Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Polacy chcą przyjaznego dla środowiska budownictwa

Materiał prasowy
Budownictwo certyfikowane - Fot. FSC

Większość obywateli Polski uznaje, że nowoczesne budownictwo powinno preferować zastosowanie drewna o certyfikowanej jakości. Takie stanowisko wyraziło aż 76% respondentów w ramach przeprowadzonego badania* na zlecenie Forest Stewardship Council® – organizacji, która ustala normy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Dla ponad połowy ankietowanych drewno stanowi przyszłość budownictwa, a sektor budowlany powinien poszukiwać alternatywnych, odnawialnych materiałów zamiast betonu i stali. Badanie potwierdza konieczność wprowadzania zmian w budownictwie, przynoszących korzyści dla ludzi, klimatu i planety.

Co tydzień na całym globie powstaje tyle nowych budynków, ile już obecnie istnieje w dużym europejskim mieście, takim jak Paryż. Jednocześnie budynki, zarówno w fazie budowy, jak i eksploatacji, generują około 40% światowych emisji dwutlenku węgla, przyczyniając się do postępującej zmiany klimatu. Jednym z potencjalnych rozwiązań jest wykorzystanie odnawialnych materiałów, takich jak drewno, w budownictwie. Taki materiał pozwala nie tylko ograniczyć emisje w sektorze budowlanym poprzez zastąpienie betonu drewnianymi konstrukcjami, ale także zatrzymać dwutlenek węgla w drewnie na długi okres, uniemożliwiając jego uwolnienie do atmosfery. Kluczowe jest jednak, aby drewno pochodziło z odpowiedzialnych źródeł. Międzynarodowy certyfikat FSC stanowi niezależne potwierdzenie legalnego pozyskania drewna z lasów zarządzanych z poszanowaniem środowiska i praw społeczności lokalnych.

– Prawie połowa badanych Polaków uważa, że budownictwo i budynki są głównymi emitentami gazów cieplarnianych. W tym samym czasie drewno niesie ze sobą ogromne korzyści dla planety, ludzi i gospodarki. Aż dwie trzecie ankietowanych potwierdza, że zastosowanie certyfikowanego drewna w budownictwie i wykończeniu wnętrz korzystnie wpływa na klimat, ochronę ekosystemów i bioróżnorodność – zaznaczyła Karolina Tymorek, dyrektorka FSC w Polsce. Drewno wbudowane w konstrukcje czy elementy wyposażenia stanowi naturalny magazyn dwutlenku węgla, jest trwałe, lekkie, elastyczne i łatwe do obróbki. Jego charakterystyka jako surowca odnawialnego ma zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego wykorzystania zasobów planety – dodała Karolina Tymorek.

Badanie ujawniło, że aż 76% respondentów uważa, iż drewno stosowane w budownictwie powinno posiadać certyfikat potwierdzający legalne pochodzenie oraz brak szkodliwego wpływu na środowisko i lokalną społeczność. Polacy wyraźnie manifestują chęć posiadania bardziej ekologicznych rozwiązań w budownictwie. Blisko 57% respondentów uważa, że zrównoważone budownictwo powinno obejmować odnawialne źródła energii, a podobny odsetek (56%) wskazuje na inteligentne rozwiązania, które mogą zredukować zużycie mediów. Ponadto, prawie połowa badanych (46%) uznaje, że elementem odpowiedzialnego budownictwa jest lokalizacja budynku z poszanowaniem środowiska naturalnego i estetyki przestrzeni, a 44% wskazuje na technologie wykorzystujące materiały pochodzące z recyklingu.

Warto również zauważyć, jak istotne jest dla Polaków miejsce, w którym mieszkają i pracują. Ponad połowa badanych (56%) preferuje pracę w biurowcach z certyfikatem ekologicznym. Wykorzystanie certyfikowanego drewna ułatwia inwestorom zdobycie uznanych certyfikatów środowiskowych, takich jak LEED lub BREEAM, co potwierdza, że budynki są przyjazne dla środowiska naturalnego i zapewniają komfortowe warunki pracy. Dodatkowo, 47% respondentów byłoby skłonnych zapłacić więcej za dom lub mieszkanie wykonane z certyfikowanych materiałów naturalnych, jeśli to przyczyni się do ochrony środowiska.

– Alex de Rijke, ceniony brytyjski architekt, przewiduje, że drewno będzie materiałem XXI wieku, podobnie jak metal w XIX wieku i beton w XX wieku. To stanowisko jest zgodne z oczekiwaniami polskich konsumentów, którzy widzą w drewnie przyszłość budownictwa. Kluczowe jest jednak, aby branża budowlana wykorzystywała certyfikowane drewno pochodzące z odpowiedzialnych źródeł, aby nie narażać zasobów tego surowca na zubożenie. Certyfikat FSC stanowi najbardziej restrykcyjny system certyfikacji leśnej, cieszący się największym zaufaniem na świecie. Drewno pozyskiwane zgodnie z zasadami odpowiedzialnej gospodarki leśnej przynosi korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne do projektów budowlanych – dodała Karolina Tymorek.

Zastosowanie drewna w budownictwie obejmuje różne typy budynków, takie jak domy, mieszkania, biurowce, hotele, szkoły, teatry, galerie, szpitale, biblioteki czy muzea, co potwierdza jego wszechstronne zastosowanie w budownictwie odpowiadającym na współczesne potrzeby konsumentów. Rozszerzone wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego może przyczynić się do spełnienia celów klimatycznych, zmniejszając jednocześnie wpływ branży na środowisko naszej planety.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Przygotuj się na sezon budowlany 2024 z Somfy
Wszystko dla domu i ogrodu w Targach Kielce już w ten weekend!
Targi Budma 2024: Podsumowanie

Skomentuj:

Polacy chcą przyjaznego dla środowiska budownictwa

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej