Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łóżko sypialniane. Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka do sypialni?

Tekst: Edyta Jabłońska

Wygodne łóżko sypialniane i dopasowany materac to podstawa zdrowego snu, a ten gwarantuje nam dobre samopoczucie. Dlatego jest to bardzo ważny element wyposażenia domu, który ma też ogromny wpływ na wygląd i styl sypialni.

łóżko sypialniane
Łóżko Charlotte, tkanina Lincoln 72 Davis, 2607 zł
newelegance.pl

Łóżka do sypialni

Pomimo tego, że spędzamy w nim tylko noce, łóżko to jeden z najważniejszych mebli w domu. Od właściwego wyboru materaca zależy to, jak dobrze się wyśpimy, a sen jest bardzo ważny, to właśnie podczas niego nasze ciało się regeneruje. Przy wyborze łóżka znaczenia ma też jego design – to duży mebel, który zajmuje sporą część sypialni, więc w znacznej mierze decyduje o wyglądzie tego pomieszczenia. Warto więc znaleźć taki model, który wpisze się w estetykę całego wnętrza, doda mu niepowtarzalnego charakteru i urody.

Łóżko sypialniane - praktyczne podejście

Jedne z najczęściej kupowanych łóżek to modele drewniane lub wykonane z płyt meblowych. Ten wybór jest praktyczny – te materiały łatwo utrzymać w czystości i przy właściwej pielęgnacji długo wyglądają jak nowe. Oba materiały mają też tę zaletę, że nadają się do ponownego malowania lub lakierowania, więc w łatwy osób można zmienić lub odświeżyć ich wygląd. Natomiast szeroki wybór i różna stylistyka sprawiają, że wpisują się w wiele trendów urządzania wnętrz, są m.in. idealnym wyborem do sypialni urządzonej w stylu skandynawskim, eko, boho, a niektóre modele świetnie sprawdzą się we wnętrzach industrialnych.

Łóżko sypialniane - wygodne rozwiązanie

Drugim, bardzo modnym w ostatnich sezonach rodzajem łóżek są modele tapicerowane. Charakteryzują się niewątpliwą urodą i wygodą w użytkowaniu. Bogaty wybór tkanin sprawia, że możemy wybrać model dopasowany do kolorystyki sypialni. Wśród mebli tapicerowanych spotkamy zarówno pasujące do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Jedyną ich wadą jest fakt, że nie tak łatwo, jak w przypadku drewna utrzymać je w czystości. W tkaninie łatwiej o rozwój roztoczy, dlatego warto często ją odkurzać i od czasu do czasu prać.

łóżko sypialniane
Łóżko Puric, tkanina i drewno, 167 x 210 cm, od 3190 zł, vox.pl
vox.pl
łóżko sypialniane
Łóżko Astoria, tkanina i metal, 170 x 215 cm, od 8152 zł, comforteo.eu
comforteo.eu

Łóżko sypialniane - materac na zdrowy sen

Bardzo duży wpływ na jakość naszego snu ma materac. Dlatego warto przemyśleć jego wybór. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wysokość – wygodę zapewni model nie niższy niż 20 cm. Drugim aspektem jest jego twardość. Podaje się ją w skali od H1 do H6. Zazwyczaj przyjmuje się, że im lżejsza osoba, o mniejszej posturze, tym materac powinien być bardziej miękki. Jednak to sprawa bardzo indywidualna i zależy w głównej mierze od preferencji, warto więc udać się do sklepu stacjonarnego i osobiście sprawdzić, na którym materacu jest nam najwygodniej. Można też wykonać pewien test, w tym celu należy położyć na wybranym modelu w pozycji na wznak. Jeśli swobodnie można wsunąć i wysunąć rękę pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa to znaczy, że materac jest za twardy, a jeśli w ogóle nie można wsunąć dłoni oznacza to, że jest za miękki. Idealna twardość jest wówczas gdy ręka wsuwamy z lekkim oporem.

Materac do łóżka - elastyczność i rdzeń

Kolejną cechą materaca jest elastyczność – im wyższa tym lepszy komfort odczujemy podczas snu, ponieważ jest ona odpowiedzialna za dopasowanie się materaca na kształtu ciała. Wyróżnia się dwa rodzaje elastyczności – powierzchniową i punktową. Pierwsza oznacza, że cała powierzchnia materaca reaguje na ułożenie ciała, druga sprawia, że materac ugina się tylko w miejscu, gdzie leżymy. Przyjmuje się, że wygodniejsze są materace z elastycznością punktową, zwłaszcza gdy na jednym modelu śpią dwie osoby (pod ciężarem jednej osoby nie odkształca się powierzchnia w miejscu, gdzie śpi druga). Producenci proponują też modele o różnym typie rdzenia – piankowe, sprężynowe lub hybrydowe. Każdy z nich ma inne właściwości i zwolenników, dlatego i tutaj warto wypróbować różne typy materacy

łóżko sypialniane
Łóżko sypialniane
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Łóżko sypialniane. Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka do sypialni?