Rośliny
Wigilijna opowieść o maku
Maku nie jada się co dzień. To pokarm na specjalne okazje. W Polsce i innych krajach słowiańskich potrawy z makiem należą do najważniejszych dań wigilijnych, które symbolizują dostatek, płodność, urodzaj i szczęście
Uprawa grzybów na pniakach
Etapy hodowli grzybów
Niecierpki. Ozdoba zacienionych rabat
Nie ma lepszych roślin do cienistych zakątków niż niecierpki. Nawet tam obficie kwitną, czarując błyszczącymi liśćmi i intensywnymi barwami kwiatów.
Grusze - Pyrus
Kto chce mieć pyszne, aromatyczne owoce niech posadzi gruszę. Spośród wielu odmian z pewnością wybierze taką, która zmieści się w jego ogrodzie
Klejnoty drugiego planu
Żurawki, tiarelle i ich krzyżówka - heucherelle to nie są rośliny, które mogą na rabatach odgrywać rolę główną. Ale jako uzupełnienie kompozycji nie mają sobie równych.
Ciemiernik - Helleborus
Ciemierniki zimą mogą zaskoczyć nas kwiatami. Warto dopełnić nimi ogrodowe kolekcje.
Trawy ozdobne - jesienna magia
Późnym latem i jesienią pojawiają się w wielu ogrodach puszyste wiechy traw ozdobnych. Urzekają lekkością i naturalnością.
Szarłat (Amaranthus) - złoto Inków
Nasiona amarantusa wygrywają w rankingach zdrowej żywności. Żelaza mają więcej niż szpinak, błonnika więcej niż otręby owsiane, a zawarty w nich skwalen to miecz na miażdżycę.
Pora na ciepły kąt
Ciepłolubne rośliny, które stały przez lato pod gołym niebem, powinny zacząć wracać do domowego zacisza.
Warzywa sałatowe
Rozsmakowani w sałacie długo opieraliśmy się warzywom liściowym popularnym w innych krajach Europy. Najwyższy czas, by je poznać.
Żarnowce, szczodrzeńce, janowce - krzewy polskiego krajobrazu
Zdobią złocistymi kwiatami leśne polany, miedze i wrzosowiska. Rosną tam, gdzie inne rośliny mogłyby tylko wegetować. Ich wielobarwne odmiany ogrodowe nawet na ubogich piaskach pozwolą nam tworzyć rabaty pełne życia i koloru.
Czarujące ostróżki
Błękitne, białe i różowe strzeliste kwiatostany ostróżek zdobią i ożywiają rabaty latem. Oryginalny kolor kwiatów zdały się zapożyczyć wprost ze skrawka nieba lub świata szlachetnych minerałów
Rośliny na suche stanowiska
Masz ogród na piasku, do tego mało cienia? Oto kilka pewniaków, które poradzą sobie na takim stanowisku!
Petunie kaskadowe - Surfinie, Million Bells, Sylvana i in.
Dla miłośników petunii oraz spokrewnionych z nimi surfinii mamy doskonałą wiadomość. Tej wiosny na rynku pojawiło się wiele nowych, atrakcyjnych odmian tych roślin. Warto je poznać i wybrać dla siebie najbardziej odpowiednie.
Iglaki
Miłośnicy iglaków potrafią godzinami rozprawiać o walorach tych roślin. Chętnie wypełniają swoje ogrody coraz to nowymi ich odmianami - nie tylko o zielonych igłach. Nietrudno ich zrozumieć. Kolorowe krzewy iglaste wyglądają wszak imponująco.
Rosiczki i inne rośliny owadożerne
Sposób odżywiania się roślin owadożernych pobudza wyobraźnię.
Tillandsja - szara eminencja z tropików
Jedne tillandsje wyglądają jak egzotyczne trawy, inne przypominają małe głowonogi. Zwyczaje też mają ciekawe - mogą rosnąć w... powietrzu.
Tulipan - Tulipa
Wyschnięte, szare stepy Azji i wzgórza na południu Europy wczesną wiosną budzą się do życia, rozkwitając łanami kwiatów cebulowych, m.in. tulipanów. Te wdzięczne, nieduże rośliny można sadzić także w ogrodzie.