Gniazdka elektryczne nowoczesne i włączniki światła
Osprzęt elektryczny to jeden z tych elementów wyposażenia wnętrz, który z jednej strony powinien być maksymalnie wygodny i funkcjonalny, z drugiej zaś – musi komponować się z wystrojem pomieszczenia.
Gniazda elektryczne i włączniki
Przy doborze włączników i gniazd powinniśmy kierować się ich funkcjami, a także estetyką. W warstwie wizualnej należy brać pod uwagę kształt, kolor oraz materiał osprzętu elektroinstalacyjnego, tak aby jak najlepiej korespondował on z charakterem pomieszczenia. W ofercie producentów znajdziemy modele wykonane ze szkła, naturalnego drewna i stali nierdzewnej oraz takie, które stylistyką nawiązują do klasycznych eleganckich wnętrz, np. dekoracyjne i zdobione złoceniami. Istotną sprawą jest też funkcjonalność – osprzęt może współpracować z systemami automatyki budynkowej, można również dobrać złącza gniazd internetowych, telewizyjnych czy do sprzętu audio.
Jakich włączników potrzebujemy?
Przy zakupie włączników oświetleniowych zwróćmy uwagę m.in. na liczbę przycisków. Model z dwoma klawiszami umożliwia obsługę dwóch źródeł światła, np. w jednej lampie. Potrójny – trzech żarówek. Oprócz wersji klawiszowych znajdziemy też z dźwigienką, pokrętłem (obrotowe) albo szklaną płytką (dotykowe oraz sensorowe, reagujące na zbliżenie dłoni). Te ostatnie najlepiej montować w łazience, pralni i kuchni – włączanie światła mokrą ręką nie będzie problemem. W korytarzach i przy schodach zainstalujmy włączniki schodowe, które umożliwią sterowanie oświetleniem z dwóch miejsc.
W przypadku włączników wyposażonych w czujnik ruchu nie trzeba włączać ani gasić światła, gdyż następuje to automatycznie. Liczbę włączników określa pomieszczenie i jego funkcja, ale nie można również zapominać o dostosowaniu jej do liczby obwodów. Włączniki mogą być przeznaczone do funkcjonowania z jednym lub z kilkoma obwodami elektrycznymi. W niektórych pokojach trzeba zamontować więcej niż jeden punkt oświetlenia – aby nie musieć włączać i wyłączać światła jednocześnie we wszystkich z nich, należy zamontować je na oddzielnych obwodach i wówczas każdy będzie wymagał osobnego włącznika.
Nowoczesne funkcje włączników światła
Aby dopasować oświetlenie do indywidualnych preferencji, warto mieć ściemniacz, który służy do płynnej regulacji natężenia światła. Dodatkowo pozwala na oszczędność energii. Parametry techniczne ściemniaczy mogą różnić się w zależności od tego, do jakiego typu i mocy oświetlenia będziemy go stosować. Nawet zwykłe łączniki mogą pełnić istotne funkcje w tzw. systemie inteligentnego domu. Umożliwia on m.in. zaawansowane sterowanie oświetleniem (pozwala z jednego miejsca sprawdzić, gdzie w budynku są zapalone światła, oraz zgasić wszystkie naraz), klimatyzacją czy ogrzewaniem. Dużym udogodnieniem są włączniki do osłon okiennych (do obsługi ich napędu), które pozwalają łatwo sterować roletami bądź żaluzjami – pojedynczo albo grupowo, przy użyciu pilota bądź bezpośrednio. Umożliwiają też programowanie scenariuszy ich pracy. Montowane są obok łącznika oświetleniowego, czy przy łóżku w sypialni.
Jak rozmieścić włączniki światła?
Włączniki światła i inne włączniki zwykle montowane są przy wejściu do pokoju. Jeśli w pomieszczeniu zamontowane są drzwi, wówczas umieszczamy włącznik po stronie klamki, czyli po stronie przeciwnej do kierunku otwierania drzwi. W Łazience, toalecie lub wnętrzach, w których nie ma okien, włączniki światła montujemy na zewnątrz. Ważne, aby przy projektowaniu instalacji wziąć pod uwagę, czy łącznik znajduje się na odpowiedniej wysokości. Dla osób poruszających się na wózkach oraz dla dzieci łącznik powinien być równie dostępny jak dla pozostałych domowników.
Wszędzie tam, gdzie występuje para wodna lub wilgoć (łazienka, kuchnia), łączniki elektryczne powinny charakteryzować się zwiększonym stopniem ochrony – IP44 lub IP45. Włączniki elektryczne zwykle są montowane na wysokości ok. 120 cm od podłogi. Umieszczenie ich niżej, np. ok. 80 cm od podłogi, może być wygodne dla dzieci, które w takich warunkach uczą się samodzielnego korzystania z oświetlenia. Łączniki osadzone tak nisko osoba dorosła włącza dłonią wyprostowanej ręki opuszczonej w dół, nie podnosząc jej wcale do góry, jak to zwykle musimy robić, korzystając włączników zamontowanych na tradycyjnej wysokości, dlatego warto rozważyć takie rozwiązanie.
Jakie gniazdka warto mieć?
Najpowszechniejsze są gniazda wtykowe – kontakty – jednak w pomieszczeniach, w których znajduje się sprzęt grający lub kino domowe, warto przewidzieć multimedialne HDMI, głośnikowe, antenowe, komputerowe, wszystkie przeznaczone do montażu w standardowych puszkach. Umożliwiają one łączenie oddalonych od siebie urządzeń, bez plątaniny kabli. Przewody zasilające i sygnałowe ukrywa się w ścianach. Gniazda HDMI pozwalają przesyłać treści multimedialne np. z komputera czy odtwarzacza DVD do projektora albo telewizora.
Nowoczesne gniazdka elektryczne na blacie
Przydają się też gniazda wyposażone w porty USB, służące do ładowania urządzeń mobilnych (tabletów, smartfonów), a także komunikowania ich ze sprzętem grającym albo domową siecią komputerową. W kuchniach i gabinetach planuje się niekiedy bloki zasilające – zestawy gniazd elektrycznych czy multimedialnych, wysuwane z blatu szafki lub biurka. Można je całkowicie ukryć w meblu, co chroni przed zalaniem albo zabrudzeniem, gdy nie jest używany.
Gdzie zainstalować gniazdka?
Gniazda elektryczne umieszcza się zwykle 20-30 cm nad posadzką. Te, które mają znaleźć się nad blatem w kuchni i w łazience – na wysokości 110-140 cm. Kontakty i łączniki należy montować co najmniej 60 cm od prysznica lub wanny, czyli tzw. stref mokrych. Jeżeli gniazd będzie odpowiednio dużo (zarówno tych ogólnego przeznaczenia, jak i służących do podłączenia konkretnych sprzętów), nie będziemy potrzebować rozgałęziaczy i przedłużaczy. W kuchni planuje się minimum cztery nad blatami – do zasilania np. robota czy czajnika.
Niezbędne są też osobne – każde jako wyodrębniony obwód – do lodówki, zmywarki, piekarnika i kuchenki mikrofalowej. W salonie oprócz gniazd wtykowych do podłączenia lamp albo sprzętu audio i wideo, warto przewidzieć np. multimedialne. Z kolei w łazience jedno należy zarezerwować do pralki. Potrzebne są też przy lustrze do zasilania suszarki, maszynki do golenia czy ładowarki szczoteczki elektrycznej. W przedpokoju zaplanujmy przynajmniej jeden kontakt – do zasilania odkurzacza.
Dopasuj osprzęt do wnętrza
Tradycyjna biel, elegancka i prosta, nadal jest w modzie. Klasyczne kształty gniazdek i włączników zawsze dobrze komponowały się we wnętrzach. Pasują do pastelowych odcieni ścian, są też nieodzownym elementem wystroju pomieszczeń w stylu skandynawskim. Do nowoczesnych wnętrz pasować będą modele w kolorze czarnym – osprzęt staje się wtedy widocznym elementem aranżacji, zaś do wystroju glamour odpowiednie będą te w kolorze złota.
Ze ścianami monochromatycznymi i geometrycznymi wzorami skomponują się metaliczne odcienie w stylu industrialnym. Te modele wykonuje się ze szczotkowanego stopu niklu, cynku i miedzi. Amatorzy oryginalnych rozwiązań z pewnością docenią reprezentacyjny osprzęt przypominający kamień lub drewno. Piękne i funkcjonalne są też przyciski i gniazda delikatnie podświetlane diodami LED, wbudowanymi w obudowę.
Zobacz także:
Skomentuj:
Gniazdka elektryczne nowoczesne i włączniki światła