Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kuchnia skandynawska – o stylu, kolorystyce, aranżowaniu przestrzeni

Redakcja
Pomysł na kuchnię skandynawską z wyspą obudowaną ścianką pokrytą prostymi, białymi płytkami ceramicznymi. - nordesign.tw

Kuchnia skandynawska to kombinacja prostoty i harmonii w użyciu kolorów, faktur oraz wzorów. I choć kojarzy się z bielą i jasnym, brzozowym drewnem, to nie wszystko co ma do zaoferowania. Styl skandynawski ma różne oblicza, od przytulnego, duńskiego hygge po surowy i nowoczesny szwedzki wystrój.

Kuchnia skandynawska

Styl skandynawski we wnętrzach oznacza dbałość o wygodne i funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni, o zachowanie jak największej dawki dziennego światła oraz schludne i estetyczne wyposażenie. Wbrew pozorom, mieszkanie, a co za tym idzie i kuchnia w stylu skandynawskim nie oznacza użycia wszechobecnej bieli i jasnego drewna w kolorze brzozy. Projektanci wnętrz skandynawskich w swoich projektach prezentują estetykę skandynawską w różnych odsłonach: od ciepłych aranżacji, z licznymi elementami drewna i przytulnych dodatków, przez loftowe, z wykorzystaniem betonu i cegły z dodatkiem czerni, po bardziej surowe i nowoczesne z eleganckimi kamieniami, szkłem czy stalą. Jakie więc cechy musi mieć dany wystrój, aby scharakteryzować go jako skandynawski? I najważniejsze, na czym polega fenomen tego stylu?

– Powód, dla którego polubiliśmy styl skandynawski jest bardzo prosty: w Polsce mamy podobne światło, jak w krajach północnych i znacznie mniej słonecznych dni, niż na południu Europy – tłumaczy Architekt Maja Różańska. – Niewielki metraż, jakim dysponują Polacy, idealnie nadaje się do aranżowania w tym stylu, ponieważ bazuje on na barwach, które optycznie powiększają pomieszczenie, a także funkcjonalnych rozwiązaniach, które pozwalają na zachowanie harmonii we wnętrzu. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych łazienek czy kuchni.

Styl skandynawski to jasne kolory, wszystkie odcienie bieli, odcienie szarości, szałwii, beże, przydymiony błękit lub zgaszona zieleń. Ożywić je możemy czarnymi wykończeniami bądź ciekawymi fakturami i kształtami. Projekt kuchni autorstwa architekt Mai Różańskiej. - Fot. Laveo

Kuchnia skandynawska w duńskiej odmianie

Najbardziej rozpowszechnione wyobrażenie o stylu skandynawskim odnosi się do jego duńskiej odmiany. Kuchnia skandynawska w tej konwencji jest nieco romantyczna, przytulna i „swojska”. Obowiązkowym punktem jest zastosowanie jak największej ilości naturalnego drewna, nawet tego w ciemnych odmianach – na blacie kuchennym, stole, krzesłach, szafkach kuchennych, a nawet na ścianach w formie desek. Dopuszcza się stosowanie pastelowych kolorów w odcieniach jasnych zieleni, błękitów, szarości czy beży. Można je przemycić do wnętrza, wybierając lodówkę wolno stojącą w niebieskiej czy miętowej barwie, kolorowe krzesła i lampy nad stołem, pastelowe odcienie płytek ceramicznych nad blatem roboczym czy ręcznie tkane, bawełniane dywaniki.

Aranżacje kuchni skandynawskiej w duńskiej odmianie nie boją się mocniejszych barw, których używa się jako akcentów – ciemna ściana tablicowo-magnetyczna czy czarne, metalowe relingi, baterie kuchenne, okapy, zlewozmywaki uchwyty meblowe lub cegła ceramiczna na ścianie w naturalnym kolorze. Idealnym dopełnieniem kuchni skandynawskiej w tej wersji są rośliny doniczkowe i cięte wprowadzane do wnętrza.  

Kuchnia skandynawska - proste, monochromatyczne płaszczyzny drewna, płyt imitujących kamień oraz biały laminat. Proste, modułowe rozwiązania. - www.instagram.com/scandinavianhomes/

Nowoczesna kuchnia skandynawska po szwedzku

Im dalej na północ tym kuchnia skandynawska i pozostałe pomieszczenia stają się bardziej surowe, kojarzone z minimalizmem. Długie zimy i mało światła słonecznego wpływają na wybór kolorów i materiałów stosowanych przez mieszkańców dalekiej, północnej Europy. Gustują oni w dużych płaszczyznach jasnych kolorów, bazujących głównie na bieli, ale także z odrobiną błękitów, szarości czy beży. Wnętrza aranżuje się używając jednego, dominującego koloru, z nielicznymi dodatkami w barwnych odmianach, a także z zastosowaniem czerni. Unika się tu przesłaniania okien zasłonami, które niepotrzebnie pochłaniałyby cenne światło dzienne.

Nowoczesna kuchnia skandynawska po szwedzku wyróżnia się wykorzystaniem surowych, naturalnych materiałów, pozbawionych fikuśnych detali czy ozdób. Proste i czyste linie, ponad wszystko funkcjonalność i zamiłowanie do porządku oraz rozwiązań potęgujących uczucie przestrzeni we wnętrzach. Meble wytwarza się z formowanego drewna, nowoczesnych laminatów w jasnej kolorystyce, z dodatkiem szkła, kamieni, tworzyw sztucznych, metali, a także stali czy aluminium.

Nowoczesna kuchnia w stylu skandynawskim z charakterem. Dynamiczne wnętrze osiągnięto dzięki zastosowaniu na ścianie błyszczącej powierzchni czarnych płytek ułożonych w jodełkę. Na podłodze geometryczne, czarno-białe kafle wyznaczają strefę gotowania. - Fot. Laveo

Nowoczesna kuchnia skandynawska fińska

Fińska kuchnia skandynawska jest równie nowoczesna i unika zbędnych dekoracji, jak kuchnia szwedzka. Różni się jednak od pozostałych odmian stylu skandynawskiego zastosowaniem kontrastujących ze sobą kolorów bieli i czerni, a także grafitu lub ciemnego brązu. Charakteryzuje się bardzo nowoczesnym, geometrycznym designem z zamiłowaniem do graficznych, ale także czerpiących z inspiracji naturą ornamentów i wzorów.

Nowoczesne laminaty meblowe w delikatnej biało-szarej kolorystyce pasują do stylu skandynawskiego. - Fot. Shutterstock

Kuchnia skandynawska - meble

Różnorodność elementów stylu skandynawskiego pozwala wybrać każdemu miłośnikowi północnej estetyki preferowaną odmianę. Na szczęście jego niezwykła popularność w Polsce została zauważona przez producentów mebli i wyposażenia wnętrz.

Kuchnia skandynawska w bloku lub nieduża kuchnia skandynawska z wyspą czy też mały aneks kuchenny w nowoczesnym apartamencie urządzony w skandynawskiej stylistyce bazującej na prostocie, oszczędnej formie, funkcjonalności i zamiłowaniu do światła to dzisiaj żaden problem. Wiele sklepów stacjonarnych, dużych sieciowych i małych rzemieślniczych zakładów oferuje meble w stylu skandynawskim.

Meble modułowe w skandynawskim klimacie do kupienia w dużych sklepach z wyposażeniem wnętrz takich, jak Ikea, Castorama czy Leroy Merlin są zaprojektowane z myślą o niewielkich mieszkaniach w blokach i pozwalają dopasować się do często skomplikowanej przestrzeni mieszkań.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?

Skomentuj:

Kuchnia skandynawska – o stylu, kolorystyce, aranżowaniu przestrzeni

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej