Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Łąka kwietna wieloletnia

Marcin Dąbrowki, lakikwietne.pl
Łąka kwietna wieloletnia - Fot. Łąki kwietne

Łąka kwietna wieloletnia? Chociaż wieloletnie kwiaty polne na łące kwietnej nie dają takiego samego efektu wizualnego jak rośliny jednoroczne, utrzymują się dłużej niż rośliny jednoroczne przy mniejszym nakładzie pielęgnacji.

Łąka kwietna wieloletnia - kiedy siać? 

To jest mieszanka składająca się w 70% z kwiatów i w 30% z traw (skład poniżej), którą można wysiewać w zasadzie przez cały sezon wegetacyjny, najlepiej III-V, IX-XI. Ważne jest, żeby po wysiewie było wilgotno, żeby młode siewki miały dobre warunki do wzrostu. Kiedy łąka podrośnie, rośliny będą już odporne na brak opadów.

Łąka kwietna wieloletnia niska - nasiona

Kwiaty 70%:

Trawy 30%:

Można kupić>>>

https://sklep.lakikwietne.pl/na-suche-tereny-niska.html#waga=100%20g

Łąka kwietna wieloletnia miododajne

Kwiaty wieloletnie są doskonałym wyborem przy większych obszarach łąk, zwłaszcza, że również przyciągają i wspierają
motyle, pszczoły i inne zapylacze.

Łąka kwietna - uśmiech natury>>>

Łąka kwietna wieloletnia - uprawa pierwszy rok

Rośliny wieloletnie mogą się rosnąć powoli i jest mało prawdopodobne, aby zakwitły już w pierwszym roku. Łąkę można ściąć po obumarciu kwiatów jesienią, ale zalecamy pozostawienie go w spokoju tak długo, jak to możliwe. Najlepiej jeśli nic nie będziemy robili do lutego / marca (do pierwszego wiosennego wzrostu). Jeśli pozostawimy teren nietknięty martwe kwiaty i łodygi zapewnią
zróżnicowane środowisko, które będzie idealnym schronieniem dla dzikich zwierząt w miesiącach zimowych. W szczególności zapewni siedlisko motylom, takim jak rusałka admirał czy szlaczkoń, które pozostają w poczwarkach w miesiącach zimowych. Przytnij łąkę do wysokości 10 cm za pomocą kosy, podkaszarki lub kosiarki, pozostawiając ścięty materiał na około tydzień. Pozwoli im to wyschnąć i wyrzucić nasiona z powrotem do gleby.

Łąka kwietna jednoroczna>>>

Łąka kwietna wieloletnia - upraw drugi rok

Po dwunastu miesiącach darń powinna już być dobrze ugruntowana i wymagać niewielkiej pielęgnacji. Następnie postępuj zgodnie z tym samym rocznym schematem cięcia (wiosną lub jesienią, w zależności od własnych preferencji). Z biegiem czasu niektóre gatunki w mieszance mogą stać się bardziej dominujące ze względu na czynniki środowiskowe i dobór naturalny. Aby wspierać
różnorodność, zmniejsz liczbę dominujących roślin, aby przywrócić równowagę. 

Trawnik pełen kwiatów>>>

Łąka kwietna - rośliny

Łąka kwietna wieloletnia na suche stanowiska

Mieszanka rodzimych niskich gatunków wyjątkowo odpornych na suszę i trudne warunki do wykorzystania na ubogich w próchnicę terenach z dużym udziałem piasku, żwiru lub tłucznia. Dobrze sprawdzi się jako mieszanka do obsiewania przejazdów, miejsc parkingowych i skarp wzmocnionych geokratą. Można ją wykorzystać również do obsiewania okolic rond i wysepek drogowych. Mieszanka z powodzeniem sprawdzi się także jako mieszanka do obsiewania ekstensywnych zielonych dachów i farm fotowoltaicznych.

Dlaczego warto wysiewać łąkę kwietną jesienią?

Patrząc z perspektywy całego roku spośród wszystkich wysianych nasion najwięcej wykiełkuje ich właśnie jesienią. Niska temperatura, odpowiednia wilgotność gleby dają sygnał nasionom, że zbliża się czas kiełkowania. Dla wielu gatunków ten sygnał jest jedynym pozwalającym na przetrwanie czy wręcz warunkującym kiełkowanie. Planując wysiew teraz możemy się spodziewać, że przetrwa więcej roślin. Siew jesienny, czy nawet siew pod grudę (czyli na przełomie jesieni i zimy), ma bardzo wiele zalet. Jest nie tylko najbliższy terminu rozmnażania roślin w naturze, ale pogoda jesienią po prostu sprzyja wegetacji. Nadal jest wystarczająco ciepło, by nasiona, które nie potrzebują stratyfikacji* wykiełkowały, a teren się zazielenił.
Jesień, zima i wiosna zazwyczaj obfitują w sporą ilość opadów atmosferycznych. To wszystko pozwalają zachować dobrą wilgotność gleby, a w konsekwencji siewki do wiosny otrzymają dobre warunki do wzrostu i wykształcenia silnych korzeni. Szybciej także pojawią się kwiaty.
Większość nasion roślin łąkowych zaczyna kiełkować w temperaturach powyżej 10°C. Kiedy wysiewamy łąki jesienią, dajemy im szansę na wstępny rozwój (zawiążą wtedy rozety liściowe i wytworzą korzenie), dzięki czemu szybciej będą rosły na wiosnę.

Wieloletnia łąka kwietna - Fot. Łąka kwietna
Wieloletnia łąka kwietna - Fot. Łąka kwietna
Wieloletnia łąka kwietna - Fot. Łąka kwietna
Wieloletnia łąka kwietna - Fot. Łąka kwietna

Jak zwiększyć swoje szanse powodzenia na swoje własne pożyteczne piękno?

Zaplanuj termin wysiewu. Najlepszym okresem jesiennym dla wysiewu łąk wieloletnich jest czas od września a listopada. 
Przygotuj glebę. Podłoże należy przygotować standardowo jak pod wysiew każdej łąki. Wykonujemy uprawę, potem wyrównujemy teren i pozwalamy mu przez jakiś czas osiąść. Najlepiej przygotować teren mniej więcej miesiąc przed wysiewem nasion. To da nam również możliwość wykonania ponownej uprawy – płytkiej, kiedy pojawią się siewki chwastów.
Wybierz odpowiednią mieszankę. To ważne, aby do siewu jesiennego wybrać odpowiednią mieszankę nasion. Najlepiej skonsultować się z ekspertami i zadbać o to, aby obfitowała w rodzime gatunki zarówno roślin jednorocznych jak i wieloletnich.
Mieszanka ta z założenia da łąkę wieloletnią. To znaczy, że jej skład botaniczny będzie się zmieniał z sezonu na sezon, w składzie będą tylko rośliny charakterystyczne dla rodzimych łąk. Rośliny pochodzące z innych stref klimatycznych takie jak np.: maczek kalifornijski czy len czerwony, których nasiona znajdują się w mieszankach jednorocznych, nie przetrwają okresu zimy w Polsce, więc nie warto korzystać z nich w założeniach jesiennych.
Czekamy do wiosny, żeby cieszyć się swoją wieloletnią łąką kwietną.
* proces przysposabiania nasion do kiełkowania, polegający na usunięciu spoczynku. Dokonuje się tego poprzez umieszczenie
nasion w wilgotnym podłożu o niskiej temperaturze lub podłożu o temperaturze sprzyjającej kiełkowaniu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jak dbać o trawnik na początku jesieni?
Biodegradowalna trawa z rolki od CBRTP już w sprzedaży - to pierwszy taki wynalazek na świecie
Nawożenie trawnika - wszystko co musisz na ten temat wiedzieć!

Skomentuj:

Łąka kwietna wieloletnia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej