Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ekologiczne zwalczanie gąsienic [PORADA EKSPERTA]

Katarzyna Jodłowska

Mój ogródek graniczy ze starym zapuszczonym sadem. I chyba to z niego przenoszą się do mnie liczne gąsienice zjadające moje rośliny ozdobne. Muszę z nimi walczyć, lecz nie chciałabym stosować środków chemicznych... Izabela Gryń

Zielone gąsienice zwalczanie - domowe sposoby

Środki chemiczne można zastąpić preparatami naturalnymi. W tym przypadku radzę przygotować odwar z bylicy piołunu(Artemisia absinthium) - rośliny, która występuje u nas dosyć powszechnie na suchych łąkach i nieużytkach. W tym celu proszę zebrać zielone części piołunu i pozostawić je na dobę, by przywiędły.
Następnie około kilograma pędów trzeba zalać wodą (powinna tylko przykrywać roślinę w garnku), doprowadzić do wrzenia, a potem gotować na małym ogniu 10 min.
Uzyskany odwar studzimy, przecedzamy i dopełniamy wodą do objętości 10 l.

Domowy oprysk na gąsienice

Mieszamy i część płynu wlewamy do opryskiwacza. Opryskujemy rośliny porażone przez gąsienice, a po tygodniu powtarzamy zabieg, wykorzystując zapas roztworu.
Opryski wykonujemy od razu, gdy tylko zauważymy pierwsze szkodniki. Chodzi o to, by nie zdążyły one wyrządzić dużych szkód. Piołun warto też ususzyć i wiosną następnego roku zrobić z suszu (0,7 kg suchego piołunu ma taką samą wartość jak 1 kg świeżego) odwar przeciwko owocówce jabłkóweczce.

 

Błyszczka jarzynówka  - zwalczanie naturalne

Błyszczka jarzynówka to uciążliwy szkodnik ogrodowy, który może powodować znaczne uszkodzenia roślin. Istnieje kilka naturalnych metod zwalczania tego szkodnika. Możesz spróbować stosować przemywanie roślin wodą, co pomoże usunąć gąsienice mechanicznie. Możesz również zastosować preparaty na bazie mydła potasowego lub oleju neem, które działają zarówno odstraszająco, jak i niszczą szkodniki. Warto również przemyśleć sadzenie roślin przyciągających naturalnych wrogów błyszczki jarzynówki, takich jak owady drapieżne. Pamiętaj, że regularna obserwacja i działanie na wczesnym etapie mogą pomóc w skutecznym ograniczeniu populacji tego szkodnika.

Błyszczka jarzynówka - gąsiennica
Błyszczka jarzynówka - gąsiennica
Fot. Shutterstock/Tomasz Klejdysz

Czym zwalczać gąsienice na pelargoniach?

  • Ręczne usuwanie: Regularna kontrola pelargonii i ręczne usuwanie gąsienic może być skutecznym sposobem zwalczania. Noszenie rękawiczek ogrodniczych, przewracanie liści i delikatne zrywanie gąsienic to naturalny sposób, aby ograniczyć ich populację.
  • Stosowanie biologicznych preparatów owadobójczych: Wprowadzanie naturalnych wrogów gąsienic, takich jak larwy błonkówek lub chruściki drapieżne, może pomóc w kontrolowaniu populacji gąsienic. Możesz również zastosować preparaty biologiczne zawierające bakterie Bacillus thuringiensis (Bt), które są toksyczne tylko dla gąsienic i nieszkodliwe dla ludzi, zwierząt i korzystnych owadów.

Domowe sposoby na gąsienice na różach

  • Mieszanina mleka i wody z mydłem: Przygotuj rozwiązanie z mieszanki mleka i wody, dodając trochę płynnego mydła. Spryskuj nim różę, co może pomóc w odstraszeniu i zahamowaniu rozwoju gąsienic.
  • Ocet i woda z płynem do naczyń: Zmieszaj wodę, ocet jabłkowy oraz niewielką ilość płynu do naczyń. Przenieś mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i spryskuj rośliny, unikając nadmiernego nasycenia liści. To może pomóc w zniechęceniu gąsienic do żerowania na różach.

Zielone gąsienice na mięcie

Przygotuj roztwór z ciepłej wody, niewielkiej ilości oleju mineralnego i kilku kropel płynu do mycia naczyń. Spryskuj nim zainfekowane liście mięty, by skutecznie zmniejszyć populację zielonych gąsienic.

Użycie cynamonu i mąki: Posyp drobnoziarnistą mąką wymieszaną z cynamonem na liście mięty. Ta naturalna bariera może przeciwdziałać żerowaniu gąsienic, pomagając w ochronie rośliny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ekologiczne zwalczanie gąsienic [PORADA EKSPERTA]