Projekt studencki wyróżniony w 12. edycji konkursu VASCO Integracja
Aranżując mieszkanie, największą wagę przykładamy do strefy dziennej, na którą obecnie w wielu przypadkach składają się otwarty salon i aneks kuchenny. To tutaj skupia się życie rodzinne i towarzyskie, kiedy zapraszamy gości i organizujemy przyjęcia. Nic więc dziwnego, że stał się on tematem przewodnim projektu wnętrza autorstwa Karoliny Skoczylas, wyróżnionego w kategorii "Projekt studencki" w 12. edycji konkursu VASCO Integracja.
Obcowanie z kolorami ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Żywe barwy pobudzają do działania i dodają energii. Umiejętnie zastosowane w aranżacji potrafią stymulować pracę umysłową i kreatywność, a podczas szarych, jesiennych dni przegonić melancholię. Intensywne kolory stały się także kanwą aranżacyjną prezentowanego projektu otwartej strefy dziennej w mieszkaniu w kamienicy. Odpowiada za niego Karolina Skoczylas, studentka Architektury Wnętrz na Akademii Sztuki w Szczecinie.
Kolory mają moc!
Głównym założeniem w pracy nad urządzeniem tej przestrzeni było dopasowanie jej do potrzeb 5-osobowej rodziny, która lubi aktywnie spędzać wspólny czas. Akcenty charakterystyczne dla starego budownictwa miały się tu przeplatać z nowoczesnością, aby wnętrze miało współczesny charakter. Typowe dla kamienic okna oraz zdobne sztukaterie na ścianach i suficie doskonale komponują się z ponadczasowymi materiałami wykończeniowymi, jak drewno. Całość dopełnia zdecydowana kolorystyka i nowoczesne zabudowy meblowe. Mocne barwy dominują w koncepcji, ale nie przytłaczają jej.
Autorka projektu postawiła na wyrazisty odcień żółtego koloru w części jadalnianej oraz przygaszony morski kolor w kuchni. Ten pierwszy ma za zadnie pobudzać apetyt i wprawiać domowników w dobry nastrój podczas codziennych posiłków. Drugi ma uspakajać i dawać radość ze wspólnie spędzanego czasu w trakcie ich przygotowywania. Wyposażenie wnętrza zostało dobrane ze szczególną starannością - życzeniem inwestorów było bowiem takie zagospodarowanie przestrzeni, by większość sprzętów była ukryta w niewidocznych na pierwszy rzut oka zabudowach. Pomieszczenie miało sprzyjać utrzymywaniu porządku, a jednocześnie być przytulne i klimatyczne. Stąd, poza wesołymi kolorami, odzwierciedlającymi osobowości mieszkańców, pojawiła się biel – barwa czysta, minimalistyczna, a zarazem doskonale wchodząca w interakcje z wszystkimi kolorami, ale też naturalnymi materiałami, których nie mogło tu zabraknąć.
Elementy w skandynawskim stylu
Dyskretny urok natury dumnie prezentuje tu drewno w jasnym wybarwieniu, które w duecie z bielą przenosi nas w klimaty aranżacyjne odległej Skandynawii. Inspiracje hygge odnajdziemy tu na każdym kroku, a skandynawski minimalizm pozwolił odnaleźć złoty środek między wesołym, kolorowym otoczeniem, a spokojnym, wypoczynkowym charakterem wnętrza. Nie przez przypadek więc w centrum aranżacji otwartej strefy dziennej znalazła się kuchenna wyspa. To królowa całego pomieszczenia, wokół której koncertuje się życie rodzinne i towarzyskie.
Koncepcja jest dedykowana rodzinie 2+3, aktywnej sportowo i towarzysko, udzielającej się kulturalnie, lubiącej podróże i wspólne gotowanie. Dlatego bardzo ważna była otwarta przestrzeń, w której podczas wspólnego przygotowywania posiłku cała rodzina może się swobodnie komunikować.
Tak też się stało. Przestronna wyspa pozwala na wspólnego przygotowywanie posiłków, a umiejscowiony w jej pobliżu stół - ich konsumpcję przy ciekawej rozmowie. Co więcej, oba meble wykonane są w tej samej konwencji i doskonale się uzupełniają, zarówno pod względem doboru materiałów, jak i kolorystyki. Całość dopełnia niska zabudowa kuchenna wykonana z jasnego drewna oraz całkowicie ukryta biała, wysoka zabudowa poprowadzona na całej długości jednej ze ścian. Niezwykły widok, który rozciąga się na ścianie nad blatem roboczym w części kuchennej zachęca do refleksji i snucia marzeń o kolejnych podróżach. Nie zakłócają go niepotrzebne w tym przypadku szafki górne, które zostały zastąpione przez lekkie, otwarte półki na przyprawy i zioła. Stylistycznie nawiązują one do drewnianych kwietników, które znalazły się przy ścianie tuż obok drzwi wyjściowych.
Znaczenie detali
Aranżacja miała dawać poczucie przytulności, ale i uporządkowania, czystości. Stąd celowy zabieg wykorzystania prostych w formie elementów dekoracyjnych, które potęgują to wrażenie. Najlepiej świadczy o tym dobór grzejników do wnętrza, które idealnie wtapiają się w kolorowe tło. Wybrane do projektu modele ONI EL w odcieniu niebieskim oraz żółty MONO BEAMS EL z oferty VASCO nie tylko stały się ciekawą dekoracją, ale też dodały aranżacji charakteru.
Ponieważ rodzinie zależało na wnętrzu czystym, na przestrzeni i świetle, grzejniki w tym projekcie są nie tylko grzejnikami. Są też właśnie tą brakującą ozdobą, dopełnieniem wnętrza. Oba wykorzystane modele VASCO są na tyle nowoczesne i minimalistyczne, że nie postrzega się ich jako grzejników, ale raczej jako geometryczne dekoracje w pomieszczeniu.
Takie rozwiązanie aranżacyjne to przejaw szczególnej dbałości o detale, jakim wykazała się młoda adeptka architektury przy projektowaniu nagrodzonej w 12. edycji konkursu VASCO Integracja przestrzeni dziennej. Nic więc dziwnego, że zwrócił on uwagę jury i wzbudził jego uznanie.
Więcej informacji na:
- www.vascoart.pl/konkurs
- www.instagram.com/vascoart.pl
Skomentuj:
Projekt studencki wyróżniony w 12. edycji konkursu VASCO Integracja