Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zagłówek do łóżka: tapicerowany, drewniany, symboliczny. Jak samemu zrobić zagłówek?

Monika Grabowska/MŚ

Zagłówek do łóżka to piękna i funkcjonalna ozdoba wnętrza. Nie tylko dekoruje - może być też miękkim, komfortowym oparciem. Zagłówek do łóżka kupimy gotowy w sklepach, ale możemy też zlecić jego wykonanie wg własnego pomysłu - lub też zrobić go samodzielnie. Zobacz, jak zagłówek do łóżka wzbogaca aranżację wnętrza - i zainspiruj się!

zagłówek do łóżka
Zagłówek do łóżka
Autor: Photographee.eu/Shutterstock

Zagłówek do łóżka - dekoracja wnętrza

Zagłówek do łóżka pełni funkcje estetyczne i praktyczne. Może być głównym, najciekawszym punktem w sypialni. Wykonany z miękkich materiałów uprzyjemni wieczorną lekturę. W polskich sypialniach rzadko spotyka się pomysłowe, nieszablonowe zagłówki. Najczęściej decydujemy się na proste, klasyczne formy - a warto poświęcić nieco więcej uwagi na ten element sypialni. Można nawet pomyśleć o samodzielnym wykonaniu zagłówka do łóżka - od podstaw lub z wykorzystaniem gotowych elementów, dostępnych na przykład w marketach remontowo-budowlanych.
 
Zagłówek do łóżka - metalowy. Metalowe zagłówki wciąż są modne. Można stworzyć swój indywidualny projekt i zrealizować go w zakładzie kowalstwa artystycznego. Minusem zagłówka z metalu jest to, że jest zimny w dotyku i niezbyt wygodny, ale nie musi to stanowić problemu - wystarczy kilka dużych poduszek. Gięte, metalowe elementy dają za to wyjątkowy efekt dekoracyjny, który doskonale uzupełni wnętrze urządzone w stylu romantycznym, rustykalnym, a nawet industrialnym. Zagłówek do łóżka - lub całe łóżko - wykonane z metalu możemy samodzielnie przemalować, kiedy dotychczasowy kolor się nam znudzi.
 
Zagłówek do łóżka z drewna. Zagłówek może być wykonany z drewna. W nowoczesnej sypialni idealna będzie prosta forma. Do tradycyjnych wnętrz można skusić się na bogato rzeźbione, drewniane zagłówki. Prawdziwe perełki znajdziemy na pchlich targach i w sklepach z używanymi meblami.
 
Zagłówek do łóżka - półka. Zagłówek może jednocześnie pełnić inną funkcję, np. półki, na której postawimy książki, lampkę nocną czy przedmioty dekoracyjne. Takie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę szczególnie wtedy, kiedy z powodu braku miejsca nie możemy postawić przy łóżku szafek nocnych. Jeżeli łóżko stoi na środku pokoju, zagłówek może wyznaczać strefę nocną sypialni, zasłaniać, tworzyć przytulny kąt.

Zobacz także:

Zagłówek tapicerowany

Ciekawym - i niezwykle komfortowym - rozwiązaniem jest zagłówek tapicerowany. Nie tylko ładnie wygląda, ale również nadaje wnętrzu tak potrzebnej w sypialni przytulności, ponadto poprawia komfort użytkowania łóżka. Miękkie oparcie przydaje się najbardziej, gdy lubimy czytać przed snem - szczególnie, jeśli jest profilowany. Płaski będzie nie mniej komfortowy, jeśli podłożymy sobie pod plecy poduszki. Zagłówek tapicerowany stworzymy samodzielnie - wykorzystując dostępne już w wielu sklepach panele tapicerowane. Inna opcja to poduszki na ścianie. Nad łóżkiem wieszamy drążek, a na drążku poduchy na szelkach.

Zobacz także:

Zagłówek na ścianę sypialni

Zagłówek na ścianę może być wykonany nawet z mozaiki, która zarezerwowana jest do łazienek, a może wyglądać pięknie również w sypialni. Minusem takiego rozwiązania jest to, że taki zagłówek będzie chłodny w dotyku. Z drugiej strony, mnogość dostępnych na rynku wzorów i kolorów mozaiki umożliwia stworzenie jedynej w swoim rodzaju dekoracji ściennej, która będzie prawdziwą ozdobą wnętrza.

Zagłówek na ścianę - na przykład tapicerowany - to dobra opcja, kiedy mamy łóżko pozbawione zagłówka. Wystarczy zamocować na ścianie kupiony - lub wykonany samodzielnie - zagłówek, a następnie przysunąć łóżko. Elementy stworzą harmonijną całość, w wielu przypadkach będą też zajmowały mniej miejsca niż łóżko wyposażone w zagłówek przez producenta. Inny, ale nie mniej ciekawy efekt, uzyskamy po umieszczeniu na ścianie płyty meblowej, dekoracyjnych paneli lub lameli, które od kilku sezonów są bardzo popularne.

Symboliczny zagłówek do łóżka. Zagłówek może zostać wyznaczony przez.. naklejki ścienne. Można też poszukać twórczych rozwiązań, jak malarstwo iluzjonistyczne, albo fototapeta z grafiką stworzoną na zamówienie lub własnym zdjęciem. Odpowiednio dobrany kształt oraz wzór na ścianie sprawi, że łóżko będzie się prezentowało wytwornie, a wnętrze zyska oryginalną ozdobę. Warto skorzystać ze wspomnianych wcześniej naklejek lub szablonów ściennych, które pozwolą na zaoszczędzenie czasu - i zagwarantują oczekiwany efekt.

Zobacz: Zrób to sam: zagłówek >>

Jak zrobić zagłówek do łóżka?

Aby mieć piękny i komfortowy zagłówek do łóżka, nie musimy go kupować - możemy wykonać go samodzielnie. Jeśli chcemy cieszyć się miękkim oparciem, wystarczy obłożyć płytę MDF dowolnym materiałem. Pomiędzy materiał a płytę dajemy gąbkę tapicerską, którą należy przykleić klejem w spray'u. Tkaninę mocujemy na drugiej strony płyty za pomocą zszywacza tapicerskiego. Podobną metodą możemy wykonać zagłówek do łóżka z pikowaniem, ale będzie to wymagało więcej pracy - zrobienia otworów w gąbce i płycie, a następnie przeciągnięcia cienkiego sznurka z wybranymi guzikami tapicerskimi od zewnętrznej strony.

Jak zrobić zagłówek do łóżka w nieco prostszy sposób? Można wykorzystać wspomniane wcześniej tapicerowane panele ścienne, które znajdziemy w ofercie wielu sklepów. Sami zdecydujemy, jaki wzór ułożymy z nich na ścianie - oraz dopasujemy je pod względem koloru do aranżacji wnętrza. Możemy dowolnie łączyć ze sobą różne barwy, a nawet rozmiary paneli, dzięki czemu uzyskamy bardziej oryginalną kompozycję. Jak zamontować zagłówek do łóżka zrobiony z paneli? Poszczególne elementy możemy po prostu przykleić do ściany - o ile jesteśmy pewni wyboru i nie planujemy zmieniać aranżacji w najbliższym czasie. Inna opcja to zamocowanie paneli na rzepach, umieszczonych na ścianie.

Zobacz: Jaką pościel kupić? Komplety w modnych wzorach i kolorach >>

Zagłówek Castorama

Zagłówek Castorama to ciekawa alternatywa dla klasycznych zagłówków. W tym popularnym sklepie sieciowym z materiałami remontowo-budowlanymi znajdziemy tapicerowane panele ścienne, które możemy wykorzystać, aby stworzyć swój własny zagłówek do łóżka. Oferta obejmuje wiele różnych kształtów - nie tylko kwadraty i prostokąty, ale również romby czy trójkąty, z których ułożymy najbardziej fantazyjne kompozycje. Warto też zwrócić uwagę na mnogość tkanin tapicerskich, jakie zostały wykorzystane przy produkcji tych paneli - paleta kolorów obejmuje delikatne, pastelowe oraz bardziej wyraziste barwy, a także wzory dziecięce i młodzieżowe. Zagłówek Castorama to również bogactwo gotowych, inspirujących aranżacji, a których możemy skorzystać, jeśli brakuje nam pomysłu na zagłówek do łóżka.

Zobacz: Łóżko do sypialni: drewniane, metalowe czy tapicerowane? >>

Zagłówek do łóżka: propozycje stylistów z Salonów Agata

Panele i zagłówki tapicerowane jako sposób na łóżko idealne. Funkcja dekoracyjna zagłówka jest równie znacząca, co użytkowa. Dostępne w Salonach Agata tapicerowane panele pomogą stworzyć prawdziwie designerskie kompozycje, które świetnie dopełnią całe pomieszczenie. Szereg kolorów, kształtów i rozmiarów sprawia, że zagłówek do łóżka można indywidualnie dopasowywać do wnętrz, a także układać z poszczególnych elementów najróżniejsze wzory. To rozwiązanie, które sprawdzi się również w przypadku osób często zmieniających domowy wystrój – wystarczy dokupić panele w innych barwach, dzięki czemu łóżko znów będzie idealnie pasować oraz wpisze się w odświeżone wnętrze. Panele przytwierdzane są na rzepy, a więc ich układ można z łatwością zmienić, bez ryzyka uszkodzenia ściany.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zagłówek do łóżka: tapicerowany, drewniany, symboliczny. Jak samemu zrobić zagłówek?