Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

5 szkodników w ogrodzie. Jak sobie z nimi radzić?

Leroy Merlin, Katarzyna Jodłowska

Szkodniki w ogrodzie to zmora każdego ogrodnika. Kiedy pojawiają się na naszych ukochanych i wypielęgnowanych roślinach głowimy się z kim mamy nieprzyjemność i jak się go jak najszybciej pozbyć. Oto 5 szkodników najczęściej występujących w ogrodzie

Przędziorek (Tetranychidae)
Przędziorek (Tetranychidae)
Fot. Shutterstock/Tomasz Klejdysz

Gorące promienie słońca zaczynają mocniej ogrzewać zarówno powietrze jak i glebę. Do życia budzą się nie tylko rośliny, ale także  w tym samym czasie ze swoich kryjówek wychodzą również owady. Wiosenna pogoda każdemu właścicielowi ogrodu kojarzy się nie tylko z przyjemnościami. Wiosną rozpoczyna on także walkę z niektórymi szkodnikami. Oto 5 szkodników w ogrodzie:

 • mszyce
 • przędziorki
 • ćma bukszpanowa
 • ślimaki
 • ziemiórki

Warto wiedzieć, że aby odstraszyć te szkodniki w pobliżu domu, warto stosować preparaty naturalne. Poznajcie skuteczne sposoby jak się ich pozbyć. 

Szkodniki roślin doniczkowych>>>

Mszyce
Mszyce
Fot. Shutterstock/ Tomasz Klejdysz

Mszyce -jeden z najpopularniejszych szkodników w ogrodzie

Przedstawicielem innej grupy organizmów są mszyce.

Podobnie jak przędziorki są szkodnikami zarówno roślin ozdobnych, drzew, krzewów owocowych, jak i warzyw.

W zależności od gatunku ich ciało może być barwy: 

 • zielonej, żółtej,
 • czerwonej,
 • czy nawet czarnej.

Ich żerowanie prowadzi do skręcania i usychania liści oraz pędów, a w ostateczności do zahamowania wzrostu roślin. Są to niezwykle groźne szkodniki, z uwagi na ryzyko przenoszenia chorób roślinnych. Objawem ich występowania jest również spadź, na której mogą rozwijać się grzyby.

Pomocne w ograniczaniu populacji mszyc mogą być insektycydy, które przeznaczone, są do zwalczania owadów. Najlepiej jest je zastosować w początkowej fazie pojawienia się szkodnika. Przykładem może być preparat KARATE 750 ml TARGET, który sprawdzi się również w walce z wciornastkami, larwami błonkówek i chrząszczy.

Po kwitnieniu populację mszyc mogą w aktywny sposób ograniczać jej naturalni wrogowie: 

 • biedronkowate,
 • bzygowate,
 • złotooki,
 • czy jej pasożyty.

W tym czasie stosowanie preparatów nie jest już konieczne. Roślinami, które wzbogacą kolekcję roślin i będą pomocne w walce z mszycami i innymi owadami są rośliny bogate w olejki eteryczne m.in.:

 • lawenda,
 • pysznogłówka,
 • czy komarzyca. 

Mrówki w ogrodzie, czyli jak skutecznie pozbyć się mrówek>>>

1 Przędziorki to maleńkie pajączki. Objawami ich żerowania są żółtawe plamki na liściach i delikatna pajęczynka. Liście zasychają i roślina przestaje kwitnąć.
1 Przędziorki to maleńkie pajączki. Objawami ich żerowania są żółtawe plamki na liściach i delikatna pajęczynka. Liście zasychają i roślina przestaje kwitnąć.
Fot. Marek Kozłowski

Przędziorki - szkodnik nie tylko w ogrodzie

Jedne z najpopularniejszych gatunków, które występują na większości grup roślin są przędziorki.

Są to pajęczaki, które zasiedlają zarówno rośliny kwitnące: 

 • chryzantemy,
 • begonie,
 • róże,
 • rośliny iglaste,
 • rośliny drzewiaste.

Przędziorki odżywiają się wysysając soki z komórek roślinnych i w ten sposób doprowadzają do powstawania jasnych przebarwień na liściach i pąkach. Innymi objawami ich obecności jest zwijanie i usychanie liści czy kwiatów, a w przypadku roślin iglastych - igieł.

Jeśli populacja jest dobrze rozwinięta, to gołym okiem można zauważyć przędzę, która ułatwia przędziorkom poruszanie się po roślinie. Jest do grupa roztoczy, która w znaczący sposób wpływa na walory dekoracyjne roślin.

W walce z przędziorkami istotny jest czas. Przed zastosowaniem środków ochrony roślin zalecanych dla tej grupy organizmów akarycydów, warto jest usunąć zaschnięte części roślin i jeśli jest taka możliwość dokładnie zwilżyć powierzchnię roślin.

Przędziorki preferują suche warunki do rozwoju, stąd podwyższona wilgotność może skutecznie je odstraszyć.

Produktem pomocnym w tej walce i jednocześnie bezpiecznym dla organizmów pożytecznych jest SANIUM 240SC PROTECT GARDEN, który zwalcza wszystkie stadia rozwojowe przędziorków.

SANIUM 240SC PROTECT GARDEN
SANIUM 240SC PROTECT GARDEN
Fot. Leroy Merlin
Ćma bukszpanowa
Ćma bukszpanowa
Fot. Shutterstock

Ćma bukszpanowa - czy da się z nią wygrać?

Istotne są również dobrze widoczne podczas żerowania na roślinach - gąsienice. Przykładem gatunku, który zyskał na popularności w ostatnim czasie jest ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis).

Jest to gatunek inwazyjny pochodzący z Azji Wschodniej, który z sukcesem zadomowił się w warunkach europejskich. Gąsienice są dobrze widoczne gołym okiem:

 • jasnozielone,
 • owłosione,
 • z czarnymi pasami
 • oraz białymi kropkami.

Żywią się liśćmi, ale mogą także uszkodzić korę. Rozpoczynając od dolnej części, gdzie znajdują się najstarsze liście, w krótkim czasie doprowadzają do wysychania i zamierania całych roślin. W przypadku zwalczania ćmy bukszpanowej niezwykle istotna jest lustracja.

Warto przeglądać liście bukszpanu w poszukiwaniu złoży jaj (skupisk po 5-20 szt.) i usuwać je zanim pojawią się gąsienice.

Najskuteczniejsze jest zapobieganie. Przykładem może być pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową TARGET NATURAL, którą można umieszczać w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny. Wkład nasączony jest feromonem, który przywabia samce.

Izolacja od samic zapobiega przed ich zapłodnieniem i w dalszym kroku składaniem przez nie jaj, z których wylęgają się gąsienice.

Dodatkową formą ochrony może być zastosowanie oprysku preparatem Lepinox Plus. Jest to środek selektywny, który zawiera szczep bakterii Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki i jest ukierunkowany na zwalczanie gąsienic.

Rośliny odstraszające szkodniki w ogrodzie>>>

x
Ślimaki najłatwiej zbierać, kiedy wychodzą na żer
Fot.: Alexander Raths shutterstock

Ślimaki - jak pohamować ich pazerność

Poważne zagrożenie mogą stanowić również ślimaki. Są one szczególnym zmartwieniem przy dużej wilgotności, kiedy to masowo atakują rośliny.

W zależności od gatunku, ślimaki mogą niszczyć łodygi, pędy, liście i pąki roślin.

Liczebność ślimaków można ograniczać poprzez ręczne lub pułapkowe odławianie. Innym sposobem jest wzbogacenie ogródka w gatunki roślin, które w naturalny sposób będą chronić uprawy przed szkodnikami. Wśród nich można wyróżnić:

 • aksamitki (Tagetes sp.)
 • nagietki (Calendula officinalis), które sprawdzą się jako funkcjonalna obwódka rabaty.

Jeśli metody te okażą się nieskuteczne, do walki ze ślimakami można zastosować granulaty. Przykładem może być Ferramol GR. Środek ten zawiera fosforan żelaza, substancję czynną, która występuje naturalnie w środowisku i ulega biologicznemu rozkładowi. Z tego względu środek ten nie stanowi zagrożenia dla zwierząt domowych oraz dzikich i jest bezpieczny dla środowiska. Granulat ten wabi ślimaki, które chętnie go zjadają, a szczególnie atrakcyjny jest po jego uwilgotnieniu (granule są odporne na uszkodzenia powodowane przez opady deszczu). Działa on w sposób żołądkowy. Po spożyciu ślimaki chowają się do swoich kryjówek, gdzie następnie zamierają. Z tego też względu nie widać na powierzchni gleby, czy podłoża martwych ślimaków

Ziemiórki - niszczą także rośliny doniczkowe

Są to owady, których larwy zasiedlają podłoże doniczek i żerują na drobnych korzeniach włośnikowych. Osłabione w ten sposób rośliny, mają problemy z pobieraniem składników pokarmowych i są bardziej podatne na choroby.

W przypadku dużej liczebności larw, konieczne może się okazać zastosowanie specjalistycznego środka ochrony roślin.

Przykładem może być preparat zawierający substancję pochodzenia naturalnego azadyrachtynę NeemAzal T/S. Z dorosłymi ziemiórkami, czyli drobnymi czarnymi muszkami doskonale poradzą sobie wspomniane tablice lepowe. Będą one wyłapywać muszki i zapobiegać przed składaniem do ziemi jaj.

SZKODNIK - ZIMIORKA - ZAGROZONE : ANTURIA , CYKLAMENY , SYNINGIE , POINSECJE , PELARGONIE , BEGONIE , STORCZYKI I PAPROCIE FOT. MAREK KOZLOWSKI PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (147) - 3 2007 - KLINIKA ROSLIN SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY SZKODNIKI
Ziemiórki. Szkodniki roślin doniczkowych
Fot. Marek Kozłowski
  Więcej o:

Skomentuj:

5 szkodników w ogrodzie. Jak sobie z nimi radzić?