Rośliny
Miskanty - ozdobne trawy
Miskanty to trawy wielkiego formatu. Wystarczy w ogrodzie mieć kilka ich kęp, by czuć się jak na skraju prerii.
Wigilijna opowieść o maku
Maku nie jada się co dzień. To pokarm na specjalne okazje. W Polsce i innych krajach słowiańskich potrawy z makiem należą do najważniejszych dań wigilijnych, które symbolizują dostatek, płodność, urodzaj i szczęście
Uprawa grzybów na pniakach
Etapy hodowli grzybów
Ciemiernik - Helleborus
Ciemierniki zimą mogą zaskoczyć nas kwiatami. Warto dopełnić nimi ogrodowe kolekcje.
Krotony
Krotony, rośliny o liściach zabarwionych różnymi odcieniami zieleni, zółci i czerwieni są kapryśne i wymagają troskliwej opieki. Szkodzą im nawet wyziewy z kuchni gazowych i dym papierosowy.
Trawy ozdobne - jesienna magia
Późnym latem i jesienią pojawiają się w wielu ogrodach puszyste wiechy traw ozdobnych. Urzekają lekkością i naturalnością.
Magnolie cytrynowe, gruszkowe, waniliowe
Magnolie zazwyczaj kojarzą się z kolorem różowym albo białym. Tymczasem kwiaty nowych mieszańców przybierają bardzo smakowite barwy: kremowe, żółte, cytrynowe...
Szarłat (Amaranthus) - złoto Inków
Nasiona amarantusa wygrywają w rankingach zdrowej żywności. Żelaza mają więcej niż szpinak, błonnika więcej niż otręby owsiane, a zawarty w nich skwalen to miecz na miażdżycę.
Warzywa sałatowe
Rozsmakowani w sałacie długo opieraliśmy się warzywom liściowym popularnym w innych krajach Europy. Najwyższy czas, by je poznać.
Żarnowce, szczodrzeńce, janowce - krzewy polskiego krajobrazu
Zdobią złocistymi kwiatami leśne polany, miedze i wrzosowiska. Rosną tam, gdzie inne rośliny mogłyby tylko wegetować. Ich wielobarwne odmiany ogrodowe nawet na ubogich piaskach pozwolą nam tworzyć rabaty pełne życia i koloru.
Ostrokrzew - krzew królowej zimy
Ostrokrzewy nie potrzebują błyskotek, by zimą wyglądać odświętnie. A przy tym niektóre nie boją się naszych zim.
Czarujące ostróżki
Błękitne, białe i różowe strzeliste kwiatostany ostróżek zdobią i ożywiają rabaty latem. Oryginalny kolor kwiatów zdały się zapożyczyć wprost ze skrawka nieba lub świata szlachetnych minerałów
Liliowce - nowe, nowsze i najnowsze
Mało która roślina ma tyle twarzy co liliowce. Nowe odmiany zachwycają oryginalnymi kwiatami - a to z barwnymi kolcami na zakończeniu płatków, a to podobnymi do wielkich pająków. Są nawet takie, które rozwijają się... w środku nocy
Iglaste żywopłoty
Widywane w ogrodach żywopłoty z iglaków to najczęściej pojedyncze, jednobarwne szpalery takich samych roślin. Mogą jednak wyglądać całkiem inaczej.
Pnącza mogą wiele
Czy istnieją rośliny, które szybko tworzą masę zieleni, zabierają niewiele miejsca i radzą sobie w trudnych warunkach? Ależ tak! Przypominamy wielką ?rodzinę: ozdobnych wieloletnich pnączy.
Tillandsja - szara eminencja z tropików
Jedne tillandsje wyglądają jak egzotyczne trawy, inne przypominają małe głowonogi. Zwyczaje też mają ciekawe - mogą rosnąć w... powietrzu.
Rokitnik - złoto Syberii
Narody Syberii i Tybetu znają od tysiącleci lecznicze i odmładzające właściwości rokitnika. Światowy przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny odkrywa dziś ponownie zalety tej rośliny
Sabotek - Paphiopedilum
Trudno pomylić sabotek z innymi storczykami. To dzięki charakterystycznym płatkom - dolny ma kształt bucika, pozostałe zdobią prążki, cętki i plamki.
Iglak o wielu twarzach
Cyprysiki potrafią udawać inne krzewy i drzewa iglaste. Niejeden miłośnik roślin pomylił je z tujami lub jałowcami. Zadziwiają też mnogością form i różnorodnością kształtów oraz kolorów igieł.
Tulipan - Tulipa
Wyschnięte, szare stepy Azji i wzgórza na południu Europy wczesną wiosną budzą się do życia, rozkwitając łanami kwiatów cebulowych, m.in. tulipanów. Te wdzięczne, nieduże rośliny można sadzić także w ogrodzie.