Jak zrobić łóżko z palet?
Drewniane palety budowlane to materiał z odzysku. W czasach, gdy dbamy o środowisko, przygotowanie łóżka z palet jest w duchu less waste. Poznaj pomysł na samodzielne wykonanie takiego mebla - może się okaże, że takie łóżko dwuosobowe będzie idealne do twojej sypialni.
Łóżko z palet - i inne projekty DIY
Pojęcia less waste i zero waste są coraz popularniejsze. Zainteresowali się nimi już nie tylko znani disagnerzy, ale i ludzie, którzy dostrzegli szansę na tańsze, zdrowsze i modne przedmioty.
Dawanie życia starym produktom jest teraz bardzo modne. Tworzenie użytecznych przedmiotów z rzeczy starych i niepotrzebnych to sposób na życie dla proekologicznych młodych ludzi. Najlepszy przykład to eleganckie i nowoczesne meble z palet. Tworząc własne projekty, tworzymy niepowtarzalne dekoracje wnętrz. Jednocześnie chronimy środowisko.
Łóżko z europalet - projekt DIY do sypialni
Paleta to podniesiona platforma, przeznaczona do przenoszenia i składowania towarów. Palety są z drewna i mają standardowe wymiary: 100 x 120 cm oraz 80 x 120 cm. Łatwo jest więc zaprojektować łóżko z palet dla dziecka, łóżko z palet młodzieżowe lub do małżeńskiej sypialni.
Projektując łóżko z palet, bierzemy głównie pod uwagę, kto będzie na nim spać. Rynek dostosowuje się do konsumenta, do wyboru mamy materace w różnych rozmiarach. Wystarczy zdecydować się, jaki potrzebujemy i można brać się do pracy.
Łóżko z palet w pokoju dziecięcym. Jeśli zdecydujemy się na łóżko dla dziecka i materac 80 x 200 cm, potrzebujemy pięciu palet o wymiarach 80 x 120 cm.
Wymarzone łóżko może być z zagłówkiem lub bez. Zagłówek z palet można zastąpić panelem tapicerowanym.
Palety są dostępne w różnych miejscach. Można je kupić za nieduże pieniądze w sklepach budowlanych, poprosić o nie w sklepach, gdzie na nich jest dostarczany towar lub po prostu znaleźć na śmietniku.
Montaż – co będzie potrzebne do stworzenia łóżka z palet?
Gdy zabieramy się samodzielnie za wykonanie łóżka, potrzebujemy wkrętarki, wkrętów do drewna, metalowych płaskowników, metalowych blaszek kątowych, wiertarki z wymiennymi kołami ściernymi lub innego sprzętu niezbędnego do szlifowania, np. szlifierki oscylacyjnej, mimośrodowej lub pasmowej, do których trzeba dokupić duży zapas papieru ściernego.
Ponieważ podczas szlifowania drewna powstaje sporo pyłu, przydadzą się też okulary ochronne i maska przeciwpyłowa.
Aby zabezpieczyć drewno i uzyskać efekt dekoracyjny, potrzebny jest impregnat do drewna, opcjonalnie bejca lub olej, a jeśli chcemy uzyskać kolor inny niż naturalny – farbę kryjącą. W sklepach jest bardzo duży wybór preparatów do drewna, najlepiej więc gdy na miejscu sprzedawca dobierze nam odpowiedni. Będą też potrzebne narzędzia do ich nakładania, tj. pędzle, wałki, kuweta na farbę oraz szczotka z grubym, sztywnym włosiem, a także folia malarska.
Własne łóżko z palet - szlifowanie drewna
Przed rozpoczęciem prac paletę należy wyczyścić szczotką z wszelkich zabrudzeń. Następnie przystępuje się do szlifowania. Najlepiej zacząć od niskiej granulacji papieru ściernego, np. 60 lub 80. Paletę można po tym przetrzeć mokrą ściereczką i szlifować papierem o granulacji 100-120, stopniowo zwiększając do 240. Po zakończeniu szlifowania, drewno ponownie przeciera się mokrą ściereczką.
Łóżko z palet - sposób połączenia palet
Wykonanie łóżka z palet zaczyna się od zbudowania konstrukcji. Ponieważ pojedyncze łóżko ma szerokość jednej palety, drugą warstwę układa się w z wyż. Boki łączy się metalowymi płaskownikami wkręcając metalowe wkręty.
Do takich prac dobrze jest zaopatrzyć się w akumulatorową wkrętarkę lub elektryczną . Jeżeli w domu nie dysponujemy narzędziami i musimy kupić sprzęt, dobrze jest zaopatrzyć się w wiertarkę, która ma również funkcję wkrętarki.
Ponieważ łącząc palety 80 x 120 cm i kupując materac 80 x 200 cm, zostaje nam jeszcze 40 cm wolnej przestrzeni, można zamontować zagłówek z palet. Łączy się go blaszanymi kątownikami.
Od budowy łóżka z palet po jego wykończenie
Łóżko z palet pomalowane. Gdy łóżko jest już wyszlifowane i skręcone, można przystąpić do malowania i wykańczania. Jeżeli drewno ma mieć naturalny wygląd, można tylko pociągnąć impregnatem, bejcą lub olejem do drewna. Chcąc uzyskać efekt całkowitego krycia, należy wybrać warstwę gruntującą do drewna (zapewnia mniejsze zużycie farby kryjącej), a po jej wyschnięciu położyć farbę akrylową.
Łóżko z palet z szufladami. W prosty sposób można dołączyć szuflady. Często można znaleźć odpowiednie na śmietnikach lub tam gdzie są wystawiane duże gabaryty. Szuflady wystarczy umyć, pomalować i dołożyć kółka, które znajdziemy w sklepach budowlanych.
Łóżko z palet podświetlane. Wisienką na torcie ą listwy LED-owe, którymi można udekorować łóżko.
Dlaczego warto samodzielnie wykonać łóżko z palet? Zalety łóżka z palet:
- Aby zrobić łóżko z palet, nie potrzeba specjalnych umiejętności czy doświadczenia,
- W razie potrzeby można wykonać nawet rozkładane łóżko z palet,
- Zawsze mamy możliwość dopasowania łóżka z palet do rozmiarów pomieszczenia, a kolorem do aranżacji wnętrza - pozostaje wybór odpowiedniego materaca,
- Ile kosztuje łóżko z palet? O wiele mniej niż gotowe łóżka dostępne w sklepach meblowych.
Zobacz także:
- Łóżko sypialniane. Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka do sypialni?
- Łóżko do przechowywania
- Zagłówek do łóżka: tapicerowany, drewniany, symboliczny. Jak samemu zrobić zagłówek?
- Zrób to sam: łóżko za grosze
- Łóżko do sypialni: drewniane, metalowe czy tapicerowane?
- Łóżko chowane w szafie. Sposób na mały metraż
Tanie łóżko. Projekt łóżka do sypialni
tekst i wykonanie: Asia Real-Studzińska, Beata Kwiatkowska/Studio Loko
Gdy nie możemy sobie pozwolić na kupienie łóżka, zainwestujmy chociaż w materac, który zapewni nam zdrowy sen. Stelaż i estetyczny zagłówek dowolnej wielkości łatwo zrobimy sami.
Palety drewniane ustawione obok siebie mogą zastąpić stelaż łóżka; są na tyle ciężkie, że nawet nie trzeba ich łączyć. Należy natomiast usunąć gwoździe i starannie wygładzić powierzchnię. Warto je też pomalować bądź polakierować.
Tanie łóżko - KROK 1.
Na środku płyty OSB dociętej do potrzebnych wymiarów układamy odpowiedniej wielkości gąbkę, a na niej warstwę watoliny, zawijając jej brzegi pod gąbkę.
Tanie łóżko - KROK 2.
Dobraną do stylu wnętrza tkaninę docinamy do wielkości gąbki, dodając z każdej strony ok. 9 cm. Rozkładamy ją równo na gąbce i mocujemy do płyty zszywaczem tapicerskim (mniej więcej co 10 cm).
Łóżko do sypialni - KROK 3.
Zagłówek po obu stronach gąbki obijamy polakierowanymi deskami, stosując gwoździe o dużych ozdobnych łebkach. Można też użyć np. sklejki zabejcowanej na wybrany kolor i polakierowanej.
Łóżko do sypialni - KROK 4.
Krawędzie zagłówka (górną i boczne) maskujemy listwami - można je np. przybić gwoździami. Konstrukcję wystarczy ustawić przy ścianie; dosunięte do zagłówka ciężkie palety skutecznie go unieruchomią.
Skomentuj:
Jak zrobić łóżko z palet?