Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Nowoczesna membrana dachowa - jaką wybrać?

redakcyjny
Membrana dachowa - Fot. Wienerberger

Prawidłowa konstrukcja dachu wpływa na wiele innych czynników ważnych dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania budynku. Nieprawidłowości mogą powodować między innymi powstawanie tzw. mostków termicznych. Może dochodzić także do zawilgocenia konstrukcji i jej uszkodzenia. Odpowiednio dobrane poszycie zwiększa ochronę dachu przed niekorzystnymi czynnikami. Polecanym produktem są m.in. membrany wielowarstwowe. Czym one właściwie są i dlaczego warto z nich korzystać?

Główną funkcją dachu jest ochrona domu przed opadami atmosferycznymi. Pomaga w tym warstwa hydroizolacyjna. Zapobiega szkodliwemu wpływowi wilgoci na materiały budowlane i dach jako całość. Rozwiązaniem jest membrana dachowa. Montaż jest tu stosunkowo prosty, a sama membrana ma wiele zalet.

Membrana dachowa – co to takiego?

Nowoczesne membrany dachowe to produkty stosowane jako zamiennik sztywnego deskowania na dachu. Tego rodzaju poszycie składa się z kilku warstw – dwóch włókniny polipropylenowej oraz znajdującego się pomiędzy nimi filmu polipropylenowego. Dzięki takiej konstrukcji membrana jest odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i czynniki atmosferyczne. 

Zadaniem membran jest także zmniejszenie ryzyka zawilgocenia konstrukcji dachu. Ich użycie zwiększa także wydajność izolacji termicznej. Warto również wspomnieć o tym, że produkty te są paroprzepuszczalne, czyli umożliwiają odprowadzanie na zewnątrz pary wodnej, która gromadzi się wewnątrz budynku.

Dlaczego stosowanie membrany jest tak ważne dla konstrukcji dachu?

Osoby zajmujące się projektowaniem i konstruowaniem domów oraz dekarze cenią membrany dachowe m.in. za:

Przy wyborze membran dachowych należy również zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

W przypadku pierwszej wartości dobrze jest szukać produktów z oznaczeniem W1. Membrany są testowane na oodporność na parcie słupa wody o określonej wysokości przez określony czas. Optymalne produkty otrzymują dzięki temu klasę wodoszczelności W1. Warto się na nie zdecydować z uwagi na to, że z czasem wodoszczelność membran może słabnąć, co przy produktach z niższą klasą może powodować zawilgocenie konstrukcji dachu. Jeżeli chodzi o paroprzepuszczalność, to warto wybierać takie produkty, które mają współczynnik Sd określony pomiędzy 0,02 a 0,04 m. Zwróć uwagę na to, że im mniejszy współczynnik, tym większy stopień paroprzepuszczalności. Oznacza to, że odprowadzanie wilgoci z warstw dachu jest wtedy bardziej efektywne. 

 

Membrany dachowe Koramic - Fot. Wienerberger

Co jeszcze warto wiedzieć na temat membran dachowych?

Membrany dostępne są w kilku wersjach. Różnią się gramaturą, a co za tym idzie – również wytrzymałością. Przykładowo membrana o gramaturze 125 g/m² zalecana jest wyłącznie do dachów bez pełnego deskowania, natomiast membrany o gramaturze 160 g/m² i większej doskonale sprawdzą się przy konstrukcjach skośnych dachu ze sztywnym poszyciem lub bez. Warto wspomnieć również o tym, że membrany dachowe powinny być uszczelniane i naprawiane z użyciem specjalnych taśm, które zazwyczaj w swojej ofercie mają ich producenci.

Folia hydroizolacyjna i membrana: jaka jest różnica?

Membrana dachowa PCV to nowocześniejszy, ulepszony materiał lub rodzaj folii. Oba materiały mają ten sam cel: chronić dach przed wilgocią, mokrymi oparami i przeciekami. Nawet ich instalacja odbywa się według podobnej technologii. Folia jest „klasyczną” wersją hydroizolacji. Ma wszystkie niezbędne funkcje, ale ma też szereg wad. Membrana dachowa pod blachę posiada pory, dzięki czemu dach może oddychać. Często porównuje się je do ludzkiej skóry: uwalniają wilgoć i nie pozwalają wodzie pozostawać na wierzchu. W przeciwieństwie do folii „klasycznej” jest odporna na wysokie temperatury.

Jak wybrać membranę dachową?

ę one charakterystyką działania, a także zakresem. Jednak zastanawiając się jaka membrana dachowa pod blachówkę będzie najlepsza, warto spojrzeć na jej gęstość. Superdyfuzyjna membrana dachowa doskonale nadaje się do płytek metalowych. Gęstość takiej membrany wynosi 115-125 g/ m2. Układa się ją bezpośrednio pod blachodachówką i zabezpiecza dach przed przegrzaniem i gromadzeniem się wody. Weź pod uwagę także żywotność pokrycia dachowego. Jeśli wybierzesz wysokiej jakości metalowe pokrycie dachowe o żywotności 50 lat, lepiej jest wziąć gęstszą membranę - 125 g / m 2.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Nowoczesność, trwałość i bezpieczeństwo- trendy oraz inspiracje dachowe na 2024
Jak wystylizować elewację z prostej blachy?
Jakie wstępne krycie dachu?

Skomentuj:

Nowoczesna membrana dachowa - jaką wybrać?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej