Przyjęcie na świeżym powietrzu – porady i inspiracje
Najbliższe dni zwiastują pogodę idealną do grillowania i spędzania czasu na zewnątrz. Podpowiadamy jak zorganizować przyjęcie w ogrodzie lub na balkonie, by zminimalizować ryzyko wpadek. Mówimy jak wybrać odpowiedni grill, jakie meble ustawić dla gości, jak zadbać o atmosferę wieczorem, a także jak przygotować się na wypadek deszczu.
Kroki do zorganizowania majowego przyjęcia w ogrodzie lub na tarasie są proste. Należy zacząć od zaplanowania i przygotowania przestrzeni do biesiadowania – może to być nawet nieduży balkon, albo część ogrodu wydzielona na imprezę. Następnie trzeba zadbać o wyposażenie – stół lub stolik, oraz wygodne miejsce do siedzenia. Kolejny krok to przygotowywanie posiłku – prawdziwe garden party uwzględnia element grillowania i wspólnego przygotowywania biesiadowania przy stole. Na końcu warto pomyśleć o oświetleniu, które uatrakcyjni spotkanie po zmroku, a także o zabezpieczeniu na wypadek kapryśnej pogody – osłonie od deszczu i słońca np. w formie parasola.
Grill - sprawdzony sposób na przyjęcie w ogrodzie
Nie ma wątpliwości, że grillowanie to ulubiona rozrywka Polaków podczas imprez plenerowych. Coraz częściej wybierając sprzęt do grillowania zastanawiamy się, czy nie warto zamienić tradycyjnego węgla na gaz. Oprócz argumentów zdrowotnych, największą zaletą grilla gazowego jest łatwość obsługi, szybkość rozpalania i możliwość przyrządzania potraw w różnych warunkach - w wariancie stacjonarnym oraz mobilnym (grillować ulubione jedzenie można zarówno w domu, jak i na wycieczce za miasto). Gazowy grill przenośny sprawdzi się zarówno na biwaku, na działce, ale także na balkonie, tarasie lub w altanie ogrodowej – czyli na przyjęciu w niemal każdych warunkach. W przeciwieństwie do modeli węglowych, grill gazowy nie wydziela dymu, ponieważ nie dochodzi w nim do spalania węgla. Emituje jednak zapach smażonych potraw i tłuszczu (niektóre modele wymagają napełnienia pojemnika do grillowania wodą, by skapujący tłuszcz nie palił się). Grille gazowe działają dzięki podłączonej do nich butli gazowej, dlatego nie potrzebują prądu. Brak dymu i wygoda użytkowania sprawiają, że grille gazowe świetnie sprawdzają się na balkonie.
Z kolei grille węglowe są niedrogie, łatwe w obsłudze, choć na pewno rozpalanie ich wymaga wprawy i więcej czasu niż w przypadku grilla gazowego. Grille węglowe oczywiście wytwarzają dym, i co za tym idzie – gwarantują niepowtarzalny zapach potraw, który dla wielu osób jest nie do zastąpienia. By je uruchomić, potrzeba kilku akcesoriów – nie tlyko węgla (brykietu), ale też kilku gałązek dla ładnego zapachu potraw, oraz podpałki. Bez względu na to który wariant sprzętu do grillowania wybierzemy, grill z pewnością stanowi gwóźdź programu na imprezach plenerowych.
Wygodne miejsce do siedzenia dla gości
Podstawą imprezy na zewnątrz powinno być wygodne miejsce do siedzenia dla gości. Oczywiście tylko od nas zależy, czy będzie to hamak, koc, pufa podłogowa, czy meble ogrodowe z prawdziwego zdarzenia. Te ostatnie gwarantują pełnię relaksu i potrafią przemienić patio czy taras w dodatkowy pokój dzienny, jednak wiążą się ze sporym nakładem finansowym. Warto dokonać takiej inwestycji, jeśli planujemy spędzać w naszej outdoorowej jadalni wiele czasu, oraz jeśli mamy gdzie chować meble na zimę. Czasem podobną funkcję do kompletów mebli ogrodowych mogą pełnić zwykłe domowe krzesła z drewna, przykryte wygodnymi outdoorowymi poduszkami. Nawet jeśli nasza wizja imprezy to nie zasiadana biesiada, a koktajl na stojąco, musimy pamiętać, że każdy w pewnym momencie przyjęcia ma ochotę odpocząć. Wtedy wygodny fotel jest niezastąpiony. W tym sezonie szczególnie popularne są meble w kolorach jasnych z rattanu (lub technorattanu), drewna i metalu. Ładnie korespondują one z zielenią i przywodzą na myśl skojarzenia z hotelem.
Stół lub stolik
Nie jest to mebel niezbędny, ale warto o nim pomyśleć urządzając balkon i taras. Na małym balkonie przydadzą się kompaktowe stoliki kawowe dwa w jednym, które składają się chowając jeden w drugi. W momencie gdy są nieużywane i złożone do przechowywania zajmują = niewiele miejsca, a podczas imprezy zaś można je rozstawić do serwowania przekąsek. Jeśli marzymy o jadalni na tarasie, warto zainwestować w praktyczny duży stół np. z szklanym blatem, który jest łatwy w utrzymaniu. By stworzyć atmosferę ogrodowego przyjęcia wystarczy dodać trochę owoców i orzechów w formie przekąsek zaserwowanych na podkładkach, oraz zapalić nastrojowe świece.
By pogoda nie zepsuła przyjęcia w ogrodzie
Brzydka pogoda to zmartwienie wielu ogródkowych imprezowiczów. Jak się zabezpieczyć na wypadek deszczu w trakcie naszej imprezy? Godne polecenia są tzw. pergole, jak nazywamy spore konstrukcje ze stali lub drewna. Ich podstawową funkcją jest zacienianie i ochrona przed słońcem, jednak można też uczynić z nich zadaszenie (funkcja dostępna w modelach stalowych). Daszek uzyskujemy przez odpowiednie ustawienie kąta listewek, które można otwierać i zamykać. Inne modele posiadają możliwość zamontowania specjalnej tkaniny która również pełni funkcję daszku. Tańszą alternatywą dla pergoli są parasole z dużą czaszą. W czasie słońca chronią przed promieniami UV, w przypadku deszczu będą stanowić prowizoryczną osłonę od wilgoci.
Nastrojowy charakter dzięki oświetleniu
Często pomijany aspekt przygotowania imprezy na zewnątrz, to oświetlenie. Tymczasem w ogrodzie i na tarasie to kluczowa sprawa! Dzięki oświetleniu uzyskamy wieczorem poczucie bezpieczeństwa i podkreślimy wyjątkową atmosferę. Godne polecenia są zewnętrzne girlandy, które są uniwersalne i pasują wszędzie – i na balkony i do dużych ogrodów. Właściciele większego patio mogą pokusić się o zamontowanie reflektorów wtopionych w zieleń, które wprowadzają bardzo przyjemny nastrój. Dekoracyjnym akcentem są też małe lampiony, które warto ustawić na stole i w miejscach gdzie nikt nie przechodzi. To dodatkowa dekoracja, pięknie tworząca nastrój. Alternatywnie polecamy szklane słoiki z lampkami LED – efekt ten sam, a rozwiązanie bezpieczniejsze niż świece.
Niewiele osób wie, że alternatywnym sposobem doświetlenia stołu po zmroku jest odpowiednio dobrany model parasola ogrodowego. Wiele modeli posiada oświetlenie LED wbudowane w czaszę. Lampki są zasilane przez niewielki panel solarny umieszczony na szczycie parasola, niewidoczny z dołu. Światła solarne w zależności od modelu, mogą być formie pojedynczej lampki na srodku czaszy parasola, albo w formie listewek, które podświetlają żebra parasola od spodu. To bardzo efektowne i praktyczne rozwiązanie dla miłośników jadania kolacji na zewnątrz.
Więcej o grillach, meblach ogrodowych i oświetleniu zewnętrznym na www.leroymerlin.pl
Skomentuj:
Przyjęcie na świeżym powietrzu – porady i inspiracje