trwają jeden dzień roboczy.

Transport płyt prefabrykowanych - Fot. Formee sp. z o.o.
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Masz duży wkład własny? Sprawdź, jakie korzyści cię czekają
Czym kierować się przy wyborze gałek do mebli?
Gorąco... to dopiero będzie. Przygotuj swój dom na upały.

Skomentuj:

Kolejny odcinek cyklu „Buduj z Formee!”

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej