Kolorowy świat dziecka. Jak sprawić, aby pokój dziecka był wyjątkowy?
Szczęśliwe dzieciństwo to najlepsze, co możemy dać naszym pociechom. Świat dziecka będzie jeszcze wspanialszy, jeśli stworzymy mu bezpieczną, wygodną i barwną przestrzeń do życia w naszym domu. Odpowiednio dobrane rozwiązania pomogą w uzyskaniu aranżacji wspierającej jego rozwój i pobudzającej wyobraźnię. Jaki powinien być świat dziecka na poszczególnych etapach rozwoju?
Świat dziecka: bezpieczeństwo
Urządzanie pokoju dziecka jest przyjemnością, ale również pewną odpowiedzialnością. Świat dziecka przede wszystkim musi być bezpieczny, dlatego wybieraj solidne meble, które mają certyfikaty i spełniają normy europejskie. Określają one między innymi wymiary mebli, ich konstrukcję (brak ostrych krawędzi, bezpieczne systemy otwierania i zamykania itp.), emisję szkodliwych substancji. Przykładem takich norm jest PN-EN 1130:2020-04, która odnosi się do budowy łóżeczka dziecięcego. Warto też zapytać sprzedawcę o to, czy farby i lakiery używane do wykończenia mebli mają atesty PZH. Gdy zadbasz o bezpieczeństwo, zwróć uwagę na wygodę. Najłatwiej to zrobić, oglądając dany mebel w sklepie stacjonarnym. Sprawdź, czy materac łóżka jest wystarczająco miękki, czy krzesło do biurka ma wygodne oparcie i podłokietniki oraz czy szuflady w meblach łatwo się otwierają. Na samym końcu, co równie ważne, zadbaj, aby świat dziecka charakteryzował się estetyką. Aby stworzyć ciekawą, ale spójną aranżację, zdecyduj się na jeden element przewodni. Może nim być kolor, powtarzający się na ścianach, dywanie, meblach i dodatkach lub jakiś motyw przewodni, np. konie, dżungla, albo piłka nożna. Ważne też, aby na samym początku określić styl – klasyczny, eko, boho, skandynawski, a może nowoczesny?
Pokój dziecięcy - funkcjonalne rozwiązania dopasowane do wieku i potrzeb dziecka >>
Świat dziecka: kołysanka dla maluszka
Pokoik niemowlęcy to zazwyczaj najbardziej dopieszczone i przemyślane wnętrze – w końcu na jego urządzenie masz aż kilka miesięcy. Świat dziecka na tym etapie wymaga szczególnej dbałości o bezpieczeństwo. Warto sprawdzić nie tylko certyfikaty mebli, ale również pozakrywać kontakty, założyć blokady na szuflady i drzwiczki szafek, włożyć pod dywan matę antypoślizgową. Najlepiej zrobić to od razu, dziecko bardzo szybko rośnie, ani się obejrzysz, a zrobi pierwszy krok – niech na jego drodze nie stanie żadna przeszkoda. Wyposażenie pokoiku lub kącika niemowlaka jest proste – potrzebować będziecie łóżeczka (możesz wybrać model, który rośnie razem z dzieckiem), komody z przewijakiem, pojemnika lub szafki na zabawki oraz wygodnego fotela dla rodzica, w którym usiądzie podczas karmienia lub usypiania maluszka. Świat dziecka na tym etapie wymaga też wykorzystania organizera, który pomieści pieluszki i kosmetyki. Nie zapomnij o lampce dającej bardzo delikatne światło – w nocy, gdy dziecko się obudzi, będzie niezbędna.
Świat dziecka: przestrzeń przedszkolaka
Potrzeby kilkulatka są zupełnie inne niż niemowlaka – świat dziecka w tym wieku wymaga przestrzeni do wyhasania się, miejsce na kreatywną zabawę i tworzenie pierwszych prac plastycznych. Dlatego w miarę możliwości pozostaw środek pokoju wolny, ustaw tam jedynie niewielki stolik z krzesełkiem. W tym wieku trudno upilnować dziecko – jeśli zobaczy ciekawą rzecz na samej górze regału, z pewnością będzie próbowało wspiąć się po nią. Najbezpieczniej będzie przykręcić meble do ściany. Warto też zabawki, książki i inne przedmioty malucha ustawić w zasięgu jego ręki. W tym wieku dzieci kształtują swój gust, wybieraj więc meble i dodatki, które się im podobają. Warto też sprawić, że świat dziecka będzie wypełniony przedmiotami inspirowanymi naturą oraz elementami, które mogą mu pomóc w rozwinięciu pasji – jeśli lubi zwierzęta, niech pojawią się na tapecie, pościeli czy w formie pluszaków, a gdy zachwyca się każdym napotkanym samochodem, niech motoryzacja będzie motywem przewodnim wystroju.
Świat dziecka: idę do szkoły
Pierwsze lata szkolne są dla dzieci ekscytujące – uwielbiają przygotowywać szkolną wyprawkę, z pewnością ucieszy je też urządzanie miejsca do nauki. Zróbcie to wspólnie, w tym wieku pewne decyzje może już podejmować uczeń - szczególnie dotyczącego tego, jak powinien wyglądać świat dziecka w postaci jego pokoju. Jednak to ty zwróć uwagę, by biurko i fotel przy nim (najlepiej z regulowaną wysokością) były dostosowane do wzrostu dziecka. Łatwo to sprawdzić – gdy uczeń usiądzie przy meblu, ustawi całe stopy na podłodze, a przedramiona na blacie biurka, to zarówno kolana, biodra i łokcie powinien mieć zgięte pod kątem prostym. Zwróć też uwagę na odpowiednią wielkość blatu – muszą się na nim zmieścić jednocześnie komputer lub monitor, zeszyt i książki. Warto też przygotować szafkę na podręczniki i akcesoria szkolne oraz szafę na sprzęt sportowy. Na tym etapie rozwoju świat dziecka wymaga jeszcze obecności ulubionych zabawek, więc przyda się półka na pluszaki.
Świat dziecka: nastoletnie dylematy
Urządzanie pokoju dla nastolatka pozostaw jemu. W tym wypadku rodzice są od określenia budżetu i służenia dobrą radą, ale o tym, jak wyglądać ma przestrzeń, niech decyduje jej mieszkaniec. Z pewnością pokój zdominują jego pasje - to już nie jest świat dziecka wypełniony zabawkami. Tu pojawia się dylemat, skąd wziąć miejsce na coraz więcej sprzętu sportowego, instrumenty muzyczne czy kolekcję płyt lub książek. Wykorzystajcie przestrzeń pod łóżkiem (można kupić model z szufladą), zagospodarujcie ściany (nie tylko na półki, ale również tablice, wieszaki czy organizery), wykorzystajcie sufit – może na nim zawisnąć siatka z piłkami.
Metamorfoza pokoju nastolatka >>
Metamorfoza pokoju nastolatki - bunt ujarzmiony w dobrym stylu >>
Skomentuj:
Kolorowy świat dziecka. Jak sprawić, aby pokój dziecka był wyjątkowy?