Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalina koralowa - Viburnum opulus 'Compactum'

Wojciech Podstolski

Niewielka, atrakcyjna odmiana kaliny jest mniejszą wersją krajowego gatunku, który spotkać można w wilgotnych zaroślach nad rzekami i jeziorami. Wyróżnia się efektownymi kwiatami i (później) owocami, ładnym pokrojem - wszystko to sprawia, że z powodzeniem można ją sadzić w małych ogrodach. Ma jeszcze jedną zaletę - jest całkowicie mrozoodporna.

Walory

Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jej białe kwiaty zebrane w płaskie baldachy wyglądają jak koronkowe serwetki (brzegi tworzą duże płonne kwiaty, a środek drobniutkie obupłciowe). Od sierpnia krzew zdobią kuliste, jaskrawoczerwone, błyszczące owoce, zimą będące przysmakiem szukających pożywienia ptaków. Liście, nim opadną, we wrześniu i październiku przybierają ciekawy czerwono-różowawy odcień.

Wymagania

Krzew ten lubi gleby raczej ciężkie, żyzne i najlepiej stale wilgotne, znosi nawet okresowe zalewanie. Dobrze rośnie na glebach wapiennych, a kwitnie i owocuje najobficiej w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych.

Kosmetyka

Kalina koralowa ma ładny, szerokokulisty pokrój, zwarty i gęsty. Rośnie powoli, osiągając wysokość 1,5m(maks.2,5) i średnicę 2 m. Niektórzy szkółkarze oferują więc okazy w formie piennej, które zaczepione na pieńku tworzą bardzo atrakcyjne kalinowe drzewko. W razie potrzeby usuwamy jedynie szpecące krzew zaschłe lub nieładnie krzyżujące się pędy. Żerujące na kalinach mszyce i szarynkę kalinówkę zwalczamy odpowiednio preparatami Fastac 100 EC lub Confidor 200 SL.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kalina koralowa - Viburnum opulus 'Compactum'