Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zwalczanie szkodników roślin

Magda Narkiewicz, Aldona Zakrzewska

Gdy pięknie krzewiące się rośliny lub efektowny trawnik nagle tracą na urodzie, pierwszymi podejrzanymi są szkodniki. Czasem możemy je zobaczyć gołym okiem, często jednak wróg jest podstępny i swą ?krecią? robotę wykonuje pod ziemią.

szkodniki roślin
Szkodniki mogą 'atakować' z powietrza lub wygodnie ukryte w ziemi żerować na korzeniach lub osłabiać rośliny, drążąc w glebie tunele. Jedne i drugie, gdy nadmiernie się rozmnożą, niszczą grządki i trawnik
Fot. www.shutterstock.com/Jareynolds
Symptomy żerowania szkodników są dobrze widoczne, gdyż zaatakowane rośliny więdną, słabiej rosną, a na liściach, pędach czy korze pojawiają się zmiany chorobowe. Aby pomóc zaatakowanym okazom, trzeba przede wszystkim zidentyfikować sprawcę zamieszania i wybrać odpowiedni preparat lub metodę zwalczania.

Na liściach i łodygach roślin żerują przede wszystkim latający i skaczący obywatele świata owadów. Nasze ogrody przyciągają je obfitością łatwo dostępnego i urozmaiconego pokarmu. Ale szkodniki atakują nie tylko z powietrza - sporo z nich trudni się podgryzaniem korzeni roślin. Towarzystwo jest więc mocno różnorodne.

Mszyce, przędziorki i inny drobiazg

Mszyce są częstą bolączką ogrodów. Owady te (czarne, zielone lub popielatoszare) żerują przede wszystkim na młodych łodygach i bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Gdy populacja osiągnie odpowiednią liczebność, rozwijają się uskrzydlone osobniki, przenoszą się na następną roślinę i zakładają tam nową kolonię.

Małe skupiska mszyc można zwalczać, obcinając i paląc porażone pędy albo zmywając owady silnym strumieniem wody. Kiedy roślina jest mocno zaatakowana, lepiej użyć jednego z preparatów na mszyce (Mospilan 20 SP, Confidor 200 SL, Polysect 003, Karate 025 EC lub Decis).

O obecności przędziorków świadczą najpierw niewielkie żółte plamki na górnej stronie liści, a później delikatna pajęczynka na spodniej powierzchni. W tym stadium jednak są już tysiące, co można stwierdzić, obserwując liście przez lupę - widać wówczas maleńkie pajączki. Wysysają one soki i powodują schnięcie całych roślin. Zwalczamy je preparatami Nissorun 050 EC, Polysect 003 lub Talstar 100 EC.

Inne popularnie występujące owadzie szkodniki - poskrzypki, pchełki oraz stonkę zlikwidujemy za pomocą środków Basudin 025 EC, Bulldock 025 EC, Karate 025 EC lub Mospilan 20 SP.

Ślimaki

Ślimaki są częścią ekosystemu i przyczyniają się do rozkładu materii organicznej. Jednak w ciągu obfitych w deszcze lat te mięczaki masowo się rozmnażają i wyrządzają ogromne szkody w ogrodach. Objadają młode siewki, liście, pędy, korzenie i kwiatostany większości roślin uprawnych.

W dzień ślimaki ukrywają się najchętniej w miejscach wilgotnych, gdzie nie zagląda słońce. Kiedy zmierzcha, wychodzą na żer. W ogródkach ucztują na rabatach i grządkach.

Sprzyja im szczególnie deszczowa pogoda, wówczas mnożą się i żerują nawet za dnia. Jeden osobnik może dochować się około 400 młodych.

Najbardziej żarłoczne są ślimaki nagie (bez skorup), jak śliniki czy pomrowy. Choć mają naturalnych wrogów (są nimi jeże, ropuchy, ryjówki, krety, a nawet winniczki, które żywią się jajami swych kuzynów), często nie wystarcza to, by skutecznie ograniczyć ich liczebność.

Zabiegi profilaktyczne. Polegają na osuszaniu terenu w pobliżu upraw i wykaszaniu rowów i zarośli. Ścięte rośliny należy natychmiast zbierać. Z otoczenia upraw należy usuwać przedmioty, które mogą być kryjówkami dla ślimaków (deski, stosy kamieni). Częste grabienie i wyrywanie chwastów powoduje przewietrzanie gleby, czego ślimaki nie lubią. W suche dni warto też usypywać bariery z popiołu, trocin lub plew jęczmienia.

Odstraszanie. Ślimaki odstraszamy przez sadzenie na rabacie roślin, które im nie smakują i mają dla nich przykry zapach, takich jak: mydlnica lekarska, macierzanka, majeranek, bylica piołun, rumianek, ciemierniki, cząber, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop i tymianek.

Zwalczanie. Ustawiamy pułapki - na przykład w postaci deski położonej w zacisznym miejscu, pod którą wykładamy liście sałaty, albo wkopanej w ziemię miseczki z piwem. Zwabione ślimaki zbieramy. Do zwalczania ślimaków możemy stosować preparaty chemiczne: Anty-Ślimak Spiess 04 GB, Glanzit 06 GB, Ślimakol 06 GB, Ślimax 04 GB oraz Mesurol Alimax 02 RB lub Ślimak-Stop 47 FG.

Uwaga! Gdy używamy chemicznych środków, martwe mięczaki usuwamy z zasięgu ptaków, jeży i ropuch, w przeciwnym razie grozi im zatrucie.

Zagrożenie spod ziemi

Niektóre szkodniki mieszkają pod ziemią (przekopując ziemię, możemy natknąć się na te mniej ruchliwe), a jeśli wychodzą na powierzchnię, to głównie nocą. Najczęściej są to larwy, gąsienice, mrówki i kuzyn świerszcza - turkuć podjadek. Żywią się korzeniami albo niszczą je, kopiąc tunele. Gdy znacznie się rozmnożą, sieją prawdziwe spustoszenie.

Symptomy zagrożenia. Masowe pojawienie się chrabąszczy majowych (zazwyczaj co cztery lata) lub nieco od nich mniejszych guniaków (co dwa lata), które lubią składać jaja w trawie, może przepowiadać ruinę trawnika. Powodują ją larwy (zwane pędrakami), ale dopiero w następnych sezonach, bo upływa sporo czasu, zanim podrosną i poczują wilczy apetyt.

Turkucie podjadki kopią norki w ziemi, o ich obecności świadczą więc otwory wejściowe do ich domostw. Są mniejsze niż wejścia do nor gryzoni, mają średnicę 1,5 cm. Turkucie są owadami muzykalnymi, wiosną po zmroku daje się usłyszeć głośniejsze ćwierkanie samców i delikatniejsze samic, można też zauważyć przelatujące owady.

Mrówki nie zjadają korzeni, ale budując gniazda (o ich istnieniu świadczą kopczyki ziemi), mogą powodować zasychanie roślin.

Zwalczanie. Jest kilka preparatów, które niszczą drobne stworzenia. Po zbiorze albo dwa tygodnie przed sadzeniem roślin, rozrzuca się na powierzchni gleby granulki Diazinonu 10GR lub opryskuje Dursbanem 480EC lub Pyrinexem 480EC i płytko ją przekopuje (na 6-15 cm). Podczas wegetacji zaatakowane rośliny można podlewać preparatami Basudin 25EC, Diazol 500 EW.

Mrówki skutecznie niszczą preparaty: Expel - Proszek na mrówki, ANT-STOP, Faratox.

Uwaga! Całkowite zniszczenie jednego szkodnika może sprowadzić kolejną plagę - inwazja turkuci występuje na terenach, gdzie nie ma kretów, z kolei turkucie znacznie zmniejszają liczbę ślimaków, drutowców i pędraków.

Podziemni podgryzacze

Drutowce. Larwy chrząszczy sprężyków - żółte, błyszczące i twarde, z wyraźną segmentacją ciała, mają do 30 mm długości.

Pędraki. Larwy chrabąszczy - o białym, grubym, rogalikowato zgiętym ciele długości do 5 cm, z ciemną głową i 3 parami odnóży.

Opuchlaki. Larwy chrząszcza - opasłe, beznogie, o sierpowato zgiętym ciele z brązową głową, mają około 1 cm długości.

Lenie. Larwy muchówek - mają walcowate ciało bez odnóży, o długości około 1,5 cm, ziemiste, z 4 kolcami z tyłu.

Rolnice. Gąsienice motyli - szarobrunatne, do 5 cm długości, dotknięte zwijają się w kłębek.

Turkuć podjadek. Owad o długości do 5 cm, o łopatkowato rozszerzonych przednich odnóżach.

Krocionogi krwawoplame. Ciało o długości 9- -20 mm, na każdym segmencie mają dwie pary odnóży.

Mrówki. Zwykle czarne lub żółte hurtnice, czasem w ogrodach spotyka się czerwone wścieklice.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

</>

    Więcej o:

Skomentuj:

Zwalczanie szkodników roślin