Paulownia puszysta - Paulownia tomentosa

Piotr Banaszczak, architekt krajobrazu, dendrolog, kierownik arboretum w Rogowie

Wyjątkowo ładnym i rzadko spotykanym u nas drzewem jest paulownia puszysta (Paulownia tomentosa). Jej uprawa to nie lada wyzwanie, gdyż jest bardzo wrażliwa na mrozy. Dobrze udaje się w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Ale niezwykła uroda jej kwiatów warta jest zachodu i troskliwego okrywania rośliny na zimę.

Najpiękniejsza

Paulownia kwitnie w maju - wygląda wówczas zachwycająco - obsypana jasnofioletowymi kwiatami zebranymi w duże, 30- centymetrowe wiechy na szczytach pędów. Z wyglądu przypomina trochę katalpę. Ma podobny pokrój - szeroką, kulistą, dość nisko osadzoną koronę - oraz bardzo duże liście półmetrowej długości, z sercowatą nasadą, które późno się rozwijają i nie przebarwiają jesienią. Wtedy jednak ozdobą paulowni są jajowate, pękate owocostany - torebki długo wiszące na drzewach.

...Choć wrażliwa

Pąki kwiatowe paulowni zawiązują się jesienią poprzedniego roku, i to właśnie one mogą najbardziej ucierpieć od mrozów. Szczególną troską trzeba otoczyć młode egzemplarze, ponieważ ich szybko rosnące młode pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą. Paulownia dobrze i szybko rośnie nawet na ubogich glebach, często dając odrosty korzeniowe, najbujniej zaś kwitnie na stanowiskach słonecznych.    Więcej o:

Skomentuj:

Paulownia puszysta - Paulownia tomentosa