Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kuchnia z wyspą: jak ją urządzić? O czym warto pamiętać?

Redakcja/Edyta Jabłońska
Kuchnia z wyspą - Fot. Shutterstock

Kuchnia z wyspą to marzenie wielu osób, nie tylko planujących budowę lub remont domu. Gdy zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy się zastanowić, czy aby nie warto fragmentu wyspy przeznaczyć na miejsce do spożywania posiłków. Zajmie to o wiele mniej miejsca niż osobny stół, a będzie nie mniej funkcjonalne. Kuchnia z wyspą może zawierać barek lub blat obniżony do wysokości tradycyjnego stołu. Na odpowiednio dużej wyspie warto dodatkowo zainstalować zlewozmywak, płytę grzejną lub piekarnik, natomiast dół wyposażyć w pojemne szafki.

Nowoczesna kuchnia z wyspą: jadalnia na wyspie

Dobrze urządzona „jadalnia” na wyspie kuchennej będzie nie tylko miejscem na szybki posiłek, ale również wygodną przestrzenią na dłuższy obiad czy kolację z przyjaciółmi.

Nowoczesna kuchnia z wyspą: za barem

Wyspa lub półwysep kuchenny pełni zazwyczaj funkcję dodatkowego blatu roboczego, dlatego musi mieć odpowiednią wysokość – pomiędzy 85 a 90 cm. To zdecydowanie wyżej niż blat stołu, dlatego konieczne jest wyposażenie tego miejsca w stołki barowe, czyli hokery. Warto też zadbać o wygodną pozycję, dlatego w miejscu siedzenia blat powinien wystawać ponad zabudowę – konieczne jest miejsce na schowanie nóg podczas siedzenia. Natomiast za plecami siedzących osób należy pozostawić ok. 70 cm na odsunięcie stołka i swobodne wstanie. Również fragment blatu przeznaczony na część jadalnianą musi mieć odpowiednie wymiary – dla jednej osoby jest to przestrzeń mierząca 60 cm szerokości i 40 cm głębokości. Wartości te należy pomnożyć przez ilość miejsc, które chcesz stworzyć przy wyspie.

Nowoczesna kuchnia z wyspą na niższym poziomie. Część z nas nie lubi siedzieć na wysokich stołkach, mogą być też niebezpieczne dla małych dzieci. W tej sytuacji fragment wyspy, która ma być przeznaczona na spożywanie posiłku obniż do wysokości stołu (ok. 75 cm). Teraz wystarczy dostawić standardowe krzesła, na których wygodnie usiądzie cała rodzina. Tak urządzoną kuchenną jadalnie warto wyposażyć w oświetlenie, powieś więc nad blatem lampę.

Nowoczesna kuchnia z wyspą dobrze wyposażoną

W dużym wnętrzu, w którym nie ogranicza cię przestrzeń, warto dodatkowo wyposażyć wyspę w sprzęt AGD, zlewozmywak i miejsce do przechowywania. Wówczas do wymiarów blatu na wyspie musisz dodać rozmiar sprzętu i wolnej przestrzeni wokół niego. Przykładowo płyta grzejna na cztery palniki ma ok. 60 cm szerokość i 50 cm głębokości. Po obu jej bokach warto zostawić min. 40 cm przestrzeni na odstawienie naczyń. Jeszcze większy jest zlewozmywak, dwukomorowy model ma ok. 80 cm. Oczywiście można zdecydować się na mniejsze egzemplarze, np. dwupalnikową płytę i zlewozmywak jednokomorowy.

Wyposażenie wyspy w dodatkowy sprzęt wiąże się też z doprowadzeniem odpowiednich mediów. Montaż płyty ceramicznej i indukcyjnej oraz elektrycznego piekarnika jest najprostszy, bo musimy doprowadzić jedynie prąd (w przypadku płyty może się to również wiązać z instalacją przewodu wentylacyjnego na suficie, do którego podłączysz okap). Jeśli wyspa ma być wyposażona w zlewozmywak, doprowadzić należy wodę i kanalizację. Najtrudniej na wyspie zainstalować płytę gazową, ponieważ przepisy zabraniają zabudowywania instalacji gazowej.

Zobacz także: Kuchnia na wyspie >>

Kuchnia z wyspą: materiał na blat

Estetyka i trwałość takiej zabudowy w dużej mierze zależy od materiałów, z których jest zrobiona. Zazwyczaj kuchnia z wyspą oznacza jednakowe wykończenie samej wyspy oraz pozostałych mebli kuchennych. Jednak tu najważniejszy jest blat. Z czego go zrobić?

Zobacz także: 5 porad, jak uniknąć częstych błędów przy projektowaniu kuchni  >> 

Kuchnia z wyspą otwarta na salon

Kiedy planujemy aranżacje pomieszczeń, które mają być ze sobą połączone, musimy wziąć pod uwagę, że nadmiar kolorów i materiałów wykończeniowych przyniesie niekorzystny efekt wizualny. Wnętrza będą sprawiały wrażenie chaotycznych i nieuporządkowanych, co sprawi, że przebywanie w nich będzie męczące. Kuchnia z wyspą otwarta na salon powinna zawierać elementy nawiązujące do stylu i kolorystyki strefy wypoczynkowej. I odwrotnie - w salonie też powinny się znaleźć detale i kolory, które w pewien sposób będą przedłużeniem aranżacji kuchni. Bez względu na to, czy dysponujemy dużym mieszkaniem, czy skromnym metrażem, najlepiej będzie ograniczyć paletę barw do 3-4, podobnie w przypadku materiałów wykończeniowych. Jeśli kuchnia z wyspą otwarta na salon będzie spójna pod względem stylistycznym z częścią wypoczynkową, całość będzie wyglądała czysto i elegancko, sprawimy też przy okazji, że wnętrze będzie wyglądało na większe.

Zobacz także: Otwarta kuchnia. Wybór czy przykra konieczność? >>

Mała kuchnia z wyspą i salonem

Niewielki metraż niestety najczęściej wyklucza zastosowanie wyspy. Mała kuchnia z wyspą i salonem nie może być aranżowana na siłę - wnętrze nie będzie funkcjonalne, dodatkowo sprawimy też, że zrobi się ciasno i mało przyjemnie. W zależności od tego, jaki kształt ma pomieszczenie, oraz jak rysuje się układ mebli i sprzętów, może okazać się za to możliwe wprowadzenie półwyspu, czyli przedłużenia zabudowy meblowej, albo - jak nazywa to rozwiązanie wiele osób - wyspy przyłączonej do mebli kuchennych. Pamiętajmy, że nawet mała kuchnia z wyspą i salonem może być piękna - wystarczy zaaranżować ją w jasnych kolorach, z dodatkiem elementów z drewna w ciepłym odcieniu. Sprawdzą się rozwiązania wielofunkcyjne, które pomogą zaoszczędzić miejsce. Warto dobrze doświetlić blat roboczy na całej długości za pomocą wielu punktów świetlnych lub oświetlenia liniowego - ten prosty zabieg sprawi, że mała kuchnia z wyspą będzie się wydawała większa.

Zobacz także: Mała kuchnia w bloku >>

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Kuchnia w kamperze
Szary zlewozmywak: z inspiracji naturalnym łupkiem
Jakie meble kuchenne wybrać?

Skomentuj:

Kuchnia z wyspą: jak ją urządzić? O czym warto pamiętać?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej