Nowoczesne schody gotowe
Schody to nieodłączny element domu z piętrem lub poddaszem. Wykonywane z różnych materiałów, ozdobione balustradami umożliwiają nie tylko sprawną komunikację, ale też decydują o stylu pomieszczenia.
Zalety schodów gotowych
Wybierając rodzaj schodów, możemy albo zrobić betonową konstrukcję i obłożyć ją np. drewnem, płytkami ceramicznymi, spiekiem kwarcowym, albo zamówić schody drewniane na wymiar u stolarza. Możemy też kupić schody prefabrykowane, które wytwarza się w specjalistycznych zakładach ze stali, drewna lub żelbetu. Nie wymagają one deskowania ani zbrojenia, a po dostarczeniu ich na budowę są jedynie ze sobą odpowiednio łączone. Możemy zdecydować się też na gotowe schody. Schody te mają zazwyczaj modułową konstrukcję. Przy tego typu schodach możemy zwiększać lub zmniejszać liczbę powtarzalnych elementów schodów. Dzięki temu można je dostosować do potrzebnej wysokości. Co ważne dla inwestorów, schody gotowe są już fabrycznie wykończone, niekiedy można je nawet montować samodzielnie. O atrakcyjności schodów w dużej mierze przesądza materiał, z jakiego są wykonane. Schody gotowe produkuje się najczęściej z drewna, metalu i szkła lub z kilku tych materiałów naraz.
Wygoda i bezpieczeństwo
Wymiary schodów decydują o ich wygodzie i naszym bezpieczeństwie. Zbyt kręte, za wąskie czy za strome schody będą nas męczyły w czasie użytkowania. Z takich schodów też łatwo spaść i trudno wnosić po nich cokolwiek na górę. Aby użytkowanie schodów było bezpieczne, wysokość stopni powinna wynosić 15-19 cm. Nie bez znaczenia jest również ich głębokość. Zgodnie z przepisami każdy stopień powinien mieć głębokość min. 25 cm, a minimalna szerokość stopnia to 80 cm. Natomiast praktyka mówi, że dobrze jest, aby stopnie miały przynajmniej 100 cm szerokości. Ale wysokość i szerokość schodów to nie wszystko. Ważne, aby w jednym biegu nie było więcej niż 17 stopni. Dla komfortu chodzenia po schodach zaleca się też unikanie biegów o 2 czy 3 stopniach. Takie biegi są dość niebezpieczne i łatwo na nich o upadek.
Kształt stopni również ma znaczenie – najwygodniej jest stąpać po prostokątnych schodach lub szerokich półkolistych. W praktyce najmniej komfortowe są schody trójkątne i o nieregularnych kształtach, np. tzw. schody kacze.
Schody z drewna
Schody drewniane pasują praktycznie do każdego wnętrza. Najczęściej wykorzystuje się takie gatunki, jak buk, jesion, dąb, brzoza, klon, modrzew, sosna i świerk. Można też zdecydować się na ekskluzywne schody z bardzo trwałego drewna egzotycznego: teku, iroko, sapeli, merbau czy jatoby. Największą popularnością cieszą się schody drewniane policzkowe. Zbudowane są z dwóch bocznych belek policzkowych i stopnic – nakładanych na nie lub wsuwanych w wyfrezowane w bokach otwory. Pod tymi elementami mogą znajdować się podstopnie, choć spotyka się również schody bez tych elementów – takie rozwiązanie dodaje schodom i wnętrzu lekkości. Innym wariantem są schody dywanowe, w których stopnie i podstopnie połączone są ze sobą przy krawędzi. Dzięki temu wyglądają tak, jakby powstały z jednego kawałka drewna. Część inwestorów wybiera schody spiralne, ze słupem nośnym i rozmieszczonymi wokół niego wachlarzowo stopniami. Wyglądają bardzo efektownie i zajmują mało miejsca. Kolejny typ to schody drabiniaste. Z uwagi na duży kąt nachylenia (do 60º), służą zwykle jako element pomocniczy, prowadzący do rzadziej użytkowanych pomieszczeń.
Schody ze szkła lub metalu
Metal jest materiałem, z którego można wykonać schody o najbardziej skomplikowanych formach. Zwykle więc mają kształt spiralny, choć spotyka się też biegi proste lub zabiegowe. Stal jest łatwa w formowaniu, ale ma zasadniczą wadę: jest zimna, a ponadto nie tłumi odgłosów stąpania. Dlatego często konstrukcje ze stali wyposażone są w stopnie wykonane z innych materiałów – drewna, kamienia czy szkła. Jeśli jednak zdecydujemy się na elementy kute, będą one wyjątkową ozdobą także bardziej dekoracyjnych pomieszczeń. Nowoczesne schody szklane mają zazwyczaj konstrukcję ze stali, a szklane są tylko stopnie (ewentualnie też balustrady). Opierają się na stalowych policzkach lub stalowej belce centralnej. Ostatnio bardzo modne są schody szklane półkowe bez balustrad, w których konstrukcja nośna jest praktycznie niewidoczna.
Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzają się w minimalistycznych wnętrzach, dodając im lekkości. Nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo – stopnie wykonane są z bezpiecznego szkła warstwowego laminowanego.
Balustrady i poręcze
Czy przy schodach zawsze musi być balustrada i poręcz? Oczywiście, że nie. Schody bez tych elementów wyglądają bardzo nowocześnie, przyciągają uwagę i są wielką ozdobą pomieszczenia. Jednak po schodach z balustradą chodzi się bezpieczniej. A sama obecność poręczy daje poczucie pewności. O bezpiecznej balustradzie mówimy wówczas, gdy ma co najmniej 90 cm wysokości. W kwestii poręczy, przyjmuje się że powinna być zamocowana min. 90 cm nas stopniem i powinna też być odsunięta od ściany na ok. 5 cm. Architekci i projektanci mówią też, że aby poręcz była wygodnym oparciem dla dłoni powinna mieć średnicę między 5 a 7 cm. Obecność balustrady i poręczy jest indywidualną decyzją inwestorów. Jednak to, z czego zostaną wykonane, powinno wynikać ze stylu, jaki chce się uzyskać w pomieszczeniu.
Schody strychowe
Głównym elementem schodów strychowych jest rozkładana drabinka, która po złożeniu chowa się do skrzyni osłoniętej od strony pomieszczenia klapą, będącą jedynym widocznym na suficie elementem złożonych schodów. Drabinka może być stalowa lub drewniana, z metalowymi okuciami. Jej szerokość to zwykle 34-38 cm. Może rozkładać się w różny sposób i zależnie od tego schody określa się jako wysuwane, łamane lub harmonijkowe (nożycowe). Te ostatnie zajmują najmniej miejsca po otwarciu, a ponieważ otwierając je, rozciąga się je po prostu stosownie do wysokości pomieszczenia, nie muszą być zrobione „na miarę” jak schody łamane. Skrzynia ma konstrukcję drewnianą. Jej standardowe wymiary to ok. 20 cm wysokości, 50-70 szerokości i 80-140 długości. Po złożeniu schodów otwór w stropie zostaje zamknięty przez przymocowaną do spodu schodów klapę, czyli drewnianą lub drewnopochodną płytę, którą można pomalować na taki sam kolor jak resztę sufitu. Może być ona ocieplana, aby nie uciekało przez nią ciepło z wnętrza domu – wtedy ma konstrukcję dwuwarstwową, ze sklejki z warstwą izolacji w środku. Ważne jest uszczelnienie skrzyni w miejscu styku z klapą po zamknięciu. Dobrze uszczelnione schody mają 4. klasę infiltracji powietrza. Tylko ocieplane oraz uszczelnione klapy zapobiegną ucieczce ciepła do nieogrzewanych pomieszczeń na strychu. Schody strychowe sprzedawane są często z poręczą, która składa się razem ze schodami. Do części modeli można zamówić napęd elektryczny.
Pojęcia, które warto znać
Przed zakupem schodów, warto poznać kilka terminów związanych z ich budową i konstrukcją.
Stopnica – górna część stopnia. Może być prosta, półkolista, trójkątna, a nawet w razie potrzeby o nieregularnym kształcie.
Podstopnica – to pionowa część stopnia. Nie jest niezbędnym elementem schodów. Jeśli jej nie ma, mamy wówczas do czynienia ze schodami ażurowymi.
Stopień – pojedyncza część biegu schodów, składa się ze stopnicy i podstopnicy. Może być wykonany z betonu, stali czy drewna.
Bieg schodów – ciąg komunikacyjny składający się ze stopni; co ważne bieg schodów nie może być rozdzielony spocznikiem. Przyjmuje się, że w jednym biegu schodów nie powinno być więcej niż 17 stopni.
Spocznik – podest, który rozdziela schody na kilka osobnych biegów.
Balustrada – zawsze jest umieszczana z boku biegu schodów. Zbudowana jest z tralek (pionowy słupek balustrady) i poręczy (służy podtrzymywaniu się w trakcie wchodzenia po schodach). Balustrada może być pełna lub ażurowa i pełni funkcję ochronną i dekoracyjną. Nie jest niezbędnym elementem schodów.
Dusza schodów – pusta przestrzeń, która rozdziela dwa lub trzy biegi.
Wanga – to belka wspornikowa schodów.
Skomentuj:
Nowoczesne schody gotowe