Obrazy do salonu — dekoracja na ścianę
W pojedynkę czy kompozycja kilku dekoracji ściennych? Jaki kształt się tu sprawdzi – prostokątny czy kwadratowy? Czy lepsza będzie rama drewniana, metalowa czy z tworzyw sztucznych? Przeczytaj i dowiedz się, jak wybierać obrazy do swojego domu.
Nic tak nie uzupełnia aranżacji i nie podkreśla stylu wnętrza, jak dopasowane dodatki. Odpowiednio skomponowane dekoracje i detale mogą zupełnie zmienić charakter pokoju. Szczególną uwagę zwróć na obrazy. Na ścianie mogą znaleźć się pejzaże, portrety, abstrakcje. Co jeszcze? Jak wybrać idealne dekoracje ścienne?
Krok 1. Znajdź dobre miejsce na obrazy do salonu
Wszystko zależy od tego, w jakim pomieszczeniu mają się znaleźć dekoracje ścienne. Do najpopularniejszych lokalizacji w salonie należą ściany:
- nad kanapą – dzięki temu strefa dzienna, wypoczynkowa oraz dedykowana spotkaniom towarzyskim zostanie odpowiednio zaakcentowana;
- nad stołem w jadalni – to kolejne świetne miejsce do powieszenia obrazów – stół i wiszące nad nim obrazy stworzą konsekwentną kompozycję wizualną;
- nad komodą – obrazy możesz zawiesić na ścianie lub postawić je na komodzie razem z innymi dodatkami, jak świece czy figurki;
- na ścianie telewizyjnej – to modny sposób na zagospodarowanie ściany z TV, wspólnie z odbiornikiem będą tworzyć przemyślany, przyciągający wzrok układ.
Na stworzenie galerii we wnętrzu własnego domu czy mieszkania najlepiej wybrać jedną z tych wskazanych lokalizacji. Lepiej nie zawieszać obrazów na każdym wolnym kawałku ściany, aby wnętrze nie straciło na lekkości.
Krok 2. Przemyślana dekoracja — liczba i wielkość obrazów, pamiętaj o kolorach
To, jak duże powinny być dekoracje ścienne, zależy m.in. od dostępnej powierzchni, ale też wielkości pomieszczenia. Wielkoformatowe obrazy na ścianę sprawdzą się raczej w przestronnym salonie lub dużej jadalni. W przypadku niewielkiego metrażu, na którym każdy dodatkowy element może przeciążyć aranżację, lepiej wybierać dekoracje średniej wielkości lub kilka mniejszych obrazów o tej samej tematyce czy w tym samym stylu.
Kształt nie ma tu wielkiego znaczenia. Możesz zestawiać ze sobą obrazy w formacie kwadratu, prostokąta, a nawet dołączać do nich dekoracje owalne czy okrągłe. Dobrym pomysłem jest zastąpienie jednego czy dwóch elementów tej kompozycji lustrem w ramie. Będzie to wyglądało nowocześnie, oryginalnie, a jednocześnie w pewnym stopniu pomoże w doświetleniu pomieszczenia.
Krok 3. Dopasuj obraz na płótnie do charakteru wnętrza
Wbrew pozorom to jedno z łatwiejszych zadań, choć niektórzy z nas mają problem ze sprecyzowaniem, co powinien przestawiać obraz. Jak dobrać dekoracje ścienne, aby korespondowały one ze stylem domu lub mieszkania? Poniżej kilka podpowiedzi:
- wnętrze minimalistyczne, nowoczesne i industrialne – świetnie będą tu wyglądały panoramy miasta, motywy geometryczne, akty, abstrakcje, ale i dekoracje nawiązujące do szkoły plakatu;
- pokoje klasyczne, tradycyjne lub shabby chic – sięgaj przede wszystkim po dekoracje z motywami kwiatowymi, kojące pejzaże, portrety oraz reprodukcje dzieł sztuki np. impresjonistycznej;
- salon skandynawski – dobry kierunek to motywy zwierzęce (szczególnie uwiecznione charakterystyczną, graficzną kreską) oraz nowoczesne motywy geometryczne;
- wnętrze retro – miłośnicy klimatów retro mogą wybierać spośród charakterystycznych, stylizowanych na vintage grafik, np. nawiązujących do starych reklam.
Krok 4. Wybierz ramę do obrazu
Ramę należy dopasować do stylu salonu oraz jednocześnie do tego, co przedstawia obraz. We wnętrzach industrialnych czy nowoczesnym doskonale wyglądają przede wszystkim zimne elementy z metalu. Z kolei w salonie klasycznym warto zawiesić dekorację w ramie drewnianej. Kolor ramy dobieramy do kolorystyki pozostałych elementów w pomieszczeniu jak meble.
Idealne obrazy do domu to takie, które korespondują z jego stylem, są subtelne, ale jednocześnie wyróżniają się na tle aranżacji. Warto poświęcić trochę czasu na ich dopasowanie do wnętrza. Dzięki temu staną się ich niezaprzeczalną ozdobą.
Skomentuj:
Obrazy do salonu — dekoracja na ścianę