Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Doniczkowe hity

Rozmawiała Małgorzata Szymczykiewicz

Niektóre kwiaty doniczkowe są stale popularne, na inne moda trwa tylko dwa, trzy lata. O tym, jakie rośliny miały wzięcie w tym roku, opowiedziała nam Izabela Kaszuba, właścicielka centrum ogrodniczego.

W sklepie "Świat Roślin" w Warszawie Aninie cały rok można kupować piękne kwiaty. Znaczna część tutejszej oferty to rośliny doniczkowe w najprzeróżniejszych rozmiarach i cenach, zarówno wyprodukowane przez polskie gospodarstwa, jak i przywiezione wprost z holenderskiej giełdy kwiatowej. Każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego: miłośnicy ciekawych odmian - najnowsze osiągnięcia hodowców, wybierający się na rodzinne i towarzyskie uroczystości - pięknie przybrane kwitnące okazy, a wszyscy zainteresowani dekorowaniem pomieszczeń, w których mieszkają i pracują - odpowiednie do każdego wnętrza gatunki, sprzedawane pojedynczo lub w kompozycjach.

- Jak sprzedawały się w tym roku kwiaty doniczkowe?

Ruch był duży. Rośliny są obecnie stosunkowo tanie. Często nie opłaca się trzymać w domu egzemplarzy, które straciły ładny wygląd, np. cyklamenów, kalanchoe, pierwiosnków, gwiazdy betlejemskiej czy nawet paproci i marant - lepiej kupić nowe. I ludzie coraz częściej tak robią. Z reguły kupują też od razu osłonki lub ozdobne doniczki. Przekonujemy klientów, że nie wszystkie doniczki w domu muszą być jednakowe, ważne żeby pasowały do rośliny.

- A co z gotowymi kompozycjami ?

- Obserwujemy modę na odchodzenie od wiązanek z kwiatów ciętych. Przy pewnych okazjach, np. na Dzień Matki, Dzień Nauczyciela, imieniny, w prezencie dla lekarza lub szefa ludzie chętniej kupują dekoracje z roślin doniczkowych w koszach lub misach. Taki prezent jest na pewno trwalszy niż bukiet. Nawet zdarza się, że na ślub klient prosi o pięknie przybraną roślinę o białych kwiatach, np. storczyk falenopsis lub stefanotis.

- A jakich roślin sprzedaje Pani najwięcej ?

- Od lat pierwsze miejsce zajmują fikusy. I to wszystkie ich gatunki oraz odmiany. To jest tendencja ogólnoeuropejska, co potwierdzają badania prowadzone przez giełdę kwiatową w Holandii, największego dystrybutora kwiatów. Za to trochę wyszły z mody juki na pieńkach i difenbachie, tak popularne do niedawna. Oszałamiającą karierę w ciągu ostatnich trzech lat zrobił w Polsce storczyk falenopsis. Bywały soboty, że sprzedawaliśmy po 50-60 sztuk. Jest to elegancki kwiat, doskonały na prezent. Stosunkowo małe wahania dotyczą sprzedaży kaktusów. Ta grupa roślin ma ciągle sporo miłośników, no i przepadają za nimi dzieci. Każda mama chętnie płaci 3-4 zł za taki drobiazg, który malec wziął do ręki, gdy ona wybierała inne rośliny. Młodzież szkolna systematycznie gromadzi całe kolekcje. Problem w tym, że często kaktusy sprzedawane są w mieszankach, bez nazw gatunkowych, i tylko nieliczni ich miłośnicy wiedzą, co kupują.

- A transakcje nietypowe?

- Przyjmujemy niekiedy zamówienia specjalne na bardzo duże lub rzadkie okazy. Zdarzyło się nam już przywozić 4-metrowe palmy do ozdoby domowego basenu, okazałe kwitnące bugenwille oraz drzewka oliwne i pomarańczowe do oranżerii. Trafiają się też amatorzy ogromnych kaktusów. Mamy w Holandii zaprzyjaźnionego kaktusiarza, który je dla nas przygotowuje. Na giełdę do Aalsmeer koło Amsterdamu jeździmy co tydzień, więc z realizacją takich zleceń raczej nie mamy kłopotu. Niestety, takie okazy więcej kosztują. Jeżeli więc widzimy, że klient nie bardzo zna się na roślinach, doradzamy, jak się nimi opiekować, aby duży wydatek nie poszedł na marne.

Przeboje 2003

Falenopsis (Phalaenopsis)

Ten storczyk oprócz eleganckiego wyglądu i przystępnej ceny (30-40 zł) ma wiele innych zalet: jego kwiaty utrzymują się przez kilka miesięcy. Gdy przekwitną, pęd przycinamy tuż pod najniższym kwiatem - wtedy roślina ponownie zawiązuje pąki. Falenopsis jest odporny na szkodniki. Dobrze rośnie w jasnym miejscu pod warunkiem, że ziemia nie jest za mokra. Należy go podlać (najlepiej wodą przegotowaną) i po chwili opróżnić podstawkę.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas)

Ta odporna roślina ma skromne wymagania. Jej oryginalny wygląd sprawia, że świetnie komponuje się z nowoczesnym wystrojem wnętrz. Dobrze wygląda szczególnie w wysokich donicach, ceramicznych lub metalowych. W zależności od rozmiaru kosztuje 25- 250 zł. Zamiokulkas świetnie znosi półcień, może więc stać dalej od okna. Nie wolno go zalewać. Prędzej zniesie podłoże za suche niż za mokre. Nie należy go też nadmiernie nawozić. Ma ładniejszy pokrój, gdy wolno rośnie. Rośliny tej nie atakują szkodniki.

Eonium drzewiaste (Aeonium arboreum) 'Schwarzkopf'

Oryginalny ciemny kolor liści tego sukulenta zadziwia każdego. Jest to rewelacyjna roślina na balkon, taras lub parapet słonecznego okna. Kosztuje 15-50 zł. Może stać w pełnym słońcu bez podlewania - nawet podczas naszej miesięcznej nieobecności w domu. Nie atakują go szkodniki.

Dzwonek (Campanula) 'Blue Wonder'

Niebieskie, pełne kwiaty tej miniaturowej odmiany przypominają maleńkie różyczki. Cała roślina wygląda jak mały bukiecik i jest miłym prezentem dla kogoś bliskiego (kosztuje 8-10 zł). Zdobi mieszkanie przez kilka tygodni. Lubi dużo rozproszonego światła, niezbyt wysoką temperaturę, lekko wilgotne podłoże i wilgoć w powietrzu.

Hortensja (Hydrangea), odmiany o niebieskich kwiatach

Niebieskie kule kwiatów, w zależności od odmiany, mają mniej lub bardziej intensywny kolor, ale zawsze budzą większe zainteresowanie niż rośliny o kwiatach białych lub różowych. Hortensje można ustawić w mieszkaniu, a latem wynieść na balkon lub taras. Ich cena wynosi 20-50 zł. Rośliny te kwitną kilkanaście tygodni. Lubią półcień i wilgoć. Posadzone w większych doniczkach z lekko kwaśnym podłożem nie przesychają nadmiernie i długo utrzymują zdrowy wygląd.

Takka (Tacca)

Niezwykły kwiatostan tej rośliny nazywany jest nietoperzem, głową kota lub wąsatym diabłem. Roślina kosztuje 80-140 zł i często kupowana jako oryginalny prezent. Kwitnie późnym latem i jesienią. Kwiaty zdobią ją około 2 miesiące. Takka lubi ciepło i dużą wilgotność powietrza oraz rozproszone światło.

Kalanchoe (Kalanchoe thyrsiflora), tzw. uszy słonia

Ten oryginalny sukulent o purpurowo obrzeżonych liściach długości 20 cm lubi słońce (wtedy jest intensywnie zabarwiony) i ciepło. Kosztuje 20-30 zł. Jest odporny na brak wody; może pozostawać bez podlewania ponad dwa tygodnie.

Kalatea (Calathea warscewiczii)

Liście tego gatunku przypominają aksamit. Roślina ta kosztuje, w zależności od rozmiaru, 20-50 zł. Dobrze rośnie w półcieniu. Lubi wilgotne podłoże i wilgoć w powietrzu. Trzeba ją często zraszać przegotowaną wodą (nie zostawia plam na liściach).

Zawsze popularne

Tegoroczny katalog Biura Kwiatowego Holandia oferował 23 odmiany różnych gatunków tych roślin, a to jeszcze nie wszystko, co można kupić. Małe kosztują 10 zł, a okazałe drzewa nawet kilkaset. Wszystkie fikusy lubią dużo rozproszonego światła, lekko wilgotną glebę i częste zraszanie.

Dracena obrzeżona (Dracena marginata)

Roślina ta pojawiła się w sprzedaży parę lat temu równolegle z jukami, ale w przeciwieństwie do nich nie straciła popularności. Można kupić małe (10 zł) i duże (od 100 zł) egzemplarze o różnych kolorach pasków na liściach. Draceny dobrze rosną w każdych warunkach.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Białe kwiatostany, przypominające żagielki, ukazują się nad ciemnozielonymi liśćmi tej rośliny przez cały rok. Można kupić zarówno odmiany o okazałych, jak i bardzo drobnych kwiatach. Kosztują 15-100 zł. W półcieniu przy odpowiedniej dość dużej wilgotności powietrza i podłoża skrzydłokwiat świetnie rośnie nawet kilka lat.

Scindapsus, inaczej epipremnum

Najpopularniejsze, "żelazne" pnącze doniczkowe. Najchętniej kupowane są odmiany z dużą ilością jasnych plam na liściach (w miejscach zbyt ciemnych, niestety, zielenieją). Ceny, w zależności od rozmiaru mogą wynosić od 10 do kilkuset złotych. Scindapsusy dobrze rosną w półcieniu w umiarkowanie wilgotnym podłożu.

Kaktusy

Mają swoich zwolenników zarówno wśród starszych, jak i młodych miłośników roślin i są najczęściej kolekcjonowane. Spory zbiór niedużych egzemplarzy bez trudu mieści się na parapecie jednego okna, a powolny wzrost nie zmusza nas do szukania dla nich coraz większego terytorium. Wymagają jedynie dużo słońca. Niemałą zaletą tych sukulentów jest możliwość pozostawienia ich bez opieki nawet kilka tygodni. Kosztują zwykle 3-20 zł.

Fiołki afrykańskie (Saintpaulia)

Różnorodność ubarwienia kwiatów skłania wiele osób do kupowania wielu egzemplarzy tych roślin, tym bardziej że kosztują tylko 8-15 zł. Świetnie się czują na parapetach wschodnich okien, gdzie przy odpowiedniej pielęgnacji kwitną niemal cały rok. Lubią ziemię lekko wilgotną; wodę o temperaturze pokojowej wlewamy na podstawkę.

Skomentuj:

Doniczkowe hity