Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Pokój młodzieżowy dla chłopca

Redakcja
MEBLIK kolekcja X DARK - Galeria Wnętrz DOMAR

Jeśli aranżacja pokoju młodzieżowego jest ponad twoje siły, skorzystaj z naszych wskazówek. Zebraliśmy inspirujące przykłady pokazujące, co powinno się znaleźć w pokoju młodzieżowym. Jak wyodrębnić strefę nauki? Gdzie ustawić łóżko?

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Pokój chłopca to jego osobista strefa, dlatego powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby oddawała jego charakter i była dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Jak pomalować pokój młodzieżowy? Z pewnością sprawdzą się uniwersalne barwy, jak szarości, czerń, odcienie niebieskiego i granat, brązy i beże - ale to właściciel pokoju powinien zdecydować o palecie kolorystycznej. Planując kolory ścian, najlepiej postawić na taki sposób malowania, który pomoże optycznie poprawić proporcje pomieszczenia. Przykładowo - w prostokątnym pokoju młodzieżowym krótsze ściany malujemy ciemniejszym kolorem, a dłuższe jaśniejszym. Dla urozmaicenia na jednej ze ścian warto położyć wzorzystą tapetę, fototapetę lub pokryć ją strukturą (cegiełki, deski lub tynk strukturalny).

MEBLIK kolekcja FRAME OAK STEEL - Galeria Wnętrz DOMAR

Planujemy aranżację pokoju młodzieżowego - motyw przewodni

Dobrym pomysłem będzie ustalenie (w porozumieniu z dzieckiem) jednego motywu przewodniego, którym będziemy się kierować przy wybieraniu mebli i dekoracji do pokoju chłopca. Dzięki temu aranżacja będzie spójna, a wnętrze będzie sprawiało wrażenie bardziej uporządkowanego - nawet kiedy będzie w nim panował lekki bałagan. Inspiracji może dostarczyć styl industrialny, ale również boho czy styl skandynawski. Wyposażenie może być utrzymane w klimacie morskim, militarnym, leśnym czy sportowym. Wnętrze, w zależności od upodobań chłopaka, może przypominać plan filmowy, warsztat mechanika lub... szatnię piłkarską.

MEBLIK kolekcja HYGGE GRAPHITE - Galeria Wnętrz DOMAR

Przechowywanie w pokoju młodzieżowym

Nie tylko mały pokój młodzieżowy wymaga uporządkowanego przechowywania. Ubrania chowamy do szafy lub komody, a co zrobić z całą masą drobiazgów, które są potrzebne, a nie powinny leżeć na widoku? Najprostszym i najszybszym sposobem na ukrycie różnych przedmiotów – przyborów szkolnych, pamiątek czy kabli oraz ładowarek – są proste wkłady kosze służące jako organizery, na przykład do szuflad czy otwartych półek.

Ciekawym rozwiązaniem będzie drabinka na ścianie z organizerami, które można przesuwać i zdejmować. W utrzymaniu porządku pomogą pojemniki na teczki formatu A4, w których nastolatek będzie trzymał prace plastyczne, notatki szkolne, itp. Przydadzą się też: nadstawka na biurku z małymi szufladkami (lub szuflady pod blatem biurka), pojemniki na kółkach na podłodze (otwarte lub zamykane), łóżko z szufladami, pojemniki na drzwiach.

Pokój młodzieżowy dla chłopca - New Africa/Shutterstock

Oświetlenie w pokoju młodzieżowym

Odpowiednio dobrane lampy sprawią, że zarówno pokój dziecka, jak i pokój młodzieżowy stanie się bardziej funkcjonalny i komfortowy w codziennym użytkowaniu. W kwestii estetycznej (wyglądu opraw) skonsultujmy wybór z nastolatkiem - jego zdanie ma w tym względzie dużą wagę. Ilość światła dobierzmy samodzielnie - w pokoju młodzieżowym potrzeba wielu źródeł światła, które pomogą zadbać o wzrok młodego człowieka.

Lampa wisząca nie wystarczy - to podstawa, ale oprócz tego ważne jest dobre oświetlenie miejsca pracy/nauki - najlepiej w postaci lampy na ruchomym ramieniu, z możliwością regulowania kąta padania światła. Światło sufitowe można zastąpić kinkietami na kilku ścianach - dzięki temu światło nie będzie raziło w oczy, kiedy nastolatek będzie leżał na łóżku. Nie zapominajmy też o lampie przy łóżku - tutaj również przyda się opcja regulacji natężenia i kąta padania światła (szczególnie, jeśli nasze dziecko lubi czytać przed snem).

Pokój młodzieżowy dla chłopca - KUPRYNENKO ANDRII/Shutterstock

Aranżacja pokoju nastolatka - podział na funkcjonalne strefy

Pokój młodzieżowy to przestrzeń wielofunkcyjna. To jednocześnie miejsce pracy/nauki, wypoczynku, rozrywki i przyjmowania gości. Z jednej strony ma stymulować prawidłowy rozwój intelektualny, a drugiej sprzyjać kojeniu zmysłów. Pogodzenie wszystkich funkcji na niewielkim metrażu to niełatwe zadanie, ale nie niemożliwe. Jakich zasad warto przestrzegać, aby funkcjonalnie urządzić pokój młodzieżowy dla chłopca?

Pokój młodzieżowy dla chłopca - Svet_Feo/Shutterstock
Pokój młodzieżowy dla chłopca - Svet_Feo/Shutterstock

Szary pokój młodzieżowy czy kolorowy? Zobacz nasze propozycje aranżacji pokoju młodzieżowego

Kolekcja Spot do pokoju młodzieżowego - Salony Agata
Kolekcja Imola do pokoju młodzieżowego - Salony Agata
Pokój młodzieżowy - BRW
Pokój młodzieżowy - BRW
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Drzwi z tablicą - do pokoju dziecka i nie tylko
Kącik dla ucznia: inspirujące pomysły i praktyczne wskazówki
Pokój dla dziewczyny 16 lat — pomysły na aranżację

Skomentuj:

Pokój młodzieżowy dla chłopca

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej