Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Pracownia architektoniczna: GRID Architekci

MW
Dom przedwojenny. Rozbudowa - Maciej Lulko

GRID Architekci – biuro architektoniczne założone w 2004 roku po otrzymaniu I nagrody w międzynarodowym konkursie Europan. Od tego czasu Agnieszka Zając i Artur Toboła prowadzą kameralne, kilkuosobowe biuro architektoniczne we Wrocławiu, wspomagające inwestorów w całym procesie projektowym i budowlanym. – Mamy oczy i uszy otwarte na nowe oraz na zmiany w otaczającym nas świecie. Tam, gdzie przeważnie widzi się tylko działkę lub budynek, my widzimy szansę na stworzenie lepszego miejsca do życia, mieszkania lub pracy – mówią architekci. Efektem takiego podejścia, oprócz zadowolonych użytkowników, jest wiele nagród architektonicznych krajowych i zagranicznych za projekty oraz zrealizowane budynki.

Rozbudowa przedwojennego domu

Idea:

Opuszczony, zaniedbany przez lata, ukryty w dzikim sadzie przedwojenny dom czekał, by odkryć jego urok. Niepraktyczny plan oraz wielkość budynku wymusiła rozbudowę o nową bryłę, która wpisuje się skalą i proporcjami, uzupełniając istniejącą, prawie 100 letnią, zabudowę. W nowych budynkach zlokalizowano to czego brakowało – obszerny salon z kuchnią oraz pracownią na antresoli i wolnostojący garaż. W konsekwencji rozbudowa, polegająca na budowie dodatkowego skrzydła, pozwoliła na stworzenie otwartego zewnętrznego, widocznego z drogi podwórza oraz przytulnego dziedzińca między istniejącą i projektowaną zabudową. Choć realizacja dopiero trwa, to już cieszy, że inwestorzy podjęli się ratowania istniejącej zabudowy, bo historyczny kontekst zawsze nadaje niepowtarzalny styl i charakter.

Projekt: GRID Architekci
Zespół projektowy: Artur Toboła, Paulina Gogacz-Formella, Katarzyna Zachwej
Lokalizacja: woj. dolnośląskie
Inwestor: prywatny
Data realizacji: w trakcie budowy
Powierzchnia: 196 m2

 

Dom przedwojenny. Rozbudowa - Maciej Lulko
Dom przedwojenny. Rozbudowa - Maciej Lulko

Dom nad jeziorem

Idea

Niewielki dom zlokalizowany w pięknym miejscu nad brzegiem jeziora. Choć możliwości działki i warunki zabudowy mocno zawężały możliwości zabudowy, to ograniczenia finalnie okazały się niezwykle inspirujące i wpłynęły na niecodzienną, nieregularną formę bryły budynku. Budowa musiała przebiegać szybko i sprawnie tak, by nie zakłócać spokoju sąsiednim domom letniskowym, stąd decyzja by realizacja wykorzystała technologię prefabrykowaną. Budynek i cała uwaga są skierowane na jezioro. By zatrzeć granicę między wnętrzem i zewnętrzem, zastosowano wysoką na 2 kondygnacje fasadę aluminiową, która niweluje granicę między otaczającą przyrodą a wnętrzem i zapewnia niezakłócony widok, co jest niezwykle satysfakcjonujące dla inwestorów.

Mimo formy odbiegającej od tradycyjnych domów, dzięki proporcjom i drewnianej elewacji, całość komponuje się
z nabrzeżnym krajobrazem, a dom, widoczny właściwie tylko od strony jeziora, subtelnie ukazuje swoje oblicze zza linii szuwarów i drzew.

Projekt: GRID Architekci
Zespół projektowy: Agnieszka Zając, Artur Toboła, Hanna Moskal
Lokalizacja: woj. wielkopolskie
Inwestor: prywatny
Data realizacji: 2019
Powierzchnia: 149 m2

Dom nad jeziorem - Maciej Lulko
Dom nad jeziorem - Maciej Lulko
Dom nad jeziorem - Maciej Lulko
Dom nad jeziorem - Maciej Lulko

Dom przy zagajniku

Idea

Dom jednorodzinny położony w północnej części Wrocławia na działce sąsiadującej z zielonym zagajnikiem olchowo dębowym. Budynek został wtopiony w zieleń nadodrzańskiego łęgu, który jest istotnym elementem działki. Bryła budynku czerpie z proporcji historycznej, lokalnej zabudowy i przywołuje wspomnienia wiejskiej zabudowy. Zabieg cofnięcia fasady względem wysuniętego nisko zawieszonego okapu daje niezbędny cień w okresie letnim. Skromna bryła, która wykorzystuje walory działki i jej położenie. Fasada budynku to połączenie betonu architektonicznego na ścianach szczytowych oraz cegły - to zabieg estetyczny, ale również praktyczny tak, by zminimalizować konieczność renowacji fasady. Beton konsekwentnie wykorzystany jest na tarasach i we wnętrzach, co tworzy niezwykle spójną całość. Udało nam się razem z inwestorem stworzyć piękne miejsce do życia, szyte na miarę potrzeb, co potwierdzają zadowoleni mieszkańcy domu.

Projekt: GRID Architekci
Zespół projektowy: Artur Toboła, Paulina Gogacz-Formella, Hanna Moskal
Lokalizacja: Wrocław
Inwestor: prywatny
Data realizacji: 2020
Powierzchnia: 202 m2

Dom przy zagajniku - Maciej Lulko
Dom przy zagajniku - Maciej Lulko
Dom przy zagajniku - Maciej Lulko
Dom przy zagajniku - Maciej Lulko
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Pracownia architektoniczna: Struktura
Pracownia architektoniczna - YONO ARCHITECTURE
Pracownia architektoniczna IFAgroup

Skomentuj:

Pracownia architektoniczna: GRID Architekci

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej