Kuchnia na wyspie
Może być wygodnym miejscem do przygotowywania, gotowania i spożywania posiłków, a nawet zmywania naczyń – wyspa kuchenna to przydatne i ładne rozwiązanie do otwartej na salon kuchni.
Wyspa kuchenna najlepiej sprawdza się w roli granicy między strefą kuchenną a wypoczynkową. Ładnie zaprojektowana może stanowić prawdziwą ozdobę przestrzeni dziennej, a z pewnością będzie funkcjonalnym meblem, który dopełni tradycyjną zabudowę.
Gdzie umieścić wyspę kuchenną?
W kuchniach otwartych wyspę zazwyczaj stawia się na granicy lub tuż przy granicy dwóch pomieszczeń. We wnętrzach zamkniętych również możemy zdecydować się na taką zabudowę, pod warunkiem że pomieszczenie jest odpowiedniej wielkości. Wówczas staje ona zazwyczaj na środku kuchni. Przy projektowaniu pamiętajmy o pozostawieniu wystarczająco dużej, minimum 120 cm, wolnej przestrzeni wokół zabudowy na swobodną komunikację. Jeśli zabudowa wyposażona jest w miejsce do spożywania posiłków, warto pozostawić nieco więcej miejsca, ok. 140 cm, wówczas nawet gdy przy wyspie ktoś usiądzie, będzie można swobodnie przejść mu za plecami.
Jakie wymiary powinna mieć wygodna zabudowa?
Wszystko zależy od wielkości kuchni oraz wyposażenia zabudowy. Najmniejsza, funkcjonalna wyspa powinna mieć minimum 60-80 x 60 cm. Takiej wielkości wyspę możemy wyposażyć jedynie w blat roboczy i szafki lub półki pod nim. Gdy przy wyspie chcielibyśmy jeść posiłki, dla każdej osoby zaplanujmy prostokąt o wielkości 60 x 40 cm. Pamiętajmy również, by w tym miejscu pod blatem była wolna przestrzeń na nogi. Większą zabudowę musimy zaplanować, gdy ma ona mieć płytę grzejną lub zlewozmywak, wówczas (w obu przypadkach) minimalna wielkość to 120 x 60 cm. Tak duża powierzchnia umożliwi wygodną pracę – miejsce na obróbkę składników oraz odstawienie garnków po ugotowaniu posiłku. Jeszcze większą wyspę zaplanujmy, gdy chcemy ją wyposażyć zarówno w zlewozmywak, jak i płytę grzejną. Projektując ją, zachowajmy ogólne zasady, które obowiązują przy urządzaniu kuchni. Z obu stron urządzeń pozostawmy blat o szerokości nie mniejszej niż 40 cm, a pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzejną aż 60 cm. Tak zaprojektowana wyspa będzie wygodna i funkcjonalna.
W jakie media wyposażyć wyspę kuchenną?
Gdy na wyspie jest jedynie blat roboczy wystarczy, że zamontujemy w niej gniazdko z prądem, a nad nią powiesimy lampę. Zabudowa z elektryczną płytą grzejną oprócz prądu powinna być wyposażona w pochłaniacz powietrza lub wyciąg. Ten ostatni wymaga przewodu wentylacyjnego. Łatwo go zainstalować na suficie i ukryć w zabudowie lub po prostu pozostawić na widoku, co kuchni urządzonej w stylu industrialnym doda uroku. Zdecydowanie mniej urokliwa będzie instalacja gazowa, której nie możemy (ze względu na przepisy bezpieczeństwa) zabudować, dlatego rzadko na wyspie kuchennej instaluje się płytę gazową. Odrobinę mniej kłopotliwa jest instalacja wodno-kanalizacyjna, którą musimy doprowadzić do zabudowy, gdy znajduje się w niej zlewozmywak lub zmywarka. Wodociąg można ukryć niemal w każdej podłodze, niestety kanalizacja wymaga odpowiedniego – 2-3 procentowego – spadku. Nie w każdej kuchni da się to osiągnąć, chyba że umieścimy wyspę na podeście.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Funkcjonalna kuchnia: 10 kroków do aranżacji idealnej
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Kuchnia na wymiar czy gotowe rozwiązanie?
Wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty
Jak rozplanować kuchnię? Nawet najmniejsza kuchnia może być wygodna!
Gruzińska kuchnia - czas na Lula Kebab
Gruzińska kuchnia z Weber
Kuchnie świata według Webera - Bakłażan nadziewany słoniną i czosnkiem